Softaculous çok fazla teknik altyapısı olmayan günlük kullanıcıların tek bir kod bile satır yapmadan internet sitesi sahibi olmasını ve çok daha fazlasını yapmasını sağlayan bir otomatik yükleyicidir. Blog sayfası oluşturma, e-ticaret sitesi açma ya da WordPress yükleme gibi net tabanlı uygulamaların kurulması için atılması gereken bazı adımlar bulunmaktadır. Dünyanın en popüler CMS platformu olan WordPress’i yüklemek için kurulum dosyalarını indirmek, paketi çıkarmak, doğru kullanıcı izinleri ile bir veritabanı oluşturmak, .php dosyasını değiştirmek yapılan değişiklikleri kaydettikten sonra internet sitesinin dizinine FTP ile göndermek ve WordPress kurulum betiğini çalıştırmak gerekmektedir. Bu bazı kişilerin yaklaşık 3-5 dakika içerisinde kolayca yapabileceği işlemken bazıları için saatler sürebilmektedir. Softaculous ile WordPress kurulumunda ise WordPress simgesinin üzerine gelmek ve Install butonuna tıklamak yeterli olmaktadır. 

Softaculous Ne İşe Yarar?

Softaculous tek bir tıkla farklı betiklerin ve PHP sınıflarının yer aldığı web uygulamalarını kurmaya yarayan bir otomatik kurulum yazılımıdır. Internette genellikle web portallarını, e-ticaret çözümlerini, içerik yönetim sistemlerini, Wiki sayfalarını sosyal medya sitelerini, reklam yönetim bloglarını, anketleri, proje yönetimi araçlarını, forum sitelerini ve daha birçok şeyi kurmak için kullanılmaktadır. Softaculous’ın sunduğu bir diğer önemli avantaj ise bu kurulumların kolay bir şekilde yedeklenebilmesidir. cPanel Plesk, H-Spere, DirectAdmin ya da Interworx gibi kontrol panelleri üzerinden kullanılabilmektedir. Softaculous kurulumu yapıldıktan sonra hemen kullanıma hazır haldedir ve kullanıcıların ek olarak başka bir şey yapmasına gerek kalmamaktadır. Hosting firmalarının bazıları Softaculous’ı kullanıcılarının kullanımına hazır halde vermektedir.

Softaculous Neden Bu Kadar Popüler?

Softaculous, web uygulamalarının yüklenmesini ve bu uygulamaların internet sitesi yönetici panelinden kontrol edilebilmesini sağlayan önceden belirlenmiş betikleri kullanmaktadır. Platformun sol tarafında aralarında ERP, müşteri destek ve e-ticaretin de olduğu kategoriler yer almaktadır. Bu kategorilerde ise yüklenebilecek 450’den fazla uygulama bulunmaktadır. Herhangi bir uygulamayı yüklemek için gerekli bilgileri doldurmak ve Install butonuna basmak yeterli olmaktadır. Veri tabanı konfigürasyonu, sunucu dosyaları, kullanıcı izinleri ya da diğer farklı kurulum süreçleri otomatik olarak yönetilmektedir. Softaculous’ın bu kadar popüler olmasının nedenleri arasında tüm uygulamaların demo olarak görüntülenebilmesi ve sonra kurulması, yedek alınması ve sürekli güncellenmesi de yer almaktadır. 

softaculos nedir

Softaculous’ı Neden Kullanmalıyım?

Dünyanın en popüler auto-installer yazılımı olan Softaculous’un sunduğu avantajlar sayesinde günlük kullanıcılar bile internet sitesi, blog sitesi ya da forum sitesi sahibi olabilmektedir. Uygulamanın sunduğu özellikler sayesinde bunların yapmak da oldukça basittir. 

Kullanım Kolaylığı

Softaculous’ın sunduğu en büyük avantaj hızdır. Bir butona tıklayarak FTP ile dosya yüklemeye, bu dosyaları açmaya ve diğer karmaşık adımları yapmaya gerek kalmadan sıfırdan bir sistem kurmak mümkün hale gelmektedir. Her ne kadar WordPress 5 dakikada kurulum özelliği ile bilinse de bu süreç Softaculous ile WordPress kurma ile karşılaştırıldığında son derece karmaşıktır. 

Düzenli

Yazılım son derece kolay bir arayüze sahiptir. Uygulamanın sağ tarafında yer alan bölümde kategoriler bulunmaktadır. Bu kategorilerin içerisinde ise o kategoride yer alan uygulamalar ve platformlar görülebilmektedir. Bunlardan herhangi birisine tıklayarak kurulum gerçekleştirilebilmektedir. 

Topluluk Yorumları

Softaculous’ın başarılı olduğu noktalardan bir diğer ide betiklerin ve uygulamaların yorum bölümlerinin bulunmasıdır. Bu bölümde kullanıcılar yaşadıkları deneyimi diğer kullanıcılara aktararak sürecin problemsiz bir şekilde ilerlemesini sağlamaktadır. Bu durum aynı zamanda kullanılacak olan ıuygulamaların da seçimlerini daha kolay hale getirmektedir. Puanlama sistemi, yorumlar ve demolar ile kullanıcılar daha uygulamayı yüklemeden onun hakkında bilgi sahibi olabilmektedir. 

softaculous özellikleri nelerdir

Güvenlik

Günümüzde siber güvenlik oldukça önemli bir konu hale gelmektedir. Bir internet sitesinin güvenliği sağlamak için açıklarını kapatmak kadar kullanılan araçların da güncelliği son derece önemlidir. Softaculous ile kurulan araçlardan herhangi birine güncelleme geldiğinde kullanıcılar bu konuda bilgilendirilmektedir. Bu sayede kullanıcılar sitelerini ve araçlarını hem güncel hem de güvende tutabilmektedir. Dünyanın en popüler CMS platformu olan WordPress sitelere en çok saldırı üçüncü parti eklentiler üzerinden gelmektedir. Bu eklentilerin güncel olmaması saldırganlar için açık  kapı görevi görmektedir. Softaculous üzerinden kurulan uygulamalar şifreli bir şekilde saklanmaktadır ve güvenlik için HTTPS protokolü üzerine kurulmaktadır. 

Softaculous ile Uygulama Yükleme

Softaculous ile uygulama yüklemek son derece basit bir şekilde gerçekleştirilmektedir. “See the Demo” butonu ile kullanıcılar uygulamayı yüklemeden sayfalarını görebilir ve ona göre karar verebilmektedir. Uygulamayı yüklemek için ise kurulmak istenen uygulamanın simgesinin üzerinde gitmek ve Install butonuna tıklamak yeterli olmaktadır. Sürecin buradan sonrası otomatik olarak gerçekleştirilmektedir. Ancak yüklenilen uygulamaya göre kullanıcıların bazı durumlarda çeşitli bilgiler girilmesi istenebilmektedir. Kullanıcılar bir uygulamayı yükledikten sonra değerlendirebilmekte, yorum yazabilmekte ve puanlayabilmektedir. Diğer kullanıcılar ise bu bölüm sayesinde uygulamayı daha yüklemeden o uygulama hakkında bilgi sahibi olabilmektedir. Bu alanda Installatron ve Fantastico gibi alternatifleri bulunsa da Softaculous sunduğu özellikler sayesinde en çok tercih edilen auto-installer olarak kabul edilmektedir.