İnternet sitenizi görünür kılabilmenin yolu başta Google olmak üzere arama motorlarında yüksek bir sıralamaya sahip olmaktan geçiyor. İçerik ürettiğiniz alanda arama yapan kullanıcıların sitenizle karşılaşabilmesi için Google algoritmasından olumlu puan almanız gerekir. Bunun için de SEO ayarlarına dikkat etmeli, içerikleri ve siteyi SEO uyumlu hâle getirmelisiniz.

Sitenizin SEO uyumlu olması için içerik, tasarım gibi konulara dikkat etmeniz gerekir. Ancak yapmanız gerekenler bundan ibaret değil. Sitenizin hosting ve serverlarının da SEO üzerinde ciddi bir etkisi var. Bu bakımdan hosting firması seçerken SEO durumuna da dikkat etmeniz ve uyumlu bir hosting servisiyle çalışmaya özen göstermeniz gerekiyor.

Lokasyon

Google, kayıt yapılan web sitelerini lokasyonu da hesaba katarak sıralamaya sokar. Örneğin yabancı bir hosting firmasından site yaptığınızda, içerik kaliteniz yüksek olsa bile lokasyon farkı sıralamanızı olumlu bir biçimde etkileyecektir. Özellikle rekabet gücü yüksek olan anahtar kelimelerde sitenizin alt sıralara düşmesi düşük bir ihtimal olmayacaktır.

Bu durumla karşılaşmamak için hosting firmanızı yayın yaptığınız dile göre seçmeniz gerekir. Örneğin İngilizce yayın yapmayı düşünüyorsanız, ABD ya da İngiltere’deki bir firmayla anlaşabilirsiniz. Hosting firmasına karar verirken hedef kitlenizi düşünmeli ve lokasyonun sıralama üzerindeki etkisini göz önüne alarak hareket etmelisiniz. Nitekim yabancı serverlardan alacağınız bir site Türkiye’de yayın yaptığı takdirde hızı düşecek ve bu da ziyaretçileri olumsuz etkileyecektir.

Diğer Etkenler

Bandwidth genişliği, sitenin hızını etkileyen temel faktörler arasında yer alıyor. Düşük genişlikte bandwidth alanı sağlayan bir hosting firmasından hizmet aldığınızda ziyaretçilerin başta site yavaşlığı olmak üzere birçok sorunla karşılaşacağından emin olabilirsiniz. Site yavaşlığı, SEO bakımından başlı başına bir sorun olmakla birlikte, hitler de düşeceği için siteniz olumsuz değerlendirilecektir. Ayrıca belli bir kullanıcı sayısı açıldığında siteniz “Bandwidth Limit Excited” hatası verip erişilmez hâle gelebilir. Bu bakımdan seçtiğiniz hosting firmasının sunduğu bandwidth genişliğine dikkat etmeniz gerekir.

Resimlerin ve metinlerin deforme olması da siteniz için ciddi bir kayıp yaratacaktır. Hosting firması seçerken dosyaları ve verileri uzun süre saklayabilen bir altyapıya sahip olan firmayı seçmeniz gerekir. Örneğin panelinde Türkçe karakter sorunu olan bir firma seçtiğinizde SEO uyumlu metinler üretmeniz imkânsız hâle gelecektir.

Sonuç olarak, Hosting seçimi SEO’yu doğrudan etkileyen bir unsur değildir. Ancak hosting firmasının sunduğu hizmetlerin kalitesi sitenizin arama motorlarındaki yerinin belirlenmesinde göz ardı edilmeyecek bir etkendir.