Kişisel blog internet kullanıcılarının duygularını ve düşüncelerini paylaşabilecekleri bir şirket tarafından sunulan ya da kişilerin teknik alt yapılarına göre kendilerinin de yapabileceği internet sitelerinin ve/veya sayfalarının genel adıdır. Kişisel blog denildiği zaman içerik üretimi yapan herhangi bir internet sitesi akla gelmemelidir. Bir internet sitesinin ve/veya sayfasının kişisel blog olabilmesi için bazı kriterler vardır.

Kişisel Blog Nedir?

Kişisel blog sorumluluğu bir bireyde olan, tamamen kişisel fikirlerin, deneyimlerin, duyguların ya da yorumların aktarıldığı platformlar olarak tanımlanabilir. İnternet kullanıcıların paylaşmak istedikleri içerikler doğrultusunda açabilecekleri kişisel bloglar hem seslerini farklı kitlelere duyurmalarına yardımcı olur hem de bir kitleye hitap etmelerini ve buna bağlı olarak da para kazanmalarını sağlar. Kişisel blog sahibi kişiler, bloglarına gelen trafiğe ve kitleleri ile sağladıkları etkileşimlere göre internet sitelerini profesyonelleştirebilirler. Bu tür bir internet sitesine sahip olan kişiler kendi markalarını yaratabilirler, kişisel blogları aracılığı ile ulaştıkları kişiler sayesinde farklı iş birlikleri yapabilirler.

kişisel blog nedir

Ne İşe Yarar?

Kişisel blog daha öncede ifade ettiğimiz gibi kişilerin paylaşım yapmaları için özgür bir alana sahip olmalarına yardımcı olur. Herhangi bir konu hakkında fikirlerini, yorumlarını veya eleştirilerini paylaşmak isteyenler için kişisel blog sahibi olmak iyi bir seçenektir. Bunun yanı sıra hobileriniz ya da ilgi alanlarınızla ilgili içerik üretmek de hem keyifli hem de uzun vadede gelir getiren bir seçim olabilir. Kişisel blogların çıkışı internette içerik üretiminin desteklenmesi, insanların internet kullanımına daha fazla dahil olması olarak ifade edilebilir. Ancak internetin insan hayatındaki öneminin artmasının bir sonucu olarak kişisel bloglar üzerinden gelir elde etmek ve bunu bir iş haline getirmek de mümkündür. İnternet üzerinden para kazanmak isteyenlerin doğru adımlar attıkları taktirde para kazanmalarına yardımcı olacak kişisel bloglar aynı zamanda markalaşmak ya da fenomen olmak isteyenler için de hedef kitlelerine ulaşabilmek için etkili bir yoldur.

Blog Yazıları Nasıl Hazırlanmalıdır?

Kişisel blog yazıları öncellikle kişilerin ilgi alanları ya da üzerine konuşmak istedikleri konular hakkında olmalıdır. Ancak “kişisel” tanımının hakkının da mutlaka verilmesi gerekir. İnternet üzerinde bulunan milyonlarca içeriğin bir benzerini yazmak kişisel blog tanımına aykırıdır. Kişisel blogların insanların dikkatlerini çekebilmesi için farklı bakış açıları ile sunulmaları tavsiye edilmektedir. Bu nedenle kişisel blog açmadan önce hangi kategoride, ne tür içerikler yazılacağına karar verilmesi gerekir. Kişisel blog yazıları bir konu, fikir, olay ya da sanatsal bir yapıt üzerine uzun uzun fikir beyan ederek yazılabileceği gibi fotoğraf ve video içeriklerin altına eklenen kısa metinler halinde de olabilmektedir. Yazıların nasıl yazılacağı blogda işlenecek konulara, içerik diline, kişinin ne tür fikirlerini paylaşmak istediğine bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Kişisel blog yazıları temel olarak akıcı, özgün ve kaliteli olacak şekilde hazırlanmalıdır. Akıcılık, kişisel blogu ziyaret eden kişilerin internet sitesinde daha uzun süre zaman geçirmelerine yardımcı olur. Akıcı içerikler siteye gelen kişilerin uzun süre kalmasını sağlamaktan daha fazlasını yaparlar. Sitenin insanların zihninde yer etmesi ve farklı zamanlarda siteye tekrar giriş yapmalarını sağlarlar. Özgünlük internet üzerindeki tüm içeriklerin mutlaka sahip olması gereken kriterlerden birisidir. Özgün olmayan içeriklerin internet üzerinde yayılması ya da insanlara sunulması neredeyse imkânsızdır. Ayrıca her gün insanların karşısına çıkan içeriklerin bir benzerini okumak kimsenin tercih edeceği bir şey değildir. Kalite de kişisel blog yazılarında mutlaka olması gereken özelliklerden birisidir. Bir blog yazısında kalite konunun nasıl işlendiği, ne tür bir hiyerarşi ile anlatıldığı, konu bütünlüğünün sağlanıp sağlanmadığı gibi unsurlara bağlı olarak değerlendirilir. Bu nedenle kişisel blog içerikleri yazarken yazı yazma konusunda deneyimli olan ya da yazdığı içeriklerin beğenildiği kişilerden öneri alınması tavsiye edilir.

kişisel blog ne işe yarar

Kişisel Bir Blog Açmak Para Kazanmanızı Sağlar mı?

Kişisel blog açmak internetten para kazanma yöntemlerinden birisidir. Ancak kişisel blog üzerinden para kazanmak için sabırlı ve istikrarlı olmak gerekir. Blog yazısı hazırlarken yukarıda bahsettiğimiz unsurlara dikkat edilmesi, mümkün olduğunda niş ve özgün fikirler odağında içerik üretilmesi kişisel blogdan para kazanmaya yardımcı olur. Kişisel blog açarken ilk amaç para kazanmak ise blog açılışından itibaren yapılacak planlamaların bu doğrultuda olması gerekir. Kaliteli içerik ve görseller ile hazırlanan bir blog insanların daha kolay ziyaret edeceği bir platform haline gelir. Buna ek olarak blogun sosyal medyada paylaşılarak desteklenmesi de internetten para kazanma ivmesinin yükselmesine yardımcı olur. Kişisel blog üzerinden para kazanmak için hazırlanan içeriklerin belirli bir rutinde yayınlanması ve içerik yayınlama işleminin düzenli olması gerekir.

Kişisel blog ile para kazanmak düşünüldüğü kadar zor olmamakla birlikte düşünüldüğü kadar da kolay değildir. Para kazanmanın zorluklarının her işte olabileceği unutulmamalı, internet üzerinden para kazanmanın zaman ve sabır istediği de göz önünde bulundurulmalıdır.