Konu SEO olduğunda detaylara dikkat etmek son derece önemlidir. SEO için önemli noktalardan bir tanesi de hosting seçimidir. Her ne kadar SEO için hosting tercihi kullanıcıların aklına en son gelse de aslında etkisi çok daha fazladır. Hosting seçiminin SEO etkisi aynı zamanda sitenin büyüklüğünde, genel trafik seviyesine göre değişiklik göstermektedir. Bu etki olumlu olduğu gibi olumsuz da olabilmektedir. Sunucu seçimi yapmadan önce bu durumu göz önünde bulundurmak ve buna göre bir seçim yapmak her zaman tavsiye edilmektedir. 2020 yılında Google internet sitelerini sıralamak için 200’den noktaya bakmaktadır. SEO’ya yeterli önemi veren kullanıcılar hosting kaynaklı problemlerin ortaya çıkmasına izin vermemektedir. 

Site Hızı

Sitenin yüklenme hızı tartışmasız bir şekilde SEO puanını en çok etkiyen faktörlerden bir tanesidir. Eğer bir internet sitesi yavaş bir şekilde yükleniyorsa bu sadece siteden değil aynı zamanda sunucudan ve seçilmiş olan hosting planından da kaynaklanmaktadır. Yapılan araştırmalara göre bir internet sitesinin yüklenmesi 2 saniyeyi geçtiğinde kullanıcılar diğer seçenekleri düşünmeye başlamaktadır. Ayrıca yüklenme süresi internet sitesinin saygınlığı ile de alakalıdır. Sitenin geç yüklenmesi sadece hızdan dolayı değil aynı zamanda kullanıcıların siteden çıkması nedeniyle de SEO performansını etkilemektedir. İyi bir hosting firması en yeni cache teknolojilerini kullanarak internet sitesinin hızlı bir şekilde yüklenmesini sağlamalıdır. Google Page Speed Tool, GT Metrix ya da Pingdom gibi araçlar sayesinde internet sitesinin yüklenme hızları ölçülebilmektedir. 

site hızı

Uptime Süresi

Üst seviye kullanıcı deneyimi aynı zamanda internet sitesinin hizmet verme süresi olarak da bilinen uptime süresi ile de alakalıdır. Google’dan gelen botlar ya da kullanıcılar sürekli olarak sitenin erişilemez olduğunu gördüğünde bu durum sitenin performansını kötü olarak etkilemektedir. Üst seviye bir kullanıcı deneyimi oluşturabilmek için internet sitesinin %100 ulaşılabilir olması gerekmektedir. Buna ek olarak hem site hem de hostingin kötü performansa neden olabileceği iki farklı yükleme süresi bulunmaktadır. İlk DNS lookup süresidir. Bu süre arttıkça sitenin yüklenme süresi artmaktadır. İkincisi ise sayfa yüklenme süresidir. Eğer sunucu yavaş ise bu site için problem anlamına gelmektedir. İlk byte’ın yüklenmesinin 100 milisaniyeyi geçmesi site için kötü gidişat anlamına gelmektedir. Bu sürenin en fazla 50 milisaniye olması gerekmektedir. 

Güvenlik Sertifikası

Güven internet sitesi için her şeydir. İnternet sitesinin güvenilir olmaması ve Google’ın siteye güvenmemesi sitenin arama sayfası sonuçlarında üst sıralarda çıkamaması anlamına gelmektedir. Google günümüzde SSL sertifikasına sahip olmayan siteleri Güvensiz olarak göstermektedir ve bu da kullanıcıların siteye bakışını önemli ölçüde değiştirmektedir. Bu durum aynı zamanda sitenin sıralamalarda alt sıralarda bulunmasına neden olmaktadır. 2014 yılından beri Google sıralaması ve SEO için güvenlik sertifikası önemlidir. Günümüzde kaliteli hosting firmaları SSL sertifikası seçenekleri sunmaktadır. SSL sertifikası internet sitesine olan bağlantının şifrelenmesini sağlamaktadır. Bu sayede iletişim siber saldırgan gibi üçüncü taraflar tarafından dinlenilse bile şifrelemeyi çözecek olan anahtar olmadığı için bilgiler güvende kalacaktır. 

Lokasyon

İçerik ya da backlink gibi diğer faktörlerin dışında internet sitelerinin arama sonuçları sayfasındaki yerini aynı zamanda barındırıldığı sunucunun bulunduğu lokasyonda etkilemektedir. Örneğin Türkiye’den arama yapan bir kullanıcının karşısına Türkiye’de yer alan siteler gelecektir. İnternet sitesinin lokasyonunu belirlemek için kullanılan ilk şey IP adresidir. İnternet sitesine atanmış olan IP adresi aynı zamanda barındırıldığı sunucunun lokasyonunu da göstermektedir. Bu nedenle Türkiye’de yer alan bir site Türkiye’de yapılan aramalarda daha yükseklerde yer almaktadır. Ancak kullanıcılar anahtar kelimeleri farklı ülkelerde arattığında ise bu sefer de sitenin sıralaması düşmektedir. Bu nedenle site sahiplerinin ilk olarak mutlaka hizmet verdikleri ülkede yer alan bir hosting firmasını seçmesi gerekmektedir. 

Paylaşımlı Hosting Seçeneği

Paylaşımlı hosting aslında bir barındırma sorunu için ucuz bir çözüm gibi gözükebilir ancak SEO’ya olan olumsuz etkileri nedeniyle aslında görünenden çok daha pahalıya patlamaktadır. Aynı sunucuda birden fazla internet sitesinin bulunması SEO açısından önemli bir olumsuzluktur. Buna ek olarak paylaşımlı hostingde yer alan sitelerin davranışları birbirini etkilemektedir. Sunucuda yer alan bir site üzerinden sürekli olarak spamming yapılması o sunucuda yer alan diğer sitelerin de SEO puanını olumsuz yönde etkilemektedir. Ayrıca sunucu kaynaklarının yer alan siteler tarafından ortak olarak kullanılması sitenin performansını ve yüklenme hızını da düşürmektedir. Özellikle e-ticaret sitesi gibi yüksek trafiğin beklenildiği internet siteleri için paylaşımlı hosting paketlerini tercih etmek SEO yönünden birden fazla olumsuz etkiye yol açmaktadır. 

paylaşımlı hosting seçeneği

Optimizasyon Araçları

İyi bir hosting firması kullanıcılarına internet sitelerini optimize etmesi için çeşitli araçlar tahsis etmektedir. Bu araçlar genellikle internet sitesinde yer alan içerik üzerine çalışmaktadır ve sitenin SEO puanına yakın bir plan ortaya koymaktadır. Bu araçların eksikliği sitenin optimizasyonunu daha zor hale getirmektedir. Ancak araçlar sayesinde kullanıcılar herhangi bir teknik alt yapıya sahip olmadan SEO’ya yönelik özelleştirmeler yapabilmektedir. Bu araçların sağlandığı firmaları tercih etmek, internet sitesinin SEO optimizasyonunu yapmayı daha kolay hale getirmek anlamına gelmektedir.