DNS Nedir?

DNS, bir alan adına ait tüm hizmetlerin, hangi IP adresinde, yani nerede çalıştığını gösteren kayıtlardır. Alan adınıza ulaşmak için web adresinizi yazdığınızda, hangi sunucuya gideceğinizi gösterir. cPanel DNS ayarları, bir sitenin çalışabilmesi için önemli yönlendirmeleri içeren kayıtları değiştirebileceğiniz ayarlardır. Bu kayıtlar sayesinde alan adlarına ait web sayfası, mail, alt alan adları gibi çeşitli hizmetler çalışabilmektedir. Buradaki kayıtlar sitenizin ve maillerinizin doğru çalışmasını sağlamaktadır.

cPanel DNS Ayarları

cPanel DNS ayarlarını kullanabilmek için öncelikle alan adınıza ait Name Server’ın (NS) cPanel’inizin Name Server’i olması gerekir. Bunun için cPanel sucunuza ait NS adresini alan adınızın NS adresi olarak tanımlamalısınız. Bu sayede alan adınızla ilgili istekler, cPanel’inize yönlecektir ve buradaki kayıtlar aktif olacaktır.

dns ayarları

Name Server konusunda daha önceki makalemize göz atabilirsiniz,

https://makaleler.limonhost.net/nedir/nameserver-ns-nedir/

cPanel DNS yöneticisi sayesinde tüm DNS kayıtlarını yapabilirsiniz. Bunun için daha önce de belirttiğimiz gibi alan adınızın Name Server adresi mutlaka cPanel’inize ait NS adresi olmalıdır. Alan adınızın NS adresini aşağıdaki adresten sorguladıktan sonra “Name Server:….. ” satırında görebilirsiniz.

https://www.whois.gen.tr/

cPanelinize girdikten sonra DNS ayarları eski cPanel sürümlerinde “Gelişmiş Bölge Düzenleyicizi / Advanced Zone Editor“, güncel (v.68 ve sonrası) sürümlerde ise “Zone Editor” başlığı altındadır. Buradan cPanel DNS ayarları sayfasına girdikten sonra alan adınızın yanındaki “Yönet” butonuna basarak, alan adınıza ait DNS kayıtlarının listesini görebilirsiniz.

cpanel dns ayarları
cPanel Zone Editor Site Seçimi

Açılan listede tüm DNS kayıtlarınızı görebilirsiniz. Dilerseniz DNS kayıtlarınızı daha çabuk bulmak için A,AAA,CAA,CNAME,MX,SRV,TXT filtrelerini de kullanabilirsiniz.

Yine listedeki kayıtları “Düzelt” butonuyla değiştirebilir ya da “Sil” butonuyla kaldırabilirsiniz.

cpanel dns ayarları
cPanel Zone Editor

+Kayıt Ekle” butonuna basıp yeni kayıtlar da oluşturabilirsiniz. Burada “Ad” kısmı DNS adresiniz, “TTL / Time To Live” kayıtların ne aralıklarla yenileneceğini, “Tip” kayıt tipini ve “Kayıt” da kaydın adresini gösterir.

Burada yapacağınız değişiklikler sitenizin çalışmasını direkt olarak etkileyeceğinden kayıtların doğru olması oldukça önemlidir. Bir değişiklik yapmadan önce mevcut kayıtlarınızın bir kopyasını saklamanız önerilir.

DNS değişiklikleri 2-24 saat arasında aktif olabilmektedir. Yapacağınız değişiklikleri kontrol ederken bu süreyi göz önünde bulundurmalısınız.