PUTTY Nedir?

İki bilgisayar arasındaki iletişimi sağlayan bir yazılımdır. Windows, Linux ve MAC OS X sürümleri mevcuttur. Açık kaynak kodlu bir yazılımdır. İlk kez 1999 yılında Simon Tatham tarafından geliştirilmiştir.

PUTTY Ne İşe Yarar?

Putty, SSH bağlantısı ile birlikte uzak bir sunucuya bağlantı kurmamızı sağlayan bir yazılımdır. Putty ile birlikte sunucularınıza SSH / Telnet bağlantısı gerçekleştirerek erişim sağlayabilirsiniz. Putty sayesinde SFTP dosya aktarımı, bağlanılan sunucuya tekrar bağlanma işlemlerini de gerçekleştirebilirsiniz.

PUTTY Programının Kurulumu Nasıl Yapılır?

Putty programının kurulumunu aşağıdaki adımları sırasıyla takip ederek başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Adım 1 :

Putty programının kurulumu için öncelikle Buraya tıklayarak programı indiriniz.

Adım 2 :

Programı indirdikten sonra çalıştırınız. Karşınıza kurulum ekranı gelecektir.  Bu ekranda Next butonuna tıklayınız.

Adım 3 :

Next butonuna tıkladıktan sonra kurulumun nereye yapılacağı bilgisi yer alıyor. Sistemin belirlediği kurulum yolu değiştirmek istemiyorsanız Next butonuna tıklayınız. Değişiklik yapmak için ise, Change butonuna tıklayarak kurulum klasörünü değiştirebilirsiniz.

Adım 4 :

Bu kısımda yüklenmesini istediğimiz özellikleri seçiyoruz ve install butonuna tıklıyoruz.

Adım 5 :

Yüklenmesini istediğimiz özellikleri seçtikten sonra kurulum  yüklemesini başlatıyoruz.

Adım 6 :

Yükleme tamamlandıktan sonra aşağıdaki şekilde kurulum tamamlandı şeklinde karşınıza bir pencere açılacaktır. Finish butonuna tıklayarak kurulumu bitirebilirsiniz.

PUTTY Sunucuya Nasıl Bağlanır?

Putty ile SSH bağlantısı ile sunucuya bağlanmak için aşağıdaki kısımda yer alan bilgileri doldurmanız yeterli olacaktır.

Hostname (or IP adress) : Sunucu ip adresimizi yazıyoruz
Port : SSH bağlantısı için TCP 22 portunu kullanıyoruz
Connection Type : Giriş yöntemi olarak SSH’ ı seçiyoruz

Yukarıdaki belirtilen alanları doldurduktan sonra Open butonuna tıklayarak SSH bağlantısını gerçekleştirmiş oluyoruz. Daha sonrasında sizden konsol ekranında sunucunuz için kullanıcı adı ve şifre bilgileri istenilecektir. Bu bilgileri giriş yaptıktan sonra sunucunuza SSH ile bağlantı kurmuş olacaksınız.