Adblock Nedir?

Adblock , web sitelerinde bulunan reklam, tanıtım gibi öğelerin görünmesini engelleyen bir web tarayıcı eklentisidir. 8 Aralık 2009 tarihinde Michael Gundlach tarafından üretilmiş Betafish Incorporated şirketi tarafından ise geliştirilmiştir. Adblock, JAVA dili ile yazılmış ve ücretsiz olarak kullanıcılara sunulmaktadır.

Adblock Neden Kullanılır?

Adblock’ un kullanım amacı web sitelerindeki gereksiz reklam ve tanıtım ya da buna benzer içeriklerini engelleyip, site içerisindeki resim, yazı ve video gibi içeriklerin daha hızlı bir şekilde yüklenmesini sağlamak amacıyla kullanılmaktadır.

adblock neden kullanılır

 

Adblock Ne işe Yarar?

Adblock, web sitelerindeki reklamları engelleyerek, bilgisayar, tablet ya da telefon gibi cihazlarımızı kötü yazılımlara karşı bizi dolandırıcılara karşı korumaktadır. Adblock kullanmanız durumunda girmek istemiş olduğunuz sitenin yüklenme hızı artmaktadır.  Ayrıca Adblock kullanmanız durumunda Youtube’ da bir video izlerken arayan giren reklamları da engelleyerek reklamsız bir Youtube kullanımı yapmış olursunuz.

Adblock Nasıl Kurulur?

Aşağıdaki adımları takip ederek Adblock kurulumunu başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.
Not : Adblock kurulum işlemleri Google Chrome tarayıcısı üzerinden yapılmıştır.

Adım 1 :

Google Chrome tarayıcımıza tıklıyoruz ve arama motoruna Adblock yazıp Google’da Ara butonuna tıklıyoruz.

adblock nasıl kurulur adım 1

 

Adım 2 :

Karşımıza gelen sayfalardan ilk çıkan sonuca tıklıyoruz. Karşımıza Chrome’un Web Mağaza sayfası gelecektir.

adblock nasıl kurulur adım 2

Adım 3 :

Chrome Web Mağaza sayfası açıldıktan sonra Adblock eklentisinin yanında bulunan Chrome’a Ekle butonuna tıklıyoruz.

adblock nasıl kurulur adım 3

 

Adım 4 :

Chrome’a Ekle butonuna tıkladıktan sonra karşımıza gelen açılır pencereden  Uzantı Ekle butonuna tıklayarak Adblock kurulumunu tamamlamış oluyoruz. Kurulum tamamlandıktan sonra eklenti sağ üst köşede yer alacaktır.

adblock nasıl kurulur adım 4

 

Adblock Nasıl Çalışır?

Adblock kurulumunu tamamladıktan sonra Adblock eklentisi aktif olarak karşımıza gelecektir. Ayarlar kısmından kendinize göre ayarlamalar yapabilirsiniz. Göstermek amacıyla Adblock eklentisi kapatıp Youtube üzerinden bir videoyu açıyoruz.

adblock nasıl çalışır

 

Daha sonrasında Adblock eklentimizi aktif ediyoruz ve aradaki farkı inceleyerek Adblock eklentisinin reklamları gizleme konusundaki başarısını inceleyebilirsiniz.

Yukarıdaki 2 ekran görüntüsü aynı videoya aittir. İlk fotoğraf Adblock kapalıyken karşımıza gelen reklamları göstermektedir. İkinci fotoğrafta ise Adblock açık olduğunda reklamları başarılı bir şekilde engellediğini göstermektedir.

adblock engelleme