Hosting, web yayının temel veritabanı olarak adlandırılabilir. Web sitesinde kullanılan veriler hosting tabanında kayıtlıdır ve site bu sayede yayınlanır. Kişisel bilgisayarlardan hosting yapmak mümkün olsa da bu oldukça zordur. Bu yüzden bir hosting firması tarafından sağlanan hizmetten yararlanmanız faydalı olacaktır. Ancak çalışacağınız firmayı seçerken dikkat etmeniz gereken çeşitli hususlar bulunuyor.

 1. Bütçe
  Bir hosting firmasının uygun fiyatlarla hizmet veriyor olması, kaliteli olduğu anlamına gelmez. Nitekim düşük bir alana ve bant genişliğine sahip olan veritabanının siteniz için faydalı olmayacağını belirtmek gerekir. Bu bakımdan seçim yaparken ucuz firmaları seçmemeli, istediğiniz kriterlerde bir hizmet bulup bütçenizi ona göre ayarlamalısınız.
  Hosting firmaları genellikle yıllık ücret talep ederler. İnternet sitenizi yayınlayabilmek için aynı zamanda bir alan adı (domain) almanız gerekir. Bazı firmalar hosting ve domain hizmetlerini paket hâlinde satışa sunmaktadırlar. Kurmak istediğiniz sitenin içeriğine karar verdikten sonra, hosting ve domain için gerekenleri araştırmalı ve iyi bir hizmet seçip bütçe oluşturmalısınız
 2. Disk Alanı
  Hosting hesabınızın barındırdığı disk alanı da oldukça önemlidir. Eğer kişisel bir blog sitesi açacaksanız 2 GB’lık bir disk alanı yeterli olabilir. Ancak bir sosyal medya sitesi ya da e-ticaret platformu için bu alan kesinlikle yeterli olmayacaktır. Dolayısıyla hosting firması seçerken sağladığı disk alanına da dikkat etmeniz gerekir. Kodlarınızı, verilerinizi ve dosyalarınızı rahatlıkla barındırabilecek bir disk alanına sahip olmanız siteniz için son derece önemlidir.
 3. Bandwidth
  İnternette gezinirken, girdiğiniz web sayfasındaki bazı kodlar, formlar ve dosyalar bilgisayara otomatik olarak kaydolur. Herhangi bir dosya indirmemiş olsanız bile çerezler, tanımlama bilgileri, şifreler, kullanıcı adları ve çevrımdışı tarama verileri “Temporary Internet Files” gibi dizinlere kaydolacaktır. Bu trafiğe “Bandwidth” adı verilir.
  Sitenizin yüksek trafiği kaldırabilmesi ve hızlı çalışabilmesi için Bandwidth alanınızın geniş olması gerekir. Aksi takdirde disk alanınız geniş olsa bile, siteniz belli bir trafiği kaldıramayınca “Bandwidth Limit Excited” hatası verecek ve ulaşılamaz hâle gelecektir. Ulaşılsa bile yavaş çalışma ihtimali yüksektir. Bu tür durumlar kullanıcıları sitenizden uzaklaştıracaktır. Dolayısıyla seçtiğiniz hosting firmasının paketlerinde yüksek bandwidth alanı olduğundan emin olmalısınız.

Veritabanı

Seçtiğiniz hosting firmasının hangi veritabanını kullandığı da önemlidir. WordPress, pHp, MYSQL gibi taslakları kullanan bir firmayla çalışmanız faydalı olacaktır. Özellikle WordPress, oldukça kolay bir kullanıma sahiptir ve bu tabanı sunan bir hosting firmasını seçerek sitenizi kolaylıkla yönetebilirsiniz.