Evde oturduğunuz yerden yapılabilecek birçok iş bulunmaktadır ve bunlardan önemli bir tanesi olan reseller hosting diğerleri kadar çok göze çarpmamaktadır. Doğru adımlar ile beraber hosting servislerini oldukça karlı bir işe dönüştürmek son derece kolaydır. Reseller hosting servisleri sayesinde bu hizmeti sunacak olan kişilerin bir sunucuya ya da veri merkezine sahip olmasına gerek yoktur. Veri merkezine sahip hosting firmaları sundukları reseller hosting paketleri sayesinde bu sunucuları sağlamaktadır. Kullanıcılar ise aldıkları paket kapsamındaki sunucuları kendi müşterilerine kullandırtmaktadır. Bu süreçte son kullanıcı reseller hosting paketi satın alan kişinin müşterisidir ve sadece bu markayı bilmektedir. Buna white label adı verilmektedir. İsteyen herkes reseller hosting paketi satın alarak hosting hizmeti verebilmektedir. Ancak başarılı olmak için dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre web hosting endüstrisi her yıl %16 büyümektedir ve 2022 yılında toplam pazar değerinin 154 milyar $ değerine ulaşması beklenmektedir. Sürekli büyüyen bir sektörde yer almak için yapılması gereken belli başlı şeyler bulunmaktadır. 

Başarı Sağlayacak Araçlar

Hosting hizmeti vermek için yapılması gereken en önemli noktaların başında müşterinin gözünde güven oluşturmak gelmektedir. Destek ve güvenlik özellikleri ile beraber kullanım kolaylığı sağlayacak olan araçların sağlanması da bu güvenin oluşmasında yardımcı olmaktadır. Hosting hedeflerinden bağımsız olarak kontrol paneli lisansı, white label hizmet, web site taşıma, dedicated IP adresi, özel nameserver, alan adı reseller hesabı, kolay kurulum scriptleri desteği, yüksek performanslı SSD depolama, otomatik ve düzenli yedekleme, kolay ayarlanabilir e-posta hizmeti ve güçlü güvenlik platformları reseller paketinde olması gereken şeylerden bazılarıdır. İsteyen herkes kendi markası altında eksiksiz bir hosting hizmeti sunabilmektedir. Ancak bu reseller hosting paketi satın aldığı firmanın sağladığı hizmete bağlıdır. 

başarı sağlayacak araçlar

Bir Alana Yönelmek

Reseller hosting ile başarılı olmak büyük hosting sağlayıcılar ile rekabet etmek değildir. Veri merkezlerine sahip olan büyük markalar genellikle fiyat konusunda çok rekabetçi olmaktadır. Ayrıca daha çeşitli müşteri tabanına sahiptir ve daha büyük kitleleri hedeflemek için bütçeleri bulunmaktadır. Başarılı Reseller Hosting sahiplerinin en büyük özelliklerinden bir tanesi özel bir alana yönelmektedir. Spesifik bir kullanıcı kitlerine hitap eden servisler ve özellikler sunmak, bu kitleyi hedef kitlesi olarak belirlemek ve bu alana yönelik pazarlama çalışmaları yapmak reseller hosting ile başarılı bir marka olmanın şartlarından bir tanesidir. Spesifik bir alana hitap eden hosting firmasının karının belirli bir süre düşük olabileceği düşünülebilir ancak büyük hosting firmaları ile rekabet halinde olunmaması önemli bir artıdır. Bununla beraber giderler de düşük olmaktadır ve bu sayede reseller hosting kar etmek üstelik büyümeyi hedeflemek mümkündür. Bir alanı hedeflemeden önce bu alanın işletmeyi sürdürülebilir kılacağına emin olmak gerekmektedir. Google Trends gibi araçlar sayesinde pazar araştırması yapmak ve ondan sonra belirli bir alana yönelmek doğru bir tercihtir. 

Büyümeyi Hedefleme

Belirli bir alana hizmet etmek giderlerin düşürülmesine ve kullanıcı deneyiminin geliştirilmesine yardımcı olabilir. Ancak bu alanın çok spesifik olması aynı zamanda gelecekte büyüme fırsatlarının kaçırılmasına neden olmaktadır. Hedeflenen alana hizmet ederken aynı zamanda geleceği de planlamak gerekmektedir. Bunun bir yöntemi tıpkı ilk seferde olduğu gibi yeni spesifik alanlar belirlemektedir. Özellikle mevcut hizmet alanıyla ilişkili olan yeni yönlere bakmak gelecekte daha kolay büyüme elde etmeye yardımcı olmaktadır. Örneğin bir şehirdeki belirli işletmeleri hedefleyen firmaların bunu çevre şehirlere de taşıması reseller hosting firmaları için büyümeyi hedefleme konusunda doğru bir örnektir. İşletmenin geleceğini önceden belirlemek spesifik bir alana hitap ederken büyümeyi kaçırma riskini ortadan kaldırmaktadır. 

Pazar Araştırması

Hedef alan bulunduktan sonra bu alanda yer alan kişilerin bir hosting firmasından neler beklediğini ve bu alanda yer alan diğer hosting sağlayıcılarını incelemek gerekmektedir. Mümkünse bu alanda ortak hedef kitleye sahip 5 farklı rakibi incelemek önemli bilgiler sağlamaktadır. Ürünleri, servisleri ve bu hizmetlerin hangi fiyata sunulduğu araştırmanın önemli noktalarından bazılarıdır. Yapılacak araştırma direkt olarak rakiplerin üzerine olmalıdır. Bu şekilde reseller hosting adımıyla kalabalıkta bilinir olmanın yolu daha kolay keşfedilebilmektedir. Rakiplerin arasından öne çıkmak ve dikkat çekmek için fiyat avantajını kullanmak, daha üst seviye hizmetler sunmak, daha fazla kaynak sağlamak ya da üst seviye müşteri hizmetleri kullanmak göz önünde bulundurulması gereken yöntemlerden bazılarıdır. 

marka bilinci oluşturmak

Marka Bilinci Oluşturmak

Reseller hosting paketleri ile hosting hizmeti vermek ve bu alanda başarılı olmak için bir diğer gerekli olan şey de marka oluşturmaktır. Bu markanın hedef kitle ve alanla uyumlu olması ve bu alanı yansıtması gerekmektedir. Tüm marka kapsamında verilecek olan tutarlı bir mesaj da hedef kitleyle açık bir şekilde konuşmayı ve hizmeti daha kolay sunmayı sağlamaktadır. Açık ve tutarlı marka oluşturmak aynı zamanda gelecekte büyümeyi de daha kolay hale getirmektedir. Marka bütünlüğü sağlandıktan sonra daha fazla hedef kitleye ulaşmak daha kolay hale geldiği gibi aynı zamanda reklam ve pazarlama bütçeleri de çok daha verimli bir şekilde kullanılabilmektedir. Doğru planlama ve hedef ile reseller hosting paketleri sayesinde başarılı bir işletme oluşturmak her ne kadar zaman isteyen bir uğraş gibi gözükse de aslında oldukça başarılabilir bir yöntemdir.