Günümüzde en basit internet sitesinden birçok kişiye hitap eden uygulamaya kadar birçok yazılım hosting ihtiyacı duymaktadır. Farklı hosting çeşitleri, farklı ihtiyaçlara cevap vermektedir. Bu seçenekler arasında en çok tercih edilen ve en ucuz hosting seçeneği olan paylaşımlı hostingdir. Paylaşımlı hostingde bir sunucuda yüzlerce internet sitesi yer alır ve bu sunucunun kaynakları müşteriler tarafından ortak olarak kullanılır. Paylaşımlı hostingde aynı kullanıcı birden fazla internet sitesini de barındırabilmekte ve yönetimi tek bir hesap ile gerçekleştirebilmektedir. Bu kullanım modeli özellikle küçük işletmeler, bloglar, kişisel internet siteleri için ucuz, kolay kullanıma sahip ve güvenli hosting seçeneğidir.

Neden Ucuz Hosting?

Paylaşımlı hostingin ucuz olmasının en büyük nedeni bant genişliğinin, depolama alanının ve diğer kaynakların birçok kullanıcı tarafından paylaşılmasıdır. Bu aynı zamanda sunucu bakım giderlerinin birçok kişi tarafından paylaşılması anlamına gelmektedir. Bu çözüm özellikle kısıtlı bütçeye sahip ancak sorunsuz bir internet sitesi isteyenlerin ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Günümüzde hosting firmaları, paylaşımlı sunucu fiyatlarını düşük tutabilmek ve herkese hitap edebilmek için çeşitli kısıntılara gidebilmektedir. Önemli bir depolama alanına ya da bant genişliğine ihtiyaç duyan kullanıcıların farklı alternatiflere göz atması tavsiye edilmektedir. Biraz daha yüksek fiyatlı paketlerin ise ücretsiz SSL sertifikası, alan adı, pazarlama araçları ya da internet sitesi oluşturma yazılımları gibi internet sitesi sahibi olan herkesin işine yarayacak çeşitli araçlar bulunmaktadır. 

Hızlı Destek

Hosting tercihlerinden önemli olan noktalardan bir tanesi de destektir. Paylaşımlı hostingin ucuz olması ve birçok kişi tarafından kullanılması aynı zamanda meydana gelebilecek bir problemde hızlı çözüm sunulması anlamına gelmektedir. İnternet sitelerinin downtime sürelerinin uzun olmaması için paylaşımlı hostinglerde meydana gelen problemlere verilen tepki süresi çok kısadır. Servis sağlayıcı sitelerin ticket, canlı destek, telefon destek gibi farklı destek seçenekleri bulunmaktadır. Bu hizmetler sadece mesai saatleri içerisinde olduğu gibi aynı zamanda 24/7 destek seçenekleri de mevcuttur. Ucuz hosting seçeneklerinde en çok verilen destek türü tickettır. Geri dönüşün uzun olduğu ve anlık görüşmenin olmadığı ticket sisteminde özellikle fazla teknik altyapıya sahip olmayan kullanıcılar için destek süreci zorludur. Ayrıca acil durumlarda canlı chat desteği ya da telefon desteği çözüme daha hızlı bir şekilde kavuşmayı sağlar. Yalnız ucuz hosting servislerinde verilen ticket desteği acil durumları çözüme kavuşturma konusunda yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle birçok kullanıcı ucuz hosting yerine biraz daha yüksek fiyatlı ancak her an yardım alabileceği seçenekleri değerlendirmektedir.

Büyüme Olanağı

Paylaşımlı hosting, düşük trafiğe sahip internet siteleri, bloglar ve işletmeler için iyi bir seçenektir. Ancak internet sitesinin internette görünürlüğü arttıkça paylaşımlı sunucunun getirdiği sınırlı kaynaklardan fazlasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu kaynaklar arasında en önemli olanı bant genişliğidir. İnternet sitesinin yüksek trafik alabilmesinin yolu bant genişliği performansından geçmektedir. Bant genişliğinin yetersiz olması internet sitesinin daha geç yüklenmesine neden olmaktadır. Bant genişliği ve donanımın yetersiz olması nedeniyle ucuz hosting sadece kişisel blog gibi az sayfadan oluşan ihtiyaçlar için bir çözüm sunar. Diğer taraftan sitenin hızlı bir şekilde yüklenmesi ya da daha detaylı olabilmesi için ucuz hosting dışındaki alternatiflerin tercih edilmesi gerekmektedir. Tercihini ucuz hostingden yana yapanların bir süre sonra daha efektif ve etkili bir hizmet için diğer paketlere geçmek zorunda kalmaktadır.

Teknik Bilgi Gerekliliği

Bu hosting seçeneğinde site sahiplerinin çok fazla teknik bilgi sahibi olmasına gerek yoktur. Sunucu bakımı bu seçenekte zaten hizmet sağlayıcı tarafından yapılmaktadır. Ayrıca güncelleme işlemleri ve varsa problemin giderilmesi yine servis sağlayıcının yükümlülüğündedir. Fakat yaşanılan aksi bir durumda ya da internet sitesinin kaynaktan düzenlenmesi gerektiğinde bu hosting tercihinde problemleri gidermek biraz daha zor hale gelmektedir. Baştan sona kolay site tasarımı araçları ya da çeşitli problem çözme araçları genellikle bu hosting paketlerinde yer almamaktadır. Bunun için kullanıcıların ekstra işlem yapmaları gerekmektedir. Site tasarımı ya da problem çözümü için hem teknik bilgi gerektirmeyen hem de zamandan tasarruf ettiren araçlara erişebilmek için diğer hosting paketleri tercih edilmelidir.