Affiliate Marketing Nedir?

Affiliate Marketing türkçe de anlamı Satış Ortaklığı olarak geçmektedir. Affiliate Marketing, elektronik ortamlarda ürün ya da hizmetlerin tanıtımının yapıldığı ve günümüz teknolojisinde tercih sebebi yüksek bir pazarlama sistemidir. Daha basit bir şekilde anlatmak gerekirse Affiliate Marketing, web site sahiplerinin ya da firmaların internet üzerinden para kazanmasını sağlayan bir yöntemdir. Affiliate Marketing, bir kişinin ya da kurumun ürünlerinin reklamını yaparak para kazanmasıdır. Affiliate Marketing sisteminde 3 taraf bulunmaktadır. Bunlar aşağıdaki şekildedir.

Tüccar : Satılacak olan ürünlerin asıl sahibidir.
Ortak : Ortaklar, ürünlerin reklamını yaparak kişilerdir. Bu kişiler, bir blog sitesi, Instagram influencerları ya da satış ortaklığı yapan şirketler yer almaktadır.
Müşteri : Adından da anlayabileceğiniz gibi müşteri, reklamı yapılan ürünü satın alan kişilerdir.

Affiliate Marketing yapmak isteyen ortaklar, satıcı kişi yani tüccar ile iletişime geçmesi gerekmektedir. Türccar ile yapılacak olan anlaşma doğrultusunda ortak veya ortaklar satışını yapmak istedikleri ürünlerin reklamını yapmaya başlayacaklardır. Reklam üzerinden giden her bir müşterinin alacağı ürün üzerinden de ortaklar yapılan anlaşmaya göre komisyon ücreti alarak para kazanabileceklerdir. Affiliate Marketing, genellikle iyi bir network (Geniş bir çevre topluluğuna sahip) sahibi kişiler tarafından tercih edilmektedir.
Affiliate Marketing de tüccar, siteye gelen müşteri ziyaretlerine göre değil, site üzerinden yapılacak olan müşteri alışverişlerine göre ortağa ücret ödeme yapmaktadır.

Neden Affiliate Marketing?

Affiliate Marketing, günümüz de büyük bir öneme sahipt bir pazarlama sistemidir. Bunun sebebi ise, tüketiciler tarafından oldukça fazla bir talep görmektedir. Tüketicilerin günümüz de Affiliate Marketing sistemine olan ilgisi hızlı olması, güvenli ve kolay bir şekilde alışveriş yapmak istemelerinden kaynaklanmaktadır. Bu sebeple, üreticiler artan tüketici taleplerine yetişebilmek ve aynı zaman da dijital ortamda ürünlerini satışını yapabilmek için ürünleri için reklam yapma ihtiyacı duymaktadırlar. Ürüteciler, ürünlerinin reklamını yapmaları için blog siteleri sahipleri ile, Instagram influencerları ile ve web üzerinde geniş bir çevreye yani network ü olan kişilerle anlaşmalar yaparak ürünlerinin reklamını yaptırırlar. Bu şekilde de hem reklam yapan ortaklar, hem de ürün sahipleri mevcut müşteri sayısını arttırır ve daha fazla kazanç elde etmeye başlarlar.

Affiliate Marketing Nasıl Yapılır?

Affiliate Marketing yapmak ürün sahibi, satış ortağı ve müşteri arasında yapılmaktadır.
Ürün sahibi ürünün üreticisidir. Satış ortağı, ürünün reklamını yapan kişilerdir, müşteri ise ürünü satın alan kişilerdir.
Affiliate Marketing yapılırken ilk olarak satış ortağı ürünün reklamını yapar. Daha sonrasında müşteri ürüne tıklayıp sepete ekler. Ardından müşteri ürünü satın alır ve bu satın alma işleminde satış ortağı satılan ürün için komisyon kazanır.

Aşağıda Affiliate Marketing nasıl yapılması gerektiği ile ilgili bilgilere yer verilmiştir.

1- Reklam için İhtiyaç olan Reklam Hazırlayın.

Satı ortaklığı yapacağınız ürün için reklam yapabilmek için ihtiyacınıza göre bir reklam alt yapısı oluşturmanız gerekmektedir. Reklam alt yapısı oluşturabileceğiniz 3 farklı stratejiden bahsedeceğiz.

Blog Açmak : Affiliate Marketin’ de en etkili bir şekilde ürün satışı yapmanın yöntemi bir blog sitesi açmak olacaktır. Ancak burada açacağınız blog sitenizin hedef kitlesi satışını yapacağınız ürünün hedef kitlesine hitap ediyor olması gerekmektedir. Hedef kitleniz satış ortaklığı yaptığınız ürünün hedef kitlesine yönelik olması durumunda ciddi kazançlar sağlayabilirsiniz. Blog sitesi açarak para kazanmak isteyen kullanıcılar, blog sitelerine gelen kullanıcı trafiğini arttırdıkça daha fazla kazançlar elde edebilir.

Sosyal Medya : Affiliate Marketing başta Facebook olmakla birlikte Instagram Twitter, Twitch gibi sosyal medya mecraları üzerinde reklamlar yapılarak kazançlar elde edilmektedir. Ancak bu tür sosyal medya platformlarında reklam verebilmek için bir miktar ücret ödemeniz gerekebilmektedir. Bu nedenle bir reklam oluşturmak istediğinizi de dikkatli bir şekilde reklam içeriğinizi oluşturmanız gerekmektedir.

İnternet Reklamları : Affiliate Marketing için internet de bir reklam verilmesi gerektiğinde aklan gelen ilk platform Google Adwords’ dür. Google Adwords gibi platformlar hedef kitleye doğrudan ulaşmayı sağlamaktadır. Fakat burada bilinmesi gereken bir nokta var ki bu tarz Google Adwords gibi platformlarda reklam verebilmeniz için bir takım ücretler ödemeniz gerekmektedir. Eğer ki ödediğiniz reklam ücreti kazancınızın altında kalıyorsa sizi zarara uğratacaktır. Bu nedenle bu tarz platformlarda reklam yapmadan önce reklam içeriği ve hedef kitlenizi daha iyi bir şekilde optimize ederek belirlemeniz gerekmektedir.

E-posta Yoluyla :  Affiliate Marketing’ in bir diğer yöntemi ise e-posta yoluyla yapılan para kazanma yöntemidir. Bu yönteme e-mail marketing denilmektedir. E-mail marketing ile yapacağınız satış ortaklığınız sonrasında kişilere gönderilen e-posta ile üzerinden yapılan anketler ve posta içerisinde yer alan reklamlar üzerinden komisyon kazanabilirsiniz. E-mail Marketing nedir şeklinde aklınıza bir soru takılması durumunda detaylı bilgi için web sitemizin makaleler sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

2-Potansiyel Müşteriye Ulaşma

Affiliate Marketing’de en önemli noktalardan birisi de satış ortaklığı yaptığınız ürünlerin reklamını yaparken potansiyel müşterilere reklamı ulaştırmanız olacaktır. Ürün reklamı yaparken blogunuzdaki veya sosyal medya hesaplarınızdaki takipçileriniz sizin hedef kitleniz yani potansiyel müşteriniz olacaktır. Ürün reklamınızı hazırlarken kendinizi bir takipçiniz gözünden inceleyin ve reklamınızı bu doğrultuda yaptığınız da hedef kitlenize daha kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

3- Doğru Ürün Seçimi Yapma

Satış ortaklığı yaptığınız ürün için bir reklam yapacağınız da bu reklamın hedef kitlenize de hitap ediyor olması gerekir. Çünkü bir blog siteniz veya sosyal medya hesabınız da spor ile ilgili içerikler paylaşım hedef kitleniz çoğunlukla erkek takipçileriniz olduğunda satış ortaklığı için gidip bir makyaj malzemesi üreten bir tüccar ile satış ortaklığı yapmanız doğru olmayacaktır. Bunun sebebi ise, Affiliate Marketing yaparak para kazanmanızın en önemli unsuru ürün satışı yaptıkça kazanç sağlayabilirsiniz. Bu nedenle çoğunluğu erkek olan sosyal medya hesabınız da makyaj malzemesinden çok erkek takipçilerinize uygun bir ürün satışı için reklam yapmanız size daha çok kazanç sağlayacaktır.

Ürün seçimi yaptığınız da dikkat etmeniz diğer unsurlar ise üründen kazanacağınız komisyon ve reklamını yapacağınız ürünün kalitesi olacaktır.  Komisyon oranları genellikle ürün sahibi tarafından belirlenmektedir. Her firma farklı komisyon oranları belirleyebilir. Ürün maliyetinin yüksek olması maliyet arttıracağından dolayı firma size düşük komisyonlar da teklif sunabilir. Fakat siz reklamını yapacağınız ürünün kalitesini araştırmayıp ve üretici firma kaliteli bir ürün sunmayıp aynı zamanda müşterilerinize istediği kalite de bir ürün göndermediği zaman, burada siz takipçi kaybedebilir ve sosyal medya ve blog sitenizdeki takipçileriniz tarafından güvenilirliğinizi kaybeder ve aynı zaman da hep bir sonraki sefer kazanç sağlayamaz hem de ciddi bir takipçi kaybedebilirsiniz.

Affiliate Marketing Örnekleri

Affiliate Marketing hakkında yukarıda bilgilendirmeler yapılmıştır. Ancak Affiliate Marketing denildiğinde halen aklınız da tam olarak bu konu ile ilgili bir fikir oluşmadıysa size Affiliate Marketing ile ilgili bir kaç örnek verilmiştir.

Reklamlar, Bannerlar ve vb. Reklam Yapmak

Affiliate Marketing de en bir ürün reklamını yapmak istediğiniz de bunun en kolay yollarından birisi blog siteleriniz de banner reklamları yerleştirmek olacaktır. Blog sitenize yerleştireceğiniz bannerlar sayesinde sitenizin takipçileri tarafından reklam dikkat çekici görünmesi sonrasında bannera tıklayacak ve ürün satışı yapılacağı adrese yönlendirilecek. Bu şekilde de takipçiniz bir ürün satın aldığın da sizde satın alınan ürünün komisyon üzerinden kazanç sağlamış olacaksınız.

Sosyal Medya Hesabındaki İçeriklere Bağlantı Ekleme

Affiliate Marketing için bir diğer örnek ise sosyal medya hesabınızda paylaştığınız içeriklere link eklemek olacaktır. Sosyal medya da satış ortaklığı yaptığınız ürünü hedef kitleye ulaştırabilmek için, paylaştığınız içerik altına link bırakmak olacaktır. Bu linke takipçileriniz tıklayıp bir ürün satın alması sonucunda ise sizde satılan ürünün komisyonunu alacak ve bir kazanç elde etmiş olacaksınız.

Affiliate Marketing’in Avantajları

Affiliate Marketing avantajları ile ilgili olarak aşağıda bazı bilgilere yer verilmiştir.

Affiliate Marketing Performansa Dayalıdır

Affiliate Marketing çalışmalarında yapmış olduğunuz reklamlar, hedef kitleye ulaştığında ve bu hedef kitleler tarafından satın alma işlemi gerçekleşmesi sizin yaptığınız reklam çalışmalarına ait performansa dayalıdır.

Yeni Hedef Kitlelere Ulaşmanızı Sağlar

Affiliate Marketing çalışmaları yaptığınız da farklı yayıncıların farklı takipçilerine ürün veya ürünlerinizi tanıtma şansı yakalamış olursunuz. Ürünlerinizi yeni kitlesine ulaştırmak ve tanıtmak ve aynı şekilde satış oranınızı yükseltmek için Affiliate Marketing çalışmalarına ihtiyacınız olmaktadır. Çalışacağınız yayıncıyı seçerken mutlaka yayıncıların hangi hedef kitleye yönelik içerikler paylaştıklarını mutlaka incelemeniz gerekmektedir. Ürününüzün reklamı için anlaşmış olduğunuz yayıncı hedef kitlenize hitap etmiyor ise ürün tanıtımınız ve yayıncı için vermiş olduğunuz ödemeler size maddi zarara sokabilir. Bu nedenle mutlaka ürününüz ile ilgili bir hedef kitleye sahip olan yayıncılar ile Affiliate Marketing çalışmaları yapılması önerilmektedir.

Marka Bilinirliğini Arttırma

Affiliate Marketing’ in üretici firmalara sağlamış olduğu bir diğer avantajlarından birisi de marka bilinirliğini arttırmaktır. Affiliate Marketing ile birlikte satış ortaklığı yaptığınız blog siteleri ya da sosyal medya influencerları ürününüzün tanıtımını yaparken aynı zaman da markanızın da reklamını yapmış olurlar. Bu da sadece bir ürününüzü değil aslında marka bilirliğinizi arttırarak farklı ürün satışı yaparak daha fazla kazanç sağlamanıza olanak sağlıyor. Ürünlerinizin ilgi çekici olması ve müşterilere özel sunmuş olduğunuz ek fırsatlar sayesinde markanızı daha dikkat çekici yapar. Böylelikle marka bilinirliğinizi arttırdığınız da hem hedef kitleniz de bir artış olur hem de satış oranınızı artırarak daha fazla kazanç sağlayabilirsiniz.

7/24 Gelir Elde Etme İmkanı

Siz bir üretici ile anlaşma yaptıktan sonra kullanıcılar sizin reklamını yaptığınız ürünleri 7/24 saat satın alma işlemi gerçekleştirebilirler. Böylelikle siz gece uyurken dahi bir kullanıcı satın alma işlemi yaptığında siz de para kazanmış olacaksınız.

Müşteri Desteği Olmadan Ürün Satışı Yapmak

Affiliate Marketing’ in bir güzel avantajı ise, siz hiç bir müşteri desteği sağlamadan üretici firma ile yapmış olduğunuz anlaşmaya dayalı olarak satılan ürünlerden para kazanabilirsiniz. Ürün ile ilgili bir sorun çıktığında müşteri desteği üretic firma tarafından verilmektedir.

Evden Çalışma Fırsatı

Affiliate Marketing sayesinde tamamen evden çalışabilirsiniz. Evden çalışma rahatlığı sayesinde Affiliate Marketing için SEO uyumlu içerik yazma veya Googla Adsens konularında kendinizi daha ileri derecede geliştirebilir ve daha fazla kazançlar elde edebilirsiniz.

Affiliate Marketing’in Dezavantajları

  • Satış ortaklığı çalışmasında yapmış olduğunuz reklamın başarılı bir şekilde olması için dijital pazarlama alanında bilgi ve tecrübe sahibi olmanız gerekmektedir. Bu alan da bir bilgi ve tecrübeniz bulunmadığında reklamını yaptığınız ürünü hedef kitleye ulaştıramadığınız da ek bir kazanç sağlayamaz ve yapmış olduğunuz işte başarısız olduğunuz için tekrar sizinle bir satış ortaklığı yapılmayabilir.
  • Bazı markalar satış ortaklığı anlaşmalarında size farklı kısıtlamalar getirebilir ve bu kısıtlamalardan kaynaklı olarak çok az bir kazanç sağlayabilirsiniz.
  • Yayınladığınız içerik için link yerleştirme, link yönlendirme gibi konular da bilgi ve tecrübe sahibi olmanız gerekmektedir. Aksi taktirde satış ortaklığı sonrasında ürün için bir link yerleştirmeye veya link yönlendirme yapılmadığında kazanç elde edemezsiniz.

Satış Ortaklığı Veren Şirketler

Satış Ortaklığı Affiliate Marketing’ in Türkçe karşılığıdır. Satış ortağı olan şirketler veya kişiler, ürün ve hizmet reklamları yaparak komisyon sistemi sayesinde dijital ortamda para kazanabilmektedir. Affiliate Marketing de üretici ve reklamcı olarak 2 taraf bulunmaktadır. Üretici, satışını arttırmak isteyen taraf iken, reklamcı, yapacağı reklam sayesinden komisyon sistemi üzerinden para kazanmayı hedeflemektedir. Affiliate Marketing ile para kazanmak her ne kadar kolay bir yöntem olarak görünüyor olsa da aslında bu sistem üzerinden para kazanmak oldukça zordur. Reklam yapacağınız ürünleri doğru hedef kitlelerine ulaştırmanız ve bu hedef kitlelerinin reklamını yaptığını ürünler için satın alma işlemi gerçekleştirmesi gerekmektedir. Siz reklam yaptığınız da takipçileriniz herhangi bir satın alma işlemi yapmadığında satış ortağınız size bir komisyon ödemeyebilir.

Günümüzde popüler satış ortaklığı yapan web sitelerine aşağıda yer verilmiştir.

Amazon Associates, ShareAsale Affiliate Marketinf, shopify Affiliate Marketing, Thirsty Affiliate Marketing, eBay Affiliate Marketing, Rakuten Affiliate Marketing , Clickbank, Sovnr, PeerFly, SemRush, Leadpages Affiliate Marketings, GittiGidiyor, HepsiBurada, Teknosa, Trendyol Affiliate Marketing, Modanisa, Biletix,
Printful gibi firmalar satış ortaklığı yapmaktadırlar.