Lamp Nedir ?

LAMP Stack, web sunucuları çalıştırmak için kullanılan popüler açık kaynaklı bir yazılım grubudur. Lamp, Linux, Apache, MySQL ve PHP kelimelerin kısaltmasından meydana gelmektedir. LAMP ile birlikte dinamik web siteleri ve uygulamaları geliştirebilirsiniz. LAMP’ ın bu kadar ünlü olmasının sebeplerinden birisi ücretsiz ve açık kaynak kodlu olmasıdır.

LAMP 4 katmandan oluşmaktadır ve ilk katmanı Linux İşletim sistemidir. Diğer 3 katman Linuxx işletim sistemi üzerine kurulmaktadır. 2. katmanı Web server yazılımı Apeche ve 3. katmanı ise MySQL veritabanıdır. Son katmanı ise PHP’ dir. Web siteleri ve web uygulamallar PHP katmanı içerisinde çalışmaktadır.

Aşağıda LAMP bileşenleri ile ilgili olarak kısa temel bilgiler aktarılmıştır.

Linux Nedir ?

Linux, açık kaynak kodlu ve tamamen ücretsiz olarak sunulan bir işletim sistemi çekirdeğidir. İlk kez 1991 yılında Linus Torvalds tarafından geliştirilmiştir. Günümüzde süper bilgisayarlar, akıllı cihazlar da kullanılmaktadır. En popüler kullanım alanı olarak Dünyaca bilinen arama motoru Google tarafından geliştirilen Android işletim sistemleri tarafından kullanılmaktadır.

Apache Nedir ?

Apache, açık kaynak kodlu bir web sunucu yazılımıdır. İlk kez 1995 Nisan ayında piyasaya sunulmuştur. Unix, GNU, FreeBSD, MacOS X, Microsoft Windows gibi hemen hemen bir çok işletim sistemi üzerinde çalışabilmektedir. Apache Software Foundation tarafından geliştirilmektedir. Apache,’ nin web siteleri kullanıcıları ile web sunucuları arasındaki bağlantıyı kurmaktadır.

MySQL Nedir ?

MySL, bir veritabanı yönetim sistemidir. Ücretsiz kullanılmak ile birlikte ücretli lisansı da bulunmaktadır. İlk Mayıs 1995  yılında piyasaya çıkmıştır. MySQL’ in amacı, veritabanı içerisinde bulunan verileri kaydetme, düzenleme, saklama ve silme gibi izinleri sağlamaktadır.

Not : MySQL, bir veritabanı yazılımıdır ancak SQL ise bir sorgu dilidir.

PHP Nedir ?

PHP, bir web programlama dilidir.  Açık kaynak kodludur. İlk kez 1995 Mayıs ayında ortaya çıkmıştır. PHP, Rasmus Lerdorf tarafından geliştirilmiştir. PHP’ nin amacı web uygulamaları geliştirmek ve dinamik web sayfaları oluşturmak için kullanılmaktadır. Bir PHP tabanlı dinamik web sitesi oluşturmak için, Notepad++ ya da Sublime Text  programını kullanabilirsiniz.

LAMP Nedir başlığımız için hazırlamış olduğumuz videomuzu ayrıca aşağıdan izleyebilirsiniz.