cPanel’de Mail İşlemleri

Hosting paketleriyle birlikte ne çok kullanılan hosting yönetim panellerinden biri olan cPanel’de mail işlemleri oldukça kolaydır. cPanel Hostinginizde mail oluşturma, mail kotaları belirleme, mail gönderme ya da alma izinler, web üzerinden mailleri yönetmek gibi bir çok işlemi yapabilirsiniz. cPanel’de mail işlemleri için bu makalemizden faydalanabilirsiniz,

cpanel işlemleri

Mail Hesabı Oluşturmak

Mail hesabı oluşturmak için cPanel’inizin E-Posta alanını kullanabilirsiniz. Bu alandaki E-Posta Hesapları butonuyla açtığınız sayfada, mail adresinizi, etki alanınızı ve şifrenizi seçerek yeni bir hesap oluşturabilirsiniz.

cpanel mail islemleri 1
Yeni Mail Hesabı

Maillerinize Web Üzerinden Erişim (WebMail)

Maillerinize web üzerinden erişim için alan adınızın başına webmail. ekini koyabilirsiniz. webmail.siteniz.com olarak web sayfanıza gidin ve alan adınıza ait mail adresi ve şifreyle giriş yapın. Bu sayfada maillerinizi görebilir, silebilir, yeni mailler oluşturabilirsiniz.

İlk kez oturum açtığınızda sizden hangi mail arayüzünü kullanmayı istediğinizi soracaktır. Bunlar birbiriyle aynı işlemleri gerçekleştirebileceğiniz farklı görünümde hazırlanmış webmail sayfalarıdır. Kullanım kolaylığı açısından RoundCube tercih edilebilir.

Mail Yönlendirme (İleticiler)

Mail adresinize gelen mailleri başka bir maile iletmek, bir hata mesaji ile yanıtlamak ya da yoksaymak için İleticiler özelliğini kullanabilirsiniz.

cpanel mail islemleri
Mail Yönlendirme

Mailleri Otomatik Yanıtlama

Mailleri otomatik yanıtlama için cPanelinizin Otomatik Yanıtlayıcılar özelliğini kullanabilirsiniz. E-Posta alanındaki Otomatik Yanıtlayıcılar butonuna basarak açtığınız alanda hangi maile gelen mailleri otomatik yanıtlamak istediğinizi seçtikten sonra bir cevap metni yazarak, mail adresinize gelen maillere otomatik olarak yanıt vermeyi sağlayabilirsiniz.

cpanel mail islemleri
Otomatik Yanıtlayıcılar

Mail Listeleri

cPanelinizin E-Posta Listeleri özelliği sayesinde e-posta grupları oluşturabilir ve bu gruba gelen mailleri, grup üyelerine otomatik olarak iletebilirsiniz. Burada mail grubuna bir isim verdikten sonra erişim türünü seçmelisiniz. Grup adresinin erişim türünü özel seçerseniz sadece grup yöneticisi listeyi düzenleyebilecektir. Ortak seçeneğini işaretlerseniz grup üyeleri listeyi düzenleyebilecektir.

cpanel mail islemleri
E-Posta Listeleri

Mail Sunucusu Ayarları

E-Posta yönlendirmesi bölümünden, alan adınıza ait e-postaların nerede çalıştığı seçilir. Eğer hosting hesabınız üzerindeki maili kullanıyorsanız bu seçim “Yerel Mail Exchanger” olmalıdır. Aynı zamanda otomatik algılama seçeneği de size bu seçeneği gösterebilir. Eğer farklı bir e-posta sunucusu kullanıyorsanız “Uzak Mail Exchanger”ı seçmelisiniz. Bu sayede cPanel üzerinden gönderilen maillerde lokal hesaplar değil, e-posta sunucunuzdaki hesaplara dikkate alınır.

Eğer uzak e-posta sunucunuzun bir sebepten çalışmadığı durumlarda cPanel Hostinginize ait mail servisini yedek olarak kullanmak isterseniz, “Posta Değiştiricsini Yedekle” seçeneğini seçmelisiniz. Bu seçenekte mailleriniz dışardaki sunucuda çalışacak, o sunucuya erişilmemesi durumunda cPanel hosting hesabınızdaki mail servisi yanıt verecektir.

cpanel mail islemleri
E-Posta Sunucusu Yönlendirme

Bunun dışında “Apache SpamAssassin” ile spam değerlendirme derecenizi belirleyebilir, “Takvim ve Kişiler“ile ortak kişi ve takvim listeleri oluşturabilir, “Adres Aktarıcısı” ile .csv ya da .xls ile oluşturulmuş adres listesinizi mail adresinizin içine atabilirsiniz.