WordPress Eklentiler Nedir?

WordPress eklentileri siteniz için eklemek istediğiniz özelliklerden yararlanabilmenizi sağlayan küçük yazılımlardır. WordPress eklentilerinin kimisi ücretli kimisi ücretsiz olarak kullanımı yapılabilmektedir. WordPress eklentileri sitenizin geliştirilmesinde büyük destek sunduğu gibi, çok fazla eklenti kullanılması sitenizi yavaşlatabilmektedir.

WordPress Eklentiler Ne İşe Yarar?

WordPress eklentileri sayesinde web siteniz daima güncel tutabilirsiniz. Kullanacağınız eklentiler sayesinde sitenizi özelleştirebilir ve düzenleyebilirsiniz. SEO desteği sağlayan eklentiler sayesinde web aramalarında sitenizi üst sıralara çıkartabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen WordPress Eklentileri Nelerdir?

 • WooCommerce

  İnternet ortamında satışlar yapabilmenizi sağlayan bir E-ticaret eklentisidir. Hiç bir kodlama bilmeden E-ticaret sitenizi oluşturabilirsiniz. Ücretsizdir. Dünya genelinde E-ticaret ile satış yapan firmaların yaklaşık yüzde 40′ ı tarafından kullanılmaktadır.

 • Yoast SEO

  Yoast SEO, web sitenizin Google aramalarında üst sıralarda çıkmanız için size yönlendirmeler sağlayan bir arama motoru eklentisidir. Bir web siteniz var ise Yoast SEO eklentisi mutlaka hesabınızda kurulu olması gerekmektedir.  Yoast SEO’ nun aktif olarak 5 milyondan fazla kullanıcı tarafından kullanılmakta ve toplam da 200 milyondan fazla indirme yapılmıştır.

 • LiteSpeed Cache

  WordPress altyapısına sahip olan LiteSpeed Cache, web sitelerinin optimizasyonu için kullanılmaktadır. LiteSpeed Cache eklentisi, web sitenizin açılma hızını arttırmaktadır. LiteSpeed Cache’ in amacı, sitenize giren kullanıcıların, öncesinde yapmış olduğu işlemleri hafızasında tutup, daha sonrasında aynı işlemleri tekrar yapması durumunda hafızasındaki bilgi ile sitenin hızlı açılmasını sağlamaktadır.

 • Jetpack

  Jetpack bir WordPress eklentisidir.  Bu eklenti sayesinde sitenize giren kullanıcıların hangi ülkelerden giriş yaptığını görüntüleyebilirsiniz. Sitenize yüklenen resim ve videoları global sunucular üzerinden görüntülenmesini sağlar. Ayrıca Jetpack sayesinde web sitenizi otomatik olarak yedekleyebilir ve Akismet tarafından desteklenen Anti-Spam özelliği sayesinde Spam olarak atılan yorumları engelleyebilirsiniz.

 • Wordfence

  Wordfence eklentisi şifre deneme ve DDOS saldırılarını engellemek amacıyla kullanılan ve mevcut olarak 2 milyon üzerinde kullanıcının kullanmış olduğu bir Güvenlik Duvarı eklentisidir.

 • UpdraftPlus

  UpdraftPlus eklentisi sayesinde saatlik, günlük, haftalık ve aylık olarak WordPress sitenizin yedeğini alabilir, bilgisayarınıza, bulut hesaplarınıza (Dropbox, Microsoft Azure, Google Cloud) indirebilir ve daha sonrasında tekrar geri yükleyebilirsiniz.