Kişisel Blog Ne Demek?

İnternet üzerinde “Blog” kavramı genellikle kişilerin günlük yaşantılarına dair bilgileri paylaştığı bir nevi günlük anlamında kullanılır. Kişisel blog kavramının ise internet dünyasında hayat bulması çok eskilere dayanır. İnternetin her döneminde kişisel blog siteleri, web siteleri arasında önemli bir yer aldı. Yazmayı ve paylaşmayı amaç edinen insanlar arasında, hedefledikleri kitleye ulaşabilmek ve düşüncelerini çevrimiçi yayabilmek yolunda önemli bir kaynaktır.

Kişisel Blog, kişilerin kendi duygu ve düşüncelerini paylaştığı, kendisine özel bir web sitesidir. İnsanların gerek günlük yaşantıları, gerek merak duyduğu konular, gerekse teknik bilgi paylaşmak için kullandığı bir açık alandır. Yazı yazmayı ve paylaşmayı seven insanlar bloglarında kendilerine ait fikirler, ilgi duydukları alanlar, eğitimler gibi oldukça farklı konuları ele alabilirler. Günümüzde ise kişisel blog sadece yazı olmaktan çıkıp, görsel içeriklerle de desteklenmektedir.

Blog sayfaları, yazarın kendisi ile doğrudan ilişkili olduğundan şirket ya da marka üzerine açılan sayfalardan ziyade, kişilerin kendileri için oluşturduğu web sayfaları olarak kabul edilir. Yazarın kendine özel içerikleri paylaşması önemlidir. Deneyimlerini ve tecrübelerini paylaştığı kişisel bir mecradır.

Kişisel Blog Ne işe Yarar?

Kişisel blogdaki temel kavram odağın yazarın kendisi olmasıdır. Bloğun esas konusu yazarın kendini ifade ettiği ve kişisel fikirlerini aktarmasıdır. Birine ulaşmak için öncelikle doğru ortamı seçmek önemlidir. Günümüzde en iyi bilgi değişim ortamının internet olduğu kabul edilir. İnternet üzerinde kişisel bir blog sayfası açmak bir çok açıdan doğru seçim olabilir.

Kişisel bloglar, ilgi alanlarınızla ilgili kitlenizle bir alışveriş içinde olmanızı ve onlarla doğrudan bağlantı kurabilmenizi sağlar. Örneğin fotoğrafçılıkla ilgili kişisel deneyimlerinizi paylaştığınız bir blog sayfası, diğer fotoğrafçılarla yakın ilişkiler kurabilmenize olanak sağlayabilir. Destek vermek ve destek almak açısından sizinle aynı konuyla ilgilenen insanlarla yakın olma fırsatı yaratabilir.

Yazılarınızı, Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest gibi sosyal medya hesaplarınız üzerinden de paylaşarak, sosyal ağlardaki gücünüzü arttırabilirsiniz.

Aynı şekilde bir kişisel blog, kendi işinizi pazarlamak ya da güçlü yönlerinizi tanıtmak için de harika bir ortamdır. Örneğin Bilgi Teknolojileri sektöründe çalışan bir kişi, yaptığı işler ve bu işler üzerinden edindiği tecrübeleri paylaştığı bir blog oluşturabilir. Bu kişisel blog, karşısına çıkacak iş imkanlarında, kendini tanıtması için önemli bir adım olacaktır.

Kişisel Blog Nasıl Kurulur?

Kişisel Blog nasıl kurulur sorusunun ilk yanıtı bir hosting satın almaktır. Hosting satın aldıktan sonra bir alan adına ihtiyacınız var. Mevcut alan adınızı kullanabilir ya da bir alan adı satın alabilirsiniz. Mevcut bir alan adınız varsa domain transferi yaparak da hostinginiz ve alan adınızı bloğunuza bağlayabilirsiniz. Kendi adınıza bağlı ve profesyonel görünen bir blog için bu önemlidir. Tumbler, bloggler gibi bazı sayfalar size hazır bir blog sistemi sunabilir fakat alan adlarında kendi markalarını kullanacaklardır. Bu da profesyonel bir yaklaşım olmayacaktır.

Hosting ve alan adınızı belirledikten sonra hazır web sitesi ve hazır blog siteleri temaları üzerinden bir blog sayfası açılabilir. Kişisel blog scripti içeren bir çok hazır site bulunabilir. WordPress gibi içerik yönetim sistemlerinde çok sayıda kişisel blog teması bulunmaktadır. Kişisel blog temalarında yazılarınızı hazırlarken kullanabileceğiniz düzenleme araçları bulunur. Yazı hazırlama araçları, kolay linkler, sosyal medya paylaşma araçları, fotoğraf düzenleme araçları gibi içeriklerinizi hazırlarken kullanabileceğiniz kolaylaştırıcı araçlar sayesinde, içerik üretme süreci verimli hale gelir. Bunlar sayesinde içeriklerinizi kolayca hazırlayabilirsiniz.

Bir kişisel blog sitesi planlanırken 4 etken ön plana çıkar;

Tasarım;  Bloğunuzdaki öğelerin konumu ve genel uyum önemlidir. Örneğin beyaz bir arkaplan kullanılması, eş boyutta resimlerin kullanılması gibi detaylara dikkat etmek tasarım açısından önemlidir. Eğer varsa reklamların yeri ve içerikleri engellememesi gibi detaylara dikkat edilmelidir.

İçerik; kişisel bloğunuzun içeriği özgün ve size özel olmalıdır. İçeriğin ilgi çekici ve kaliteli olması ziyaretçilerinizin sitenize yeniden dönüp bakması için önemli bir etkendir.

Görseller; sitenizde kullanacağınız görsellere özen göstermelisiniz. Görselleriniz benzer boyutlarda ve renklerde, yazınızla uyum içinde olmalıdır. Bunun için fotoğraflarınızı ve görsellerinizi kendiniz düzenleyebilir, stok fotoğrafçılığı sitelerinden satın alabilir ya da internet üzerinden bulduğunuz görselleri kullanabilirsiniz. İnternet üzerinden bulduğunuz görsellerde telif ve kullanım hakları olup olmadığına dikkat etmenizi de hatırlatırız.

Arayüz; kişisel bloğunuzun arayüzü, ziyaretçilerinizin sitenizde kolayca dolaşması ve vakit geçirmesi için önemlidir. Çağın gereklerini karşılayan bir altyapı ve tasarım dili ile hazırlanmış olmalıdır. Mobil cihazlara uygun olması da günümüzde zorunluluktur.

 

Uygun şartlarda kişisel bloğunuza devam etmeniz halinde başarılı bir kişisel blog sitesi sahibi olabilirsiniz. Bu şartlardan bazıları ise şöyledir,

1- Uzun yıllar boyu devam etmek

Bloğunuzu uzun ömürlü olacak şekilde planlayın ve yapılandırın. Bir blog yazmaya karar verdiğinizde, bu bloğun yıllar boyu bir yardımcı gibi sizinle birlikte olacağınız kabul edin. Özgün ve tutarlı içerikler ile yıllar sonra alanında en iyi bloglardan biri olarak değerlendirilme başarısına sahip olabilirsiniz.

2- Teknolojiye uygun kalmak

Güncel blog trendlerine ve teknolojik gelişmelere uyarlanabilir olmak önemlidir. İçeriklerinizi hazırladığınız altyapı, çağın şartlarına uygun olmalıdır. Ziyaretçilerinize 90’lardan kalma yapıyla web sayfası göstermek yerine modern bir içerik sunmak her zaman daha iyi olacaktır.

3- Özgünlük

Kişisel bloğunuz size özel ve özgün olmalıdır. Yayınladığınız içerikler farklı yerde de bulunabilir ama önemli olan bu konularda sizin yorumunuzu ve deneyiminizi yansıtmanızdır.

4- Kişiliğinizi Yansıtmak

Kim olduğunuzu ortaya koymak ve kendinizi ön plana çıkartmak kişisel bloglarda oldukça önemlidir. Kişisel bloğun öznesi ve tüm odağı yazarının kendisidir.

Kişisel Blog Açılması Para Kazanılmasını Sağlar Mı?

Kişisel Blog sayfanızda takipçileriniz ve ziyaretçileriniz arttıkça bu size bir para kazanma imkanı sağlayabilir. Blogdan para kazanmak kavramı her dönem geçerli olmuştur. İçeriğinizin kaliteli ve özgün olması, insanlar tarafından değerli ve işe yarar kabul edilmesini sağlar. Bu sayede ziyaretçi sayınız artar ve Google Adsense ya da benzeri reklam servisleri sitenizi kabul edebilir. Aynı şekilde kişisel bağlantılarınız üzerinden reklam anlaşmaları yapma fırsatı da karşınıza çıkabilir.

Instagram Hesabında Kişisel Blog Nedir?

Instagram günümüzün en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri. Bu da instagram’ın insanlar arasında ilgi uyandırmasına neden olmaktadır. Instagram’da bir hesap oluşturduğunuzda, bu hesap standart bir hesap olacaktır. Hesabınızı Profesyonel Hesap seviyesine çıkartarak Instagram Kişisel blog yapabilirsiniz. Bu işlem ücretsizdir ve Instagram uygulamanız üzerinden yapılabilir.

Hesabınızı Kişisel Blog’a çevirdikten sonra takipçileriniz ve hesap performansınız hakkında istatistikler gibi araçlara ve yeni iletişim seçeneklerine erişebilirsiniz. Gönderileriniz ve takipçileriniz hakkında daha iyi istatistikler alabilir ve içerik performanslarınızı takip edebilirsiniz. Daha fazla kişiye erişmek ve topluluğunuzu büyütmek için Instagram üzerinden tanıtımlar oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda profilinize bir iletişim butonu ekleyebilirsiniz.

Instagram Hesabı Nasıl Kişisel Blog Yapılır?

Instagram kişisel blog yapmak için mobil cihazınızdaki Instagram uygulamasını kullanmalısınız. Bu uygulama üzerindeki hesap ayarları menüsünden Profesyonel Hesaba Geçiş Yap seçeneğini kullanarak hesabınızı Kişisel Blog statüsüne taşıyabilirsiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra tekrar geri alma imkanınız da bulunmaktadır.

Instagram > Ayarlar > Hesap > Profesyonel Hesaba Geçiş Yap > Kişisel Blog adımlarını takip ederek hesabınızı Kişisel Blog formatına çevirebilirsiniz.