Her ne kadar Türkçe karşılığı alan adı olsa da aslında domain, terim olarak dilimize yerleşmiştir. Bir internet sitesi yapabilmek için domain ve hosting hizmeti satın almak gerekmektedir. Domain satın almadan önce ise satın alınmak istenen domainin kullanımda olup olmadığına bakılmalıdır. Bu işleme domain sorgulama adı verilir. Domain satın alan firmalar aracılığı ile mevcut olan domainler öğrenilebilmektedir. 

Sorgulama sonucu;

  • Domainin satın alındıysa kim tarafından satın alındığı
  • Ne kadar süre sonra tekrardan alınabilir olacağı
  • Diğer alternatif uzantılara sahip domainlerin alım için uygun olup olmadığını göstermektedir. 

Domainler genellikler 1 yıl ile 10 yıllık bir süre boyunca satın alınabilmektedir. Süresi dolan domainler için yenileme hakkı öncelikli olarak domain kaydını yaptıran kişilerde bulunmaktadır. Domain sahiplerinin kullanım süresini uzatmamaları durumunda, yenilenmeyen domain tekrar herkes tarafından alınabilir olmaktadır. Bu durum bir tek .tr uzantılı domainler de geçerli değildir. Ülke koduna sahip domain alabilmek için marka tescili yapılması gerekir ve .tr uzantılı internet siteleri süresiz olarak sahiplerine verilir. En ucuz alan adı sahibi olmak için aradığınız alan adını şimdi sorgulayabilirsiniz.

Domain Almak İsteyenlerin Bilmesi Gereken 7 Şey

Bir internet sitesinin amacına hizmet edilebilmesi ve yüksek trafik hacmine sahip olabilmesi için birkaç farklı etmen bulunur. Sitenin yüklenme hızı, içeriği ve domaini bu etmenlerden bazılarıdır. Domainin internet sitesinin başarısında bu derece önemli olması, seçim sürecinde detaylı bir çalışma gerektirmektedir. Bunun için domain seçerken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. 

Gerekli Araştırmaları Yapmak

Domain satın almadan önce internette yer alan çeşitli araçlar ile araştırma yapılması tavsiye edilmektedir. Benzer internet sitelerine bakmak, rakiplerin kullandığı domainleri göz önünde bulundurmak ya da anahtar kelimelere göre domain belirleme araçlarını kullanmak bu konuda büyük kolaylık sağlar. Ayrıca alınacak domainin daha önce ne zaman, ne kadara ve hangi firma üzerinden satıldığını gösteren araçlar da kullanılabilmektedir. Anahtar kelime bazlı domain araması hangi kelimelerin daha popüler olduğunu göstermektedir. Satın alım yapmadan önce bu kontrolleri gerçekleştirmek doğru domaini seçme konusunda fikir sağlamaktadır. 

Hatırlaması ve Yazması Kolay

Her ne kadar internet siteleri, arama motorları için optimize hale getirilse de satın alınacak olan domainin kolay hatırlanabilir ve yazılabilir olması gerekir. Farklı karakterleri, büyük harfleri, özel karakterleri ya da rakamları kullanmak domaini zor hatırlanabilir yaptığı gibi aynı zamanda yazım yanlışlarına da yol açabilir. Domain adını duyan herkesin bunu yanlışsız bir şekilde yazabilmesi gerekir. Bu noktada birden fazla telaffuza sahip olan kelimeler son derece güçlü bir pazarlama yöntemi olan kulaktan kulağa pazarlama da dezavantaja neden olur. Benzer bir şekilde kısaltmalar kullanmak da ziyaretçilerin internet sitesini, tarayıcıya yazmasını zor hale getirir. 

Argodan Kaçınma

İnternet sitesi uzun ömürlü oldukça daha yararlı hale gelir. Bu nedenle argo kelimelerin içerdiği domainlerden uzak durmak gerekir. Domain seçerken kullanılacak kelimelerin 10 yıl sonrasında da anlamlı olması önemlidir. Bu ayrıca farklı bir dil kullanan kişilerin de domaini daha kolay bir şekilde anlamasını ve hatırlamasını sağlar. Her ne kadar internet sitesi uluslararası bir amaca hizmet etmeyecek olsa bile bu öneri yerel kitleye hitap etme konusunda yararlı olmaktadır. 

Kısa Domain İyidir

Domainin uzun olması hatırlamayı zorlaştırır ve yazım yanlışı yapma riskini arttır. Tek kelimeye sahip alan adlarının büyük bir kısmı alınmış olsa da yine de çok uzun isimlerden kaçınarak yaratıcı olmak mümkündür. Tek kelimenin satın alımının mümkün olmadığı durumlarda bu kelimenin önüne ya da arkasına anlamını güçlendirecek sıfat gibi kelimeler getirmek bu konuda yardımcı olur. Alan adı, ziyaretçi gözündeki ilk izlenimdir ve bu nedenle hem siteyi anlatan hem de zor olmayan bir seçim yapmak gerekir. 

Uzantı Seçimi

Günümüzde hala birçok kişi internet site uzantılarının sadece .com olduğunu zannetmektedir. Bu nedenle bir .net, .info, .org ya da benzeri uzantıların hatırlanması daha zor olmaktadır. Her ne kadar .com uzantılı alan adı almak şart değildir, diğer uzantılar ile güzel kelime kombinasyonları yapılabilir ancak mümkün olduğunca tercihin .com uzantısından yana yapılması tavsiye edilir. 

Ticari Markalardan Uzak Durun

Tescillenmiş markaların internet sitesi yoksa ve domaini alınabilir olsa dahi uzak durmak gerekir. Bu durum hem ziyaretçilerin kafasını karıştırmaktadır hem de marka sahibine dava açma hakkı tanımaktadır. Bunun için karar verilen domaini almadan önce tescillenmiş bir marka olup olmadığını kontrol etmek gerekir. Ayrıca tescillenmiş markalara benzer kelimeler seçmek, markanın tekil ya da çoğul halini satın almak da benzer riskleri doğurabilir. 

Sosyal Medya Platformları

Günümüzde sosyal medya platformlarında bulunan sayfalar daha fazla kişiye ulaşma konusunda en önemli araçlardan bir tanesidir. Bu nedenle alınacak olan domainin Facebook, Twitter, Instagram, YouTube, Pinterest ya da Tumblr gibi popüler sosyal medya platformlarında kontrol etmek ve domain isimleri ile bu platformlarda sayfa açılıp açılmayacağını belirlemenin faydası olur. Her ne kadar ilk başta sosyal medya platformlarında varlık gösterme planı olmasa dahi ihtiyaç duyulduğunda tüm sayfalar kullanıma hazır olması için inaktif tutulacak olsa bile alınmalıdır.