Ubuntu Linux, Apache, MySQL PHP (LAMP)

“LAMP” dinamik web siteleri barındıran Linux sunuculara yüklenen bir grup açık kaynak kodlu yazılıma denir. Bu terim aslında Apache web sunucusu ile, Linux işletim sistemini temsil eden bir kısaltmadır. Site verileri MySQL veritabanında (database) saklanır ve dinamik içerik PHP tarafından işlenir. Bu dökümanda Ubuntu 14.04 LimonCloud sunucunuza nasıl LAMP sunucularınızı yükleyeceğinizi anlatacağız. Bunun için tek şart bir Linux işletim sistemidir.

Önkoşullar

Bu kılavuz ile başlamadan önce, root olmayan ikinci bir kullanıcı hesabınız olmalıdır. Yönergeler buna göre verilmiştir. Bunları öğrenmek Ubuntu 14.04 için Bazı Temel Ayarlar dökümanımızı inceleyebilirsiniz.

Birinci Adım -- Apache Yükeleme

Apache web server, bir web sitesi barındırmak için kullanılan dünyadaki en popüler web sunucudur. Apache’yi Ubuntu’nun paket yöneticisini “apt” yi kullanarak kolaylıkla yükleyebilirsiniz. Paket yöneticisi Ubuntu tarafıdan yönetilen paket deposundan bir uygulamayı zorluk çekmeden yüklemenize olanak sağlar. Bu komutları yazarak yüklememize başlayabiliriz:
sudo apt-get update
sudo apt-get install apache2
Sudo komutunu kullandığımız için sistem bu işlemi devam ettirebilmek için root yetkisi isteyecektir. Sizden kullanıcınızın şifresini isteyecek ve işlemi doğrulacaktır. Sonrasında web serverınız yüklenir. Her şeyin yolunda gidip gitmediğini anlamak için sunucunuzun internet IP adresini web tarayıcınıza yazarak doğrulayabilirsiniz.
http://sunucu_ip_adresi
Burada varsayılan Ubuntu 14.04 Apache test sayfasını görmelisiniz. Çıkan sayfa buna benzer olacaktır:

Default Apache

Eğer bu sayfayı görüntülediyseniz, web sunucunuzu düzgün yüklemişsiniz demektir.

İkinci Adım – MySQL Yükleme

MySQL bir veritabanı yönetim sistemidir. Temelde, web sitemizin bilgilerini veritabanında saklayabilir ve erişim sağlayabilirsiniz. Yine bu programı yükleme için de “apt” yi kullanacağız. Bu sefer diğer komponentlerimiz ile iletişimde yardım sağlayacak paketleride yükleyeceğiz.
sudo apt-get install mysql-server php5-mysql
Not:Bu sefer “sudo apt-get update” komutunu çalıştırmak zorunda değilsiniz. Zaten bir önceki Apache yüklememizde bunu çalıştırmış ve tüm paket dizinlerimizi güncellemiştik. Yükleme sırasında, sunucu sizden MySQL “root” kullanıcı şifresi isteyecektir. Bu MySQL için bir yönetici hesabı şifresidir. Linux sistemlerinde ki “root” hesabı gibi düşünebilirsiniz. Yükleme tamamlandığında, MySQL ortamımızı daha güvenli hale getirmek için bazı ek komutları çalıştırmamız gerekir. Öncelikle, MySQL’e veritabanı dizin yapısını oluşturmasını söylememiz gerekmektedir. Bunu şu komutu yazarak yapabilirsiniz:
sudo mysql_install_db
Ardından, bazı tehlikeli varsayılan bağlantı ayarlarını kaldırmak için basit bir güvenlik scriptini çalıştıralım. Bu etkileşimli scripti çalıştırmak için:
sudo mysql_secure_installation
Sizden MySQL root hesabı için ayarlanan parolayı isteyecek. Sonraki adım, size parolayı değiştirmek isteyip istemediğinizi soracaktır. Eğer geçerli parolanız ile mutlu iseniz “hayır” için “n” yazın. Soruların geri kalanı için, varsayılan değerleri kabul etmek için sadece “ENTER” a basmanız yeterli olacaktır. Bu, bazı örnek kullanıcıları, veritabanlarını kaldırmayı ve “root” kullanıcısının uzaktan oturum açma özelliğini devre dışı bırakmayı sağlayacak yeni kuralları uygulayacaktır. Bu noktada artık veritabanı sunucunuzu yüklemiş bulunmaktasınız. Diğer adımlara geçebiliriz.

Üçüncü Adım – PHP Yükleme

PHP dinamik içeriklerimizi işleyen bir web bileşenidir. PHP ile komut dosyaları çalıştırabilir, MySQL veri tabanına bağlanarak bilgi alabilir ve görüntülemek için bu bilgileri işleyerek web sunucumuza gönderebilir. Bir kez daha bileşenleri yüklemek için “apt” sistemini kullanacağız. Yardımcı paketleri içerecek şekilde komutumuzu giriyoruz:
sudo apt-get install php5 libapache2-mod-php5 php5-mcrypt
Herhangi bir sorun olmadan PHP’ yi yüklemeniz gerekir.
  • 0 Bu dökümanı faydalı bulan kullanıcılar:
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

Related Articles

Ubuntu 14 İçin Temel Ayarlar

Yeni bir sunucuyu kurduğunuzda birkaç temel ayar yapmanız gerekir. Bunlar hem güvenliğinizi...

RVM ile RUBY ON RAILS Kurulumu

Ruby on Rails, günümüzde yazılımcılar arasında çok popüler olan Ruby dilinde yazılmış bir...

Ubuntu Sunucuya Drupal Yükleme

Drupal, internet üzerindeki bazı büyük blog ve web sitelerinin kullandığı popüler bir içerik...

Apache'de Virtual Host oluşturma | Ubuntu 14.04

Gereksinimler Bu makalede anlatılan kurulumlar Ubuntu 14.04 LTS 'e göre anlatılmıştır ancak...

HAProxy ile HTTP Load Balancing

Bu makalemizde açık kaynak kodlu ve ücretsiz olarak kullanabileceğiniz HAProxy (High Availability...