Günümüzde hizmet veren tüm e-ticaret sitelerinden %37’si WooCommerce altyapısı kullanmaktadır. 13 milyondan fazla indirmeye sahip olan bu eklenti aynı zamanda WordPress’in en çok indirilen eklentilerinin başında gelmektedir. Teknolojinin gelişmesi ise beraber yapılan alışverişlerin büyük bir çoğunluğu internetten yapılmaktadır. Bu nedenle işletmelerin modern çağda rekabet edebilir olması için çevrim içi varlığının olması gerekmektedir. WooCommerce, Shopify gibi büyük rakiplerine rağmen açık ara farkla dünyanın en çok tercih edilen e-ticaret altyapısı olmayı başarmaktadır. 2008 yılından beri hizmet vermekte olan WooCommerce açık kaynak kodlu olması nedeniyle çok tercih edilmektedir. Bunun bir diğer avantajı da internette çok sayıda kaynağa sahip olmasıdır. Ayrıca birçok geliştirici WooCommerce için ücretsiz eklenti ve tema geliştirmektedir. 

WooCommerce Nedir ve Nasıl Çalışır?

WooCommerce işletmeler ve e-ticaret siteleri için son derece popüler bir WordPress eklentisidir. WordPress’in kendisi gibi WooCommerce de açık kaynaklıdır ve bu sayede isteyen kişiler ücretsiz bir şekilde erişebilir, kullanabilir ve değiştirebilir. Bu eklenti sayesinde işletmeler WordPress altyapılı siteleri üzerinden ürün ve hizmetlerini müşterilerine sunabilmektedir. Geniş çaplı özelleştirilebilirliği, eklenti özelliği ve temaları ile beraber son derece kolay bir kullanıma sahiptir. WooCommerce tamamen ayrı bir platform değildir ve bir WordPress eklentisidir. WordPress tabanlı internet sitesini oluşturduktan sonra direkt olarak WooCommerce eklentisi kurulabilmektedir. Gerekli bilgiler girildikten sonra internet sitesi için e-ticaret özellikleri kullanıma hazır hale gelmektedir. Çok esnek bir yapıya olması sayesinde her sitenin ihtiyacını karşılayabilecek şekle bürünebilmektedir. Genel olarak WooCommerce diğer eklentilerden daha fazla özellik sunmaktadır. 

WooCommerce’in Avantajları ve Özellikleri

Özelleştirilebilir seçeneklerinin yanı sıra aynı zamanda birçok diğer özelliği ile de WooCommerce işletme sahipleri tarafından kullanılmaktadır. Ücretsiz olması ile beraber kolay erişilebilir ve kullanıcı dostu olması sayesinde kolay bir kullanıma sahiptir. WooCommerce bünyesinde bulunan analiz araçları, sayısız farklı tema, detaylı dokümantasyon ve destek, çevrim içi topluluk ve optimizasyon seçenekleri sayesinde çok tercih edilmektedir. 

voocommerce avantajları ve özellikleri

Veri Kontrolü

WooCommerce kullanıcıların bilgilerinden mağaza performansına kadar işletmenin ihtiyaç duyabileceği her türlü veriyi site sahiplerine sunmaktadır. Diğer eklentiler ve üçüncü taraf uygulamaları ile bu veriler sitenin daha çok kişiye ulaşabilmesi ve daha çok satış yapılabilmesi için kullanılmaktadır. 

Mobil Uyumlu

WooCommerce e-ticaret siteleri tamamen mobil uyumludur. Bu sayede tüm kullanıcılar internete bağlı herhangi bir cihazdan mağazaya erişebilmektedir. Her geçen gün akıllı telefon ve tabletten alışveriş yapan kullanıcı sayısı artmaktadır. Önümüzdeki yıllarda da bu artış büyüyerek devam edecektir. Günümüzde mobil platformları desteklemeyen e-ticaret siteleri kullanıcılarına erişme konusunda başarısız olmaktadır. 

Ürün Kontrolü

WooCommerce, e-ticaret sitesinde sunulan ürünlerin üzerinde tam kontrol sağlamaktadır. Herhangi bir ürünün fiyatı ya da kategorisi herhangi bir zamanda değiştirilebilmektedir. Ayrıca ürün ekleme konusunda da herhangi bir sınır bulunmamaktadır. Bu sayede kullanıcılar sitelerine istedikleri sayıda ürün eklenebilmektedir. 

Gönderim Seçenekleri

WooCommerce ile gönderim seçeneklerini ve ücretlerini belirlemek de mümkündür. Kimlerin ürünü teslim alabileceğini belirleme, uzak mesafelere farklı ücret uygulama, ürün ağırlıklarına göre farklı fiyat politikası belirleme gibi özellikler kullanılabilmektedir. Ayrıca WooCommerce’de herkese kişiselleştirilmiş ürün teslimi deneyimi vermek için kullanıcıların genel lokasyonunu otomatik olarak belirleme de bulunmaktadır. 

Basitleştirilmiş Vergi Yönetimi

Vergiler her işletme için kaçınılmazdır ve WooCommerce eklentisi vergileri direkt olarak mağazadan belirlenebilmesini sağlamaktadır. Lokasyona bağlı olarak vergileri otomatik bir şekilde hesaplayabilir, özel vergi oranları ekleyebilir ayrıca gönderim ücretleri ile ilişkili vergileri kontrol etmek mümkün olmaktadır. 

WooCommerce Nasıl Kurulur?

WooCommerce altyapılı mağaza açmak için WordPress altyapılı bir siteye PHP 7.0 ve üzeri sürüme, MySQL 5.6 ya da üzeri veya Maria DB 10.0 ya da üzeri veritabanına, 128 MB veya üzeri WordPress bellek limitine ve HTTPS desteğine ihtiyaç duyulmaktadır. WooCommerce, diğer herhangi bir WordPress eklentisi gibi kurulmaktadır. Eklenti yüklendikten sonra ekrana WooCommerce kurulum sihirbazı gelmektedir. 

woocommerce nasıl kurulur

Mağaza Bilgileri

Bu sihirbazın ilk sayfasında mağaza ile ilgili bilgiler girilmektedir. Mağazanın hangi ülkede olduğu, adres bilgileri, kullanılacak para birimi ve satılacak ürünlerin türü belirlenmektedir.  Burada ürün türü olarak fiziksel, dijital ve her ikisi de seçilebilmektedir. 

Ödeme Yöntemi

WooCommerce ödeme yöntemi olarak oldukça geniş bir yelpaze sunmaktadır. Sadece kart ödemeleri değil aynı zamanda elden yapılan ödemelerde sistemde yer almaktadır. Ödeme yöntemi seçimi ekranında PayPal ve Stripe varsayılan olarak gelmektedir. Ülkemizde ise Payu ya da İyzico gibi ödeme yöntemlerini eklemek mümkün olmaktadır. Her iki yöntemde WooCommerce ile tam uyumludur. 

Kargo Seçenekleri

Kurulum sihirbazının ödeme yönteminden sonraki ekranında kargo seçenekleri gelmektedir. Burada da mağazanın lokasyonuna göre kargo yöntemleri değişiklik göstermektedir. Burada Türkiye’de hizmet veren kargo şirketlerin de entegrasyonları bulunmaktadır. Ayrıca kargo seçeneklerinde sabit fiyatlı kargo, ücretsiz kargo ya da belirli bir ücret üzerindeki satın alımlarda ücretsiz kargo gibi seçenekler belirlenebilmektedir. WooCommerce’in sunduğu en büyük esnekliklerden birisi de bu ayarların daha sonra değiştirilebilmesidir. 

Kurulumun Tamamlanması

Sihirbazın son ekranında ise kurulum tamamlanırken kullanıcılara iki ekstra seçenek sunulmaktadır. Bunlardan ilki Storefront temasıdır. Resmi WooCommerce teması olan bu seçenek önerilmektedir ve özellikle WooCommerce altyapılı siteleri desteklemek için geliştirilmiştir. Bir diğer seçenekte WooCommerce Services tarafından desteklenen otomatikleştirilmiş vergilerdir. Bu özellik ile platform vergi oranlarını otomatik olarak belirlemektedir. Bazı durumlarda vergi oranlarını tek tek elle girmek yerine otomatik olarak girmek daha kolay olmaktadır. Ancak vergi oranlarının ülkelere göre değişiklik göstermesi nedeniyle bazı problemler meydana gelebilmektedir.