İnternetin insan hayatındaki öneminin ve kapsamının artmasıyla birlikte bu alanda para kazanmaya odaklı çalışmalar da arttı. Blog yazarak para kazanmak uzun yıllardır mümkün olan ve pek çok insan tarafından tercih edilen internetten gelir elde etme yöntemlerinden birisi. Blog yazarak para kazanmak için belirli bir fikre ve yol haritasına sahip olmak ise oldukça önemli. Pek çok insan blog yazarak para kazanmayı denese de başarıya ulaşan insanların çok belirgin ortak özellikleri olduğunu göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bu yazımızda blog yazarak para kazanmak isteyenlerin en temelden bilmesi gerekenleri bulabilir ve kendi fikrinize uygun bir iş planını hayata geçirecek adımları atmaya başlayabilirsiniz. 

Blog nedir ? Ne işe yarar ?

Blog kavramını en iyi açıklayacak kavram dijital günlük kavramıdır. İnsanların çok ciddi bir teknik altyapıya gerek duymadan, yazılım ve tasarım bilgisi olmadan hazırlayabilecekleri dijital günlükler web log olarak adlandırılmış ve sonrasında ise bu tanım “blog” olarak kısaltılmıştır. Blog ne işe yarar? sorusu için verilebilecek tek bir cevap yoktur. Blog üzerinden kişisel fikirlerin, duyguların ve deneyimlerin paylaşılması oldukça yaygın bir seçimdir. Her konuda içerik üretmeye uygun olan bloglar insanların paylaşmak istedikleri şeyleri internet üzerinden geniş kitlelere ulaştırmasına yardımcı olan araçlardır. 

blog yazarak para kazanmak mümkün mü

Blog yazarak para kazanmak mümkün mü?

Blog yazarak para kazanmak belirli şartlar altında mümkündür. Blog üzerinden para kazanmak için insanların dikkatini çekecek içerikler oluşturulması esastır. İlgi çekici içerikler sayesinde blog sayfasına ziyaretçiler gelir, düzenli içerik paylaşımı ile bir kitle oluşur. Bu kitle internetten para kazanmak isteyen herkesin sahip olması gereken kitledir. Çünkü internet üzerinden gelir elde etmek için insanlara ulaşabilmek esastır. Günümüzde internet fenomenlerinin para kazanma modeli ile blog yazarak para kazanma modeli aynıdır. Blog yazarlarının, internet fenomenlerinin, içerik üreticilerinin yaptıkları işleri yakından takip eden bir kitle vardır ve markalar bu kitlelere ulaşabilmek için reklam çalışmaları yaparlar. Bu reklam çalışmaları da kitlelere hitap eden kişilerin para kazanmasını sağlar. 

Ne zaman para kazanmaya başlayabilirsiniz?

Blog yazarak ne zaman para kazanmaya başlayacağınızı mutlaka merak ediyorsunuzdur. Ancak bu sorunun tek ve kesin bir yanıtı olmadığını, sürecin size ve fikirlerinize bağlı olduğunu unutmamalısınız. Günümüzde internette neredeyse her konuda ve fikirde içerik olduğunu göz önünde bulundurmanız gerekir. Bu nedenle kendi ilgi alanlarınız, düşünceleriniz, hobileriniz üzerine içerik üretmeye başlayacağınız zaman potansiyel hedef kitlenizi göz önünde bulundurarak kısacası onlarla empati kurarak içerik üretmeyi hedeflemelisiniz. Bu sayede daha çok insanın ilgisini daha uzun süreli ve devamlı bir şekilde çekmeniz mümkün olur. 

Blog yazarak para kazanmaya başlamak için ilk adımı attınız, konseptinizi belirlediniz. Bundan sonra düzenli olarak içerik üretmeniz gerekir. İnternet üzerinden herhangi bir ilgi alanı özelinde her gün yüz binlerce içerik girişi yapıldığı için sürekliliği olmayan çalışmaların ön plana çıkması mümkün değildir. Bu nedenle belirli bir düzende içerik girişi yapmaya ve devamlılık sağlamaya özen göstermeniz gerekir. 

blog yazarak para kazanmak için ne yapmalısınız

Blog yazarak para kazanmak için ne yapmalısınız?

Blog yazarak para kazanmak için izlenmesi gereken temel bir yol haritası vardır. 

  • Fikir bulmak
  • Hedef kitlenin beklentilerini analiz etmek
  • Kaliteli ve özgün içerikler üretmek
  • Süreklilik sağlamak 

Yukarıda bahsettiğimiz yol haritası en temelde izlenmesi gereken yol haritasıdır. Bu haritaya işin kapsamına ve bütçesine göre farklı aşamalar eklenebilir. Eğer blog projesi için bütçe ayrılabilecekse özgün görseller için bir tasarımcı ile çalışabilir, blogunuzu biraz daha önce çıkaracak SEO çalışmaları yapabilir veya daha fazla içerik sunabilmek için misafir yazarlar ile iş birliği yapabilirsiniz. 

Örnek vermek gerekirse film izlemeyi seviyorsunuz ve çevrenizdeki insanlar sizden sürekli olarak film önerileri istiyor. Bu durumda filmler üzerine bir blog açmak sizin için eğlenceli ve sürdürülebilir bir iş modeli yaratmanın en iyi yöntemi olabilir. Ancak internet dinamiklerini göz önünde bulundurmak, insanların ne tür içerikler okumak istediklerini analiz edebilmek bu fikrin para kazandırmasını sağlar. Herhangi bir film hakkında yüzlerce inceleme ve eleştiri yazısı bulmak mümkünken sizin kendinize özgü bir değerlendirme yapmanız, sıradan olmayan bir bakış açısı ile fikirlerinizi anlatmanız gerekir. İnternet üzerinde uzun incelemeleri okuyan, bundan keyif alan bir kitle olduğu gibi kolay tüketilebilir içerikler okumak isteyen bir kitle olduğu da unutulmamalıdır. Bu sayede her iki tarafa da hitap edebilecek bir konsept geliştirerek kitlenizi genişletebilirsiniz. 

Hedef kitleniz ve beklentileri belirlendikten sonra kaliteli ve özgün içerikler sunmaya başlamanız gerekir. Farklı makalelerden derleme yapmak, başkalarının fikirlerini değiştirerek sunmak ya da yabancı kaynaklardan çeviri yapmak kalite açısından doğru adımlar değildir. Özgünlük ve kalite blog üzerinden para kazanmanın olmazsa olmazıdır. Kaliteli iş çıkarmak için özel olarak zaman ayırmak ve çalışmak gerekir. Bu da süreklilik açısından sorunlar yaşanmasına neden olur. Tek başınıza üstlendiğiniz bir projede beklenmedik durumlarda kullanmak üzere içerikler hazırlamak, yedekli çalışmak içerik istikrarınızı sağlamanız açısından alabileceğiniz önlemler arasında yer almaktadır.