Loading ...

cPanel’de Mail Gurubu ve Mail Yönlendirmesi Tanımlama

Bu makalede adım adım cPanel içerisinden mail gurubu tanımlama ve mail yönlendirme işlem adımlarının nasıl gerçekleştirileceği anlatılmaktadır.

1.Adım;

https://web05.limonhost.net:2083 bağlantısını kullanarak cPanel kullanıcı arayüzüne kullanıcı adınız ve parolanız ile erişim sağlayın.

 

2.Adım;

 

cPanel’de oturum açtıktan sonra ana sayfa içerisinden Email Accounts / E-Posta Hesapları sayfasına gidiniz.

 

3.Adım;

 

Karşınıza gelen E-Posta Hesapları / Email Accounts ekranı içerisinden yeni bir E-Posta hesabını istenen bilgileri aşağıdaki ekran görüntüsünü örnek alarak tanımlayabilirsiniz

E-Posta / Email: Tanımlanmasını istediğiniz E-Posta hesabınızı giriniz

Password / Parola: E-Posta hesabınız için bir parola tanımlayınız

Confirm Password / Parola Doğrulama: Önceki adımda tanımladığınız parolayı tekrar giriniz

Mailbox Quota / E-Posta Kutusu Depolama Alanı: Size verilen sınırlar dahilinde E-Posta hesabınıza ait depolama alanı miktarını buradan tanımlayabilirsiniz.

 

İstenen bilgileri girdikten sonra sayfadaki Create Account / Hesap Oluştur butonuna basarak yeni E-Posta hesabınızı tanımlamış olacaksınız.

4.Adım;

Tanımlanan E-Posta hesabı sayfa içerisinde görünür ve bu alandan yönetiliyor olacaktır.

 

 

 

5.Adım;

cPanel anasayfası içerisinden tanımladığınız mail adresine filtreleme kurallarını eklemek için Kullanıcı Seviyesinde Filtreleme / User Level Filtering sayfasına gidiniz.

6.Adım;

Grup e-posta adresi olarak kullanacağınız hesabınıza ait Manage Filters / Filtreleri Yönet sayfasına gidiniz.

7.Adım;

 

Karşınıza gelen ekranda oluşturulacak filtrenize ait ayarları tanımlamak için Create a New Filter / Yeni Bir Filtre Oluştur butonuna basınız.

8.Adım;

Karşınıza gelen yeni ekran içerisinde Filter Name / Filtre Adı alanına yeni tanımlayacağınız filtre için bir isim veriniz.
2. Adımda Any Recipient / Herhangi Bir Alıcı seçimini yapıp yanındaki seçim alanında equals / eşittirseçeneğini seçiniz. Hemen altında bulunan alana Gurup E-Posta adresinizi yazınız.

 

 

3.Adım olarak Actions / Eylemler bölümünde ilk seçim alanı içerisinden Redirect to Email / E-posta Yeniden Yönlendir sağ tarafındaki alana Gurup E-Posta hesabının üyesi olacak E-Posta adreslerinden birisi tanımlanır. Diğer üyelere ait E-Posta adreslerinin girilebilmesi için alanın sağında bulunan + ikonu ileActions / Eylemler bölümüne yeni satır eklenmelidir.

Yapılan filtre tanımlamasını son ekran görüntüsü üzerinden örneklendirecek olursak;
Bu tanım ile alıcılarından herhangi biri [email protected] olan bir e-posta geldiğinde bu e-postanın [email protected] ve [email protected] e-posta adreslerine yeniden yönlendirilmesi sağlanmış olacaktır.