cPanel Üzerinden Yeni Domain Ekleme Nasıl Yapılır?

Aşağıdaki adımları sırasıyla takip ederek cPanel’de başarılı olarak alan adı (domain) ekleme işlemi yapabilirsiniz.

Adım 1 :

cPanel giriş sayfanızı açınız. Kullanıcı adı ve şifrenizi yazıp Giriş Yap butonuna tıklayınız.

Adım 2 :

cPanel açıldıktan sonra açılan sayfada Etki Alanları başlığını bulup Eklenti  Etki Alanları seçeneğine tıklıyoruz.

Adım 3 :

Eklenti Etki Alanları‘na tıkladıktan sonra karşımıza alan adımızı ekleyeceğimiz sayfa açılacaktır. Burada yapmamız gereken Yeni Eklenti Etki Alanı Adı başlığının altındaki boş kutucuğa alan adımızı yazıyoruz ve altındaki boş kutucuklara birer kere tıklıyoruz. Boş alanların otomatik dolduğunu göreceksiniz. Ek bir işlem yapmanıza gerek yoktur. İşlemler bittikten sonra Etki Alanı ekle butonuna tıklıyoruz ve alan adımızı eklemiş oluyoruz. Eklenen alan adına ait Dosya Yöneticisi > public_html adresi altında bir adet klasör oluşacaktır. Alan adınıza ait web site dosyalarınızı bu klasöre yüklemeniz gerekmektedir. Farklı bir klasöre yüklemeniz diğer web sitenizde sorunlar yaratabilir.

Not : Alan adınızı eklerken sade bir şekilde yazmanız yani https://limonhost.net şeklinde değil de limonhost.net şeklinde yazmanız gerekmektedir.

Domain Yönlendirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Var olan bir alan adınızı farklı bir alan adına yönlendirme yapmak istemeniz durumunda aşağıdaki adımları sırasıyla yaparak yönlendirme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Adım 1 :

cPanel’e giriş yapıyoruz ve ardından Etki Alanları başlığı altında Yeniden Yönlendirmeler seçeneğine tıklıyoruz.

Adım 2 :

Yeniden Yönlendirmeler’ e tıkladıktan sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir sayfa gelecektir.

Tip : Kalıcı (301)

https?://(www.)? : Yönlendirmesini istediğiniz alan adını seçiyoruz.

/ : Burada alan adınızın hangi sayfasını yönlendirmek istiyorsanız klasör yolunu belirtiyorsunuz.

Şuraya Yeniden Yönlendirir : Bu kısımda ise alan adımızı hangi web sitesine yönlendireceksek o alan adının adresini yazıyoruz.

www. yeniden yönlendirme :  Bu kısımda www ile ya da olmadan yeniden yönlendir seçeneğini ve Joker Yeniden Yönlendirme yanındaki boş kutucuğu işaretliyoruz.

Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra Ekle butonuna tıklayarak alan adı yönlendirme işlemini tamamlıyoruz.

Yeni Domain Eklerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Varolan hesabımıza yeni bir domain eklerken aşağıdaki adımlara mutlaka dikkat etmeliyiz.

  • Eklemek istediğimiz alan adının başında https ya da www şeklinde başlamamalıdır.  Örnek olarak limonhost.net şeklinde alan adımızı eklemeliyiz.
  • Eklemek istediğimiz domain adresini doğru bir şekilde girdiğimizden emin olmalıyız, hatalı yazım yapılması durumunda domain ekleme işlemi başarısız olacaktır.
  • Daha önce satın alınmamış bir domain adresini hesabınıza önceden eklemeye çalışmayınız, kayıt edilmemiş domain adresi eklenmez.
  • Eklemek istediğimiz domain adresin için mutlaka önceden hosting firmamıza ait NameServer adres değişikliğini yapmamız gerekir aksi taktirde hata verecektir.