Whois Domain Sorgulama

İlgilendiğiniz domain’in kime ait olduğunu öğrenmek için,
lütfen aşağıdaki whois sorgulama alanına ilgili domain adresini girin.

Whois Nedir?

Whois, tescil edilmiş bir bir alan adının kime ait olduğunu gösteren kayıtlardır. Eğer özel olarak gizlenmemişse Whois bilgilerini kontrol ederek alan adının kime ait olduğunu öğrenebilirsiniz.

Alan adı kayıt edilirken bazı bilgilerin girilmesi zorunludur. ICANN düzenlemelerine göre, Whois veritabanları kayıtlı tüm alan adlarının iletişim bilgilerini depolar. Bunlar İsim, adres, telefon numarası ve e-posta adresi gibi iletişim bilgileridir. Ayrıca Whois alan adının kullanılabilirlik durumunu, kayıt / son kullanma tarihleri ilgili bilgileri de içerir. Domain kayıt firmaları içerisinde Whois bilgilerini düzenlemeniz için iletişim bilgilerini düzenleme paneli bulunur.

Domain Whois Sorgulama Nasıl Yapılır?

Domain Whois sorgulama işlemini, whois bilgileri öğrenilmek istenilen alan adını, whois servisimizde arayarak yapabilirsiniz. Bu arama sonucunda domain kayıt operatöründe tutulan alan adına ait bilgileri görebilirsiniz. Bunun için; yukarıdaki Whois sorgulama aracımızı kullanarak bilgileri öğrenmek istediğiniz domaini kutucuğa yazıp “whois sorgula” butonuna basmanız yeterli olacaktır.



Whois Gizleme nedir?

Whois gizleme, alan adı kayıt bilgilerinin 3. şahıslar tarafından görülmesini engelleyen bir domain servisidir. Kişisel iletişim bilgilerinizin Whois veritabanında arama yapan herkes tarafından erişilmesini istemeyebilirsiniz. Bu nedenle alan adınızı satın alırken veya daha sonrasında LimonHost’tan Whois Koruma satın alabilirsiniz. Whois koruması ile birlikte ilgili alan adına ait Whois bilgileri sorgulandığında domaini kayıt ettiren kişinin kişisel bilgileri diğer şahıslar tarafından görüntülenmeyecektir.

Whois sorgulama
Limonhost Blog
Son Gelişmeleri Bizden Takip Edin!
Sıkça Sorulan Soru ve Cevaplar
Whois Sorgulama Nedir?, nasıl yapılır gibi bir çok soruya daha cevaplar burada.
Whois sorgulama nasıl çalışır?

İlgili domainin IP adresleri üzerinden yapılan arama sonucu ilgili Registar firmasının verileri kontrol edilir ve domainin kimin üzerine kayıt edildiği tespit edilir.

Whois Sorgulama Aracını nasıl kullanabilirim?

LimonHost Whois sayfası üzerindeki arama barına kontrol etmek istediğiniz domain adını yazarak sorgulama aracını kolayca kullanabilirsiniz

Whois Sorgulamasında Hangi Bilgilerim Görüntülenir?

Eğer ilgili alan adının Whois koruması yoksa domaini kaydeden kişiye ait telefon - adres - mail gibi bilgileri Whois sorgulamasında herkes tarafından görüntülenebilir.

Gizli whois kaydı/bilgisi nedir?

Gizli Whois kaydı/bilgisi ilgili domainin Whois bilgilerinin kayıt yaptıran kişi tarafından gizlenmesi / saklanması demektir. Bu şekilde gizlenen bilgiler Whois sorgulaması yapıldığında 3. kişiler tarafından görüntülenmez.

Domain Whois bilgileri nasıl gizlenir?

Domaininize ait Whois bilgilerini gizlemek istiyorsanız LimonHost paneli içerisinden satın alabilir ya da chat bölümünden destek alabilirsiniz.

Whois veritabanı nedir?

Whois veritabanı domainlerin bilgilerinin kayıt edildiği genel bir veritabanıdır.

Whois bilgilerimi nasıl düzenleyebilirim?

Whois bilgilerinizi düzenlemek için Limonhost paneline giriş yaparak “Alan Adlarım” sekmesinden ilgili domain için iletişim bilgilerimi düzenle butonuna tıklamanız yeterlidir.

Domain Whois bilgilerini gizleme ücretli mi? ücretsiz mi ?

Whois bilgilerini gizlemek için Whois koruması satın almanız gerekmektedir fakat LimonHosttan aldığınız domainlerde ilk yıl Whois koruması ücretsiz olarak verilmekte.

Yardıma mı ihtiyacınız var?

7/24 Destek ile her zaman yanınızdayız!