503 Service Unavailable Hatası Nedir ve Nasıl Çözülür?

503 Service Unavailable

İnternette en sık karşımıza çıkan hatalardan birisi de HTTP Error 503 hatasıdır. Bu hata hemen hemen her internet kullanıcısının karşısına en az bir kere çıkmıştır. Bazı durumlarda sayfayı yenilemek hata ekranının kaybolmasını sağlarken bu yöntem her zaman çözüm olmamaktadır ve sayfayı bir kaç yenilemekten daha fazlasını yapmak gerekmektedir.

Masaüstü bilgisayar, tablet, telefon ya da internette bağlı ve bir ekrana sahip tüm cihazlarda bir hata meydana gelebilmektedir ve şu anda ulaşmaya çalıştığınız servisin mevcut olmadığını göstermektedir.

Continue reading

HTTP Status Kodları Nelerdir?

http status

Günümüzde internette bir milyardan fazla internet sitesi yer almaktadır. Bir kullanıcı herhangi bir internet sitesine girmek istediğinde bilgisayar bu internet sitesini yer aldığı sunucudan Hypertext Transfer Protocol (HTTP) adı verilen protokol üzerinden getirmektedir. Kullanıcının tarayıcısı internet sitesi üzerinden yaptığı bu isteğe 3 haneli HTTP kodu ile yanıt gelmektedir. Kullanıcılar genellikle HTTP kodlarını internet sitesine erişemediklerinde görmektedir. Ancak internet sitesi başarılı bir şekilde ekrana gelse bile arka tarafta bir HTTP status kodu oluşmaktadır. Her bir kodun farklı bir anlamı bulunmaktadır ve bu kodların içeriği hem kullanıcılara hem de internet sitesi sahiplerine önemli bilgiler sağlamaktadır.

Continue reading

Windows Hosting ve Linux Hosting Arasındaki Farklar Nelerdir?

windows hosting

Windows ve Linux hosting seçenekleri arasında seçim yaparken başlıca düşünülmesi gereken şey sunucunun hangi amaçla kullanılacağıdır. X86 sunucuların popülaritesinin artması ile beraber Linux sunucular giderek daha popüler hale gelmeye başladı. Windows dağıtımları da her ne kadar giderek daha fazl kişi tarafından tercih edilmeye başlansa da büyüme sayıları hala Linux’ın gerisinde.

Herhangi bir sistem yöneticisinin ilk vereceğe cevap stabilize olacaktır. Linux sunucuları genellikle Windows’dan daha güvenli sunuculardır ve birçok güncelleme sonrasında sunucuyu yeniden başlatmaya gerek kalmamaktadır. Ancak diğer taraftan Windows tabanlı sunucular özellikle birden fazla veritabanı, internet sitesi ve dosya ile çalıştığında istikrarsız hale gelmeye başlamaktadır. Bunun yanı sıra farklı uygulamalar, düzenli görevler gibi şeyler eklendiğinde durum daha da kötü hale gelmektedir. Yalnız bu Windows sunucuların tümen kötü olduğu anlamına gelmemektedir. Özellikle .Net ya da MsSQL’e ihtiyaç duyanların Windows sunucu kullanması gerekmektedir.

Continue reading

502 Bad Gateway Hatası Nedir ve Çözümü Nasıl Yapılır?

502 bad gateway hatası

Söz konusu ulaşılamayan internet siteleri olduğunda 502, 503, 504 ve 500 gibi hata kodları sıkça karşımıza çıkmaktadır ve nedenine bağlı olarak bu hataların giderilmesi çok basit ya da çok zor olabilir. Tüm bu hata kodları bağlantının sunucu tarafında bazı problemler olduğuna işaret etmektedir ancak hata sayfasında tam olarak neyin yanlış olduğuna dair bir bilgiye rastlamak mümkün olmamaktadır. 502 Bad Gateway hatası ise internet kullanıcılarının en sık karşılaştıkları hata kodları arasında ilk sıralarda yer almaktadır. 502 hatasının güzel yanı kullanıcıların kendi ekipmanlarında ya da internet bağlantısında problem olmadığını göstermektedir. Ancak site sahipleri için 502 Bad Gateway hatası biraz hızlı bir şekilde çözülmesi gereken problemler arasında yer almaktadır.

Continue reading

Proxy Nedir? Proxy Ayarları Nasıl Yapılır?

proxy nedir

Proxy sunucusu, kullanıcıların bilgisayarı ile internet arasında yer alan bilgisayardır ve kullanıcıya ağ servislerini dolaylı bir şekilde vermektedir. Bu kullanıcının yerel bilgisayarında olabildiği gibi kullanıcının bilgisayarı ile internette erişmek istediği sunucu arasında bir noktada yer almaktadır. Proxy sunucusu tüm müşteri isteklerini kesiştirir ve varsa cache belleğinden sonuç getirmektedir eğer cache belleğinde yoksa gerçek sunucuya sorguyu göndermektedir. Kullanıcının bilgisayarı proxy sunucusuna bağlanır ve proxy sunucusu bu isteği iletir. Bu istekler arasında sunucularda yer alan dosyaların yanı sıra diğer herhangi bir kaynak bulunabilmektedir.

Continue reading

Sınırsız Hosting Özellikleri ve Avantajları Nelerdir?

sınırsız hosting

İşletmelerin internet ihtiyaçları arttıkça hosting servislerine olan talep de doğru orantılı bir şekilde artmaktadır. Bazı durumlarda tek bir kişinin bile tek bir hesapta birden fazla domain ve subdomain ihtiyacı bulunabilmektedir. Farklı hesaplar açmak ya da farklı servis sağlayıcılarından hizmet almak yerine bu ihtiyacı tek bir yerden karşılamak isteği günümüzde sınırsız hostingi ortaya çıkarmıştır. Sınırsız hosting ile ullanıcılar tek bir sunucu, sanal sunucu ya da kullanıcı hesabı üzerinden yüzlerce internet sitesi ya da subdomain yönetebilmektedir. Günümüzde hemen hemene her hosting firmasında bu seçenek bulunmaktadır. Sınırsız hosting genellikle sınırsız depolama alanı ve sınırsız bant genişliği anlamına gelmektedir. Bir internet sitesi için son derece önemli olan bant genişliği sınırsız hosting seçeneğindeki kullanıcılara avantaj sağlamaktadır.

Continue reading