Domain Nedir, Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar?

İnternet teknolojisi terminolojilerine aşina olmayanlar genellikle alan adı anlamına gelen domain internet site ve hosting sağlayıcısı ile karıştırabilmektedir. Ancak bu kavramların arasında çok büyük bir fark bulunmaktadır. Domain basitçe, internet tarayıcısının adres çubuğuna yazılan internet sitesi adresidir. Domain kavramını doğru anlayabilmek için öncelikle internetin ne olduğunu bilmek gerekmektedir. İnternet dünya çapında kablolarla birbirine bağlanan devasa bir bilgisayar ağıdır. Bu ağda yer alan her bilgisayar bir diğeri ile iletişim halindedir. Ağda yer alan bilgisayarların ise IP adresi adı verilen bir kimliği bulunur. Her IP adresi ağda bulunan bir bilgisayara karşılık gelir ve sayılardan oluşur. IP adreslerini hatırlaması zordur ancak domain ile bu problem ortadan kalkar. Kısaca domain IP adresinin hatırlanması zor olması sebebiyle, internet sitesinin IP adresine karşılık geren harf kombinasyonlarıdır. 

Domain Nasıl Çalışır?

Continue reading

Domain Sorgulama ve Domain Almak İsteyenlerin Bilmesi Gereken 7 Şey

Her ne kadar Türkçe karşılığı alan adı olsa da aslında domain, terim olarak dilimize yerleşmiştir. Bir internet sitesi yapabilmek için domain ve hosting hizmeti satın almak gerekmektedir. Domain satın almadan önce ise satın alınmak istenen domainin kullanımda olup olmadığına bakılmalıdır. Bu işleme domain sorgulama adı verilir. Domain satın alan firmalar aracılığı ile mevcut olan domainler öğrenilebilmektedir. 

Sorgulama sonucu;

  • Domainin satın alındıysa kim tarafından satın alındığı
  • Ne kadar süre sonra tekrardan alınabilir olacağı
  • Diğer alternatif uzantılara sahip domainlerin alım için uygun olup olmadığını göstermektedir. 

Domainler genellikler 1 yıl ile 10 yıllık bir süre boyunca satın alınabilmektedir. Süresi dolan domainler için yenileme hakkı öncelikli olarak domain kaydını yaptıran kişilerde bulunmaktadır. Domain sahiplerinin kullanım süresini uzatmamaları durumunda, yenilenmeyen domain tekrar herkes tarafından alınabilir olmaktadır. Bu durum bir tek .tr uzantılı domainler de geçerli değildir. Ülke koduna sahip domain alabilmek için marka tescili yapılması gerekir ve .tr uzantılı internet siteleri süresiz olarak sahiplerine verilir. 

Continue reading

Sanal POS Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Bütün işletmelerin bir şekilde ödeme almaları gerekir. Günümüzde bu ödemelerin büyük bir çoğunluğu kredi ve banka kartları ile yapılmaktadır. Her işletmede ödeme alma süreci ihtiyaçlara göre şekillenmektedir. Birçok işletme için mağaza içi kredi kartı terminalleri ve POS cihazları idealdir. Bazı işletmeler çevrimiçi ve uygulama içi ödeme yöntemleri ile müşterilerinden ödeme almayı tercih eder. Ayrıca sayısız durumda her iki çözümünde optimal çözüm olabilmesi mümkündür. Sanal POS da işletmelerin tercih edebilecekleri ödeme yöntemi seçeneklerinden birisidir. Sanal POS, işletmelerin sadece kredi ve banka kartı ile bilgisayar ve internet bağlantısı olan her yerden ödeme almasına olanak sağlar. Sanal POS yöntemi ile geleneksel ödeme yöntemlerinden kalan boşluklar doldurulmaktadır. 

Sanal POS Nedir?

Sanal POS,  işletmelerin klasik POS’a ihtiyaç duymadan kredi kartı ya da banka kartı ile ödeme almalarını sağlayan, internet tabanlı bir ödeme uygulamasıdır. Sanal POS aracılığı ile banka ya da kredi kartı bilgileri müşteri tarafından sisteme girilir ve genellikle 3D Secure hizmeti ile ödeme güvenilir bir şekilde tahsil edilir. Daha sonra ödemenin yetkilendirilmesi için ödemeyi işleyecek firmalara gider. Sanal POS sahibi olabilmek için öncelikle tüzel bir kimliğe yani şirkete ihtiyaç vardır. Ayrıca sanal POS işlemlerinin yapılabilmesi için dijital bir platform olması gerekir. Bu platform bir internet sitesi ya da e-ticaret portalı olabilir. Bu gereklilik ödeme sürecinde kişilerin sağlayıcının ara yüzüne yönlendirilmesi ya da doğrudan güvenilir bir alanda bilgilerini paylaşabilmesi için gereklidir.

Ek bir yazılıma ya da POS cihazına gerek yoktur. Şirket sahibi olmayan kişiler Sanal POS alamamaktadır. 

Continue reading

Net Framework Nedir?

.Net framework, Microsoft tarafından sunulan bir yazılım geliştirme platformudur. Bu framework ile Windows Platformu’nda çalışan uygulamalar geliştirilir. 2002 yılında ilk kez 1.0 sürümü ile çıkan .Net platformu bugün 4.8 sürümüne kadar yükselmiştir. Bu platform ile beraber hem form tabanlı hem de web tabanlı uygulamalar yapılabilir. Ayrıca .Net platformu kullanarak web servisleri de geliştirilebilir. Platform aynı zamanda Visual Basic ya da C# gibi farklı programlama dillerini destekler. Bu sayede geliştiriciler uygulama için gerekli geliştirme dilini kolay bir şekilde belirleyebilir. 

.Net Framework Mimarisi

.Net mimarisi 3 temel katman oluşur. Bu katman dil, kütüphane ve ortak dil çalışma zamanıdır. Dil katmanı WinForms, ASP.Net ve ADO.Net’den oluşmaktadır. Kütüphanede Framework Class Library yer alırken, son katmanı da İngilizce Common Language Runtime (CLR) olarak bilinen ortak dil çalışma zamanıdır. Tüm bu katmanlar .Net mimarisinin temelini oluşturur. 

Continue reading

Sanal Sunucu Nedir ve Ne İşe Yarar?

İngilizcesi Virtual Private Server olan ve dilimize de VPS kısaltması ile geçmiş olan sanal sunucular, internet siteleri için en çok tercih edilen hosting servislerinden birisidir. Sanal sunucularda bulunan sanallaştırma teknolojisi sayesinde birden fazla kullanıcının yer aldığı bir sunucuda kaynakların özel olarak kullanılması mümkün olmaktadır. VPSler dedicated sunuculardan daha ucuz olması ve paylaşımlı sunuculara göre daha güvenli ve daha performanslı olmasından dolayı tercih edilmektedir. Ayrıca VPS ile beraber sunucunun rootuna erişmek de mümkündür. Bu sayede uygulamalar kurulabilir ve ortam değişikliği yapılabilir. Paylaşımlı sunucularda root erişimi olmadığı için bu gibi değişiklikler hosting firması tarafından yapılır. 

VPS seçimi firmalara ya da kullanıcılara paylaşımlı sunucunun eksilerinden kaçma fırsatı sunar. Sanal sunucu ile kaynak limitleri konusunda bir sıkıntı ortaya çıkmamaktadır çünkü sanal sunucu ortamı daha büyük bir alan sağlamaktadır. Diğer taraftan aynı sunucu içerisinde yer alan komşu VPS sistemi hacklense bile bu saldırının o sunucudaki diğer sanal sunuculara sıçrama olasılığı çok düşüktür. Çünkü farklı VPS ortamları oluşturmayı sağlayan hypervisorler aynı zamanda çok katmanlı bir ağ güvenliği sağlar ve sunucuya giriş çıkışları sıkı bir şekilde kontrol eder. Ayrıca VPS’de root erişiminin olması kullanıcılara istedikleri güvenlik yazılımlarını kurmalarını sağlar. 

Continue reading