Loading ...

Facebook Açık Kaynak Kodlu Kamerasını Tanıttı

Facebook’un yazılım geliştiriciler için düzenlediği F8 konferansında şirketin gelecek vizyonunu ve kendi geliştirdiği 360 derece kamerasını tanıttı. Satışa sunulmayacak olan bu kamerayı geliştirmelerinin nedenini olarakta pazarın doğru bir referans noktası olması olarak açıkladı. Facebook’a göre piyasada bulunan ve 360 derece çekim yapma özelliğine sahip kameralar yeterince iyi değil ve tasarımsal olarak bazı hataları barındırıyorlar.

360 derece çekim yapabilen bu cihazın üzerinde 17 adet kamera bulunuyor. Web tabanlı bir sistem bu kameraların video çekimini yönetirken aynı zamanda otomatik olarak görünyü işliyor. Geniş açılı çekim yapabilen 14 kamera halkanın üzerinde yerleştirilirken, 1 balık gözü kamera üste ve 2 tane tanesi de platformun altına yerleştirilmiş. Şirketin açıkladığına göre sistem 8K çözünürlüğe kadar video kaydı yapabilirken uzun saatler boyunca da kullanılmaya müsait olarak tasarlanmış.

Kendi kamerasını geliştirmeye hevesli insanlar için en önemli özelliği ise kamera yazılımının GitHubüzerinden açık kaynak kodlu olarak geliştire sunulacak olması. Facebook ayrıca kendi kamerasını yapmanın maliyetinin yaklaşık 30 bin dolar olduğunu da eklemiş.

 

Kaynak:

http://webrazzi.com

http://techcrunch.com