Kişisel bir blog sitesinden çok kategorili bir e-ticaret sitesine kadar bütün internet sitelerinin başarısı ve internet ortamında tutabilmesi seçilen web server hizmetine bağlıdır. Web server seçimi yaptıktan sonra geri dönüş yapmak oldukça zordur. Web server değiştirirken hesapta olmayan birçok problem çıkabilmekte hatta internet sitesinin hizmeti sekteye uğrayabilmektedir. Bu nedenle en başta doğru seçimi yapmak kullanıcılar için son derece önemlidir. Bazı firmalar kullanıcıları çekmek için ilgi çekici özellikleri kullanır. Sınırsız kaynaklar, %100 uptime garantisi gibi şeyler bunlardan bazısıdır. Doğru bir seçim yapmak için mutlaka bilinmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. 

Teknik Destek

İlk defa internet sitesi yapan, bu konuda teknik altyapısı bulunmayan günlük kullanıcılardan sayısız internet sitesi oluşturmuş kişilere kadar herkes problem yaşayabilmektedir. Bu nedenle web server kiralarken bakılacak noktalardan bir tanesi de destektir. Trafiğin çok yüksek olduğu saatlerde sitenin ulaşılmaz olması yaşanacak en kötü senaryolardan bir tanesidir. Bu durumda bir çözüm bulabilmek için hızlıca hosting firması ile iletişime geçmek gerekmektedir. İdeal bir destek birden fazla kanala sahip olmalıdır. Telefon, e-posta ya da canlı chat gibi alternatif kanalların olması desteğe erişimi kolay hale getirmektedir. Ayrıca bu desteğin 7/24 verilmesi de önemli bir noktadır. Bu sayede her an çözüme ulaşmak mümkün hale gelmektedir. 

teknik destek

Donanım

Kişisel blog gibi küçük boyutlu ve az trafik alan ya da küçük orta ölçekli bir trafiğe sahip ve ön görülebilir bant genişliğine ihtiyaç duyan siteler için donanım çok önemli olmayabilir. Ancak internet sitesi ya da web projesi karmaşık hale geldikçe donanıma olan ihtiyaç da giderek artmaktadır. Basit bir tek sayfadan çok sayfalı ve çok kategorili internet sitelerine geçiş kısa bir süre de olabilmektedir. Bu nedenle web server kiralarken donanım da göz önünde bulundurulmalıdır. İşlemci, grafik işlemcisi, RAM, depolama biriminin türü bunlardan sadece bazılarıdır. Web server kiralamadan önce sitenin ya da web uygulamasının ne kadar işlem gücüne ihtiyaç duyacağını, ne kadar trafik çekeceğini göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Bu ön görülerin doğru bir şekilde yapılması aynı zamanda doğru seçimin yapılmasını da sağlamaktadır. 

Bant Genişliği ve Veri Transferi

Bant genişliği ve veri transferi internet sitesinin ziyaretçilere gösterileceği veri miktarı ile ilişkilidir ve genellikle birbirinin yerine kullanılmaktadır. Ancak teknik olarak ikisi birbirinden farklı şeylerdir. Bant genişliği tek seferde ne kadar büyüklükte bir verinin ziyaretçiye iletileceğidir. Veri transferi ise örneğin bir ay gibi belirli bir zaman diliminde gönderilecek veri miktarıdır. Bir server en fazla 5 GB bant genişliğine sahip olabilir ancak hosting planı siteye ayda sadece 1 GB transfer hakkı veriyor olabilir. İnternet sitesinin trafiğinin hosting planındaki miktarın üzerine çıkması mümkündür. Bu olduğunda ise internet sitesinin transfer hızı kısıtlanır ya da ek ödemeler çıkarılır. Bu gibi durumları yaşamamak için bant genişliği ve veri transferi arasındaki farkı bilmek, ona göre seçim yapmak gerekmektedir. 

Güvenlik Önlemleri

Bir web server kiralandığında aslında bir firmadan siteniz ya da web uygulamanız için bir ev kiralanmaktadır. Her ne kadar sitenin içerisinde ne yer alacağı site sahiplerinin elinde olsa da internet sitesinin ya da sunucunun güvenliği de hosting firmasındadır. Güvenli bir seçim için sağlayıcıların SSL desteği vermesi, DDoS saldırılarına karşı koruma sağlaması, DSS/PCI güvenliğini sağlamış olması gerekmektedir. Ayrıca yedekleme de bir güvenlik önlemidir. Düzenli yedekleme olası bir problem durumunda veri kaybı miktarını minimuma indirmektedir. Özellikle günümüzde son derece popüler saldırı yöntemi olan ransomware saldırılarına karşı yedekleme yapmak site sahiplerini birçok dertten kurtarmaktadır.  

SSD/HDD

SSD depolama alanları HDD’ye göre çok daha yüksek okuma ve yazma hızına sahiptir. HDD genellikle daha fazla depolama alanını daha uygun fiyatlara sunmaktadır. SSD tabanlı web server’lar süper hızlı çalışmaktadır. Ancak pahalı olmasının sebebi SSD teknolojisinin pahalı olmasıdır. Kullanıcılara uygun fiyatlı olarak düşük depolama seçenekleri sunulabilmektedir. 1 TB HDD sunucular çok rahatlıkla bulunurken 1 TB SSD sunucular o kadar yaygın değildir. Okuma yazma hızının yüksek olması aynı zamanda verilerin de hızlı bir şekilde işlenmesini sağlamaktadır. Web uygulamalarının ve sitelerin hızlı servis edilmesi kullanıcıların alternatiflere kaçmasının önüne geçmektedir. 

diğer paketler

Diğer Paketler

En uygun web server seçilse bile zaman içerisinde bu sunucunun kaynakları yetersiz kalabilmektedir. Özellikle e-ticaret sitesi gibi karmaşık bir yapıya sahip ve yüksek trafik beklenen sitelerde bu durum tahmin edilenden daha çabuk meydana gelmektedir. Hosting firmasının kullanıcının bu ihtiyaçlarını kolay bir şekilde karşılaması gerekmektedir. İhtiyaçlar arttığında ölçeklendirmeye yardımcı olacak servisler tercih edilmelidir. Yeni bir plan satın alıp yeniden kaydolmak ve taşıma yapmak son derece zahmetli ve maliyetli bir işlemdir. Ancak ölçeklendirmeye izin veren bulut çözümlerinde ihtiyaç duyulan kaynak dakikalar içerisinde elde edilebilmektedir.