Opencart Nedir?

Opencart, bir online E-ticaret yönetim sistemidir. PHP tabanlı ve MySQL veritabanı ile kullanılmaktadır. Açık kaynak kodlu olup, ücretsiz olarak kullanılabilmektedir. Opencart’ın mevcut temaları sayesinde hiç bir kodlama yapmadan bile ürünlerinizi yükleyerek E-ticaret sitenizi oluşturabilirsiniz.  Opencart içerisindeki modül / eklentiler sayesinde hemen hemen tüm banka poslarını kullanabilmenize olanak sağlamaktadır.

Opencart Türkçe Dil Paketi Nasıl Yüklenir?

Opencart Türkçe Dil Paketi’ni Buraya tıklayarak indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Dosyayı indirebilmeniz için siteye üye olmanız gerekmektedir.
Üyelik işlemleri tamamladıktan sonra  karşınıza aşağıdaki şekilde Dil paketi sürümleri gelecektir. Aşağıdaki adımları sırasıyla takip ederek Opencart Türkçe Dil Paketi ‘ni yükleme işlemini başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Adım 1 :

Üyelik işlemleri tamamlandıktan sonra aşağıdaki resimde görüldüğü gibi Türkçe Dil Paketi sürümleri gelecektir. Burada indirmeniz gereken sürüm, Opencart sürümünüz ile aynı olmalıdır.

Adım 2 :

Dosyamızı indirdikten sonra indirilen zip’li dosyamızı seçiyoruz ve sağ tık > Klasöre Çıkart seçeneğini seçerek dosyalarımızı klasöre çıkartıyoruz.

 

Adım 3 :

Türkçe Dil Paketi dosyalarımızı klasöre çıkarttıktan sonra FileZilla gibi bir FTP programı açıyoruz ve hesabımıza FTP bağlantısı yapıyoruz.

Adım 4 :

FTP bağlantımızı sağladıktan sonra Klasöre çıkarttığımız Türkçe Dil Dosyalarımızı FTP programımız üzerinden buluyoruz. Klasör içerisinde bir den fazla dosya olacağı için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.
Opencar-tr-3.0.3.3 >Dil Dosyaları >ana_dizine_yukleyin

Adım 5 :

Türkçe Dil Paketi dosyalarına eriştikten sonra dosyalarımızın tamamını seçip, sağ tarafta bulunan Opencart dosyalarımızın olduğu yere sürükle – bırak (kopyala-yapıştır) yapıyoruz. Dosyalarımızı kopyalama işlemi bittikten sonra Opencart Türkçe Dil Paketi dosyalarını başarılı bir şekilde yükleme işlemini tamamlamış oluyoruz.

Opencart Türkçe Dil Desteği Nasıl Aktif Edilir?

Aşağıdaki adımları takip ederek bir kaç adım ile Yüklenilen Türkçe Dil Paketi dosyaları sayesinde Opencart Türkçe Dil Desteği’ni aktif edebiliriz.

Adım 1 :

Opencart Yönetim Paneli’ ni açıyoruz ve ardından System > Localication > Languages adımlarını takip ederek Languages (Diller) menüsüne erişim sağlıyoruz. Türkçe Dil Desteği’ ni aktif edebilmek için Dil Ekle ( ” + ” ikonuna tıklıyoruz)

Adım 2 :

Ekleyeceğimiz Türkçe Dil Desteği paketini’nin ayarlarını aşağıdaki resimde görüldüğü gibi ekleme işlemini gerçekleştiriyoruz.

Language Name : Türkçe
Code : tr-tr
Locale : tr-TR,tr_TR.UTF-8,tr_TR,tr,tr-tr,turkish
Status : Enable
Sort Order : Dilin görünmesi istediğiniz sıralama numarası giriniz.

Adım 3 :

Son olarak Web sitemizin varsayılan dilini Türkçe yapmak için System > Settings > menüsüne tıklayarak Mağazalar sayfasına erişiyoruz. gidiyoruz. Mağazamızı seçip Edit butonuna tıklıyoruz.

Adım 4 :

Edit butonuna tıklayarak ayarlar sayfasında Local (Yerel) sekmesine tıklıyoruz. Açılan sayfadan Language kısmından Türkçe’yi seçerek web sitemizin varsayılan dilini Türkçe olarak ayarlıyoruz. Bununla birlikte Administration Language kısmından ise Opencart Yönetim Paneli’nin dilini de Türkçe olarak değiştirebilirsiniz.

Country : Mağaza’nın bulunduğu ülke

Region / State :  Mağaza’nın bulunduğu il

Language :  Mağaza’ nın varsayılan dili

Administration Language : Yönetim Paneli varsayılan dili

Currency : Varsayılan Para Birimi

Yukarıdaki gerekli alanları doldurduktan sonra Kaydet butonuna tıklayarak Opencart Türkçe Dil Desteği’ni de başarılı bir şekilde tamamlamış bulunmaktasınız.