İlgi alanlarınız hakkında bir blog açarak, geniş kitlelere hitap edebilirsiniz. Sağlam takipçileri olan popüler bir blogun size birçok kapı aralayacağını unutmamalısınız. Blogunuzu popüler hâle getirmek için düzenli olarak içerik girmeli ve arama motorlarında üst sıralara çıkmaya çalışmalısınız. Blog içeriğinizle ilgili anahtar kelimeler aratıldığında görünür olmanız son derece önemlidir.

Bir blog almak için Blogger, WordPress, Joomla gibi ücretsiz siteleri kullanabilirsiniz. Ancak WordPress, bu servisler arasında en çok imkân sağlayan kaynak olarak bilinmektedir. Çeşitli eklentiler kullanarak sitenizdeki trafiğin organik biçimde artmasını ve blogunuzun arama motorlarında daha görünür olmasını sağlayabilirsiniz. WordPress ve diğer blog sitelerinde çalışan bu eklentiler, ziyaretçi sayınızın artmasına yardımcı olacaktır.

 1. Yoast SEO
  Google’da üst sıralara çıkabilmek için iyi bir içerik politikası izlemeniz gerekir. Yazdığınız metinlerdeki anahtar kelimelerin düzeni son derece önemlidir. Ayrıca sitenizin Google’daki görünümü olan “kod parçacığı” da ilgi çekecek biçimde düzenlenmelidir. Tüm bu içerik düzenlemelerini Yoast SEO eklentisiyle kolaylıkla yapabilirsiniz. Bir WordPress eklentisi olan Yoast SEO, içeriklerinizi Google algoritmalarına göre düzenlemenize yardımcı olur.
  Kullanımı oldukça kolay bir eklenti olan Yoast SEO, anahtar kelime üretmenizi sağlar ve bu anahtar kelimelerin metindeki yoğunluğunu değerlendirir. Ayrıca resim kullanımı ve resim altyazıları gibi konularda da Google algoritmalarına uygun içerikler üretmenizi sağlar. Yoast SEO eklentisini kullanarak SEO uyumlu metinler üretebilir ve web sitenizin Google’daki şansını büyük ölçüde arttırabilirsiniz.
 2. SEO Friendly Images
  İçeriklerinize eklediğiniz resimlerin SEO’ya uyumlu olması da son derece önemlidir. Resimlerinizin açıklamalarını ve altyazılarını düzenleyerek, Google resim arama motorundan da hit gelmesini sağlayabilirsiniz. SEO Friendly Images, blogunuza eklemiş olduğunuz resimlerin kolay bir biçimde düzenlenmesini sağlar. Bu eklentiyle resimleri düzenlemek için Mouse’u üstlerine getirmeniz yeterli olacaktır. Resimleri bu şekilde isimlendirebilir ve açıklamalarını değiştirebilirsiniz.
 3. Akismet
  Blogunuz her an spam trafiğin hedefi olabilir. İçeriklerin altındaki spam yorumlar, ziyaretçileri sitenizden uzaklaştıracaktır. Ayrıca yapılan yorumların görülmesini de büyük ölçüde engelleyecektir. Bu tür durumlarla karşılaşmamak için Akismet eklentisini kullanabillirsiniz. Akismet, spam trafiği tespit ederek içeriklerin altına spam yorumlar ya da reklam yorumları yapılmasını engelleyen gelişmiş bir algitmaya sahiptir.

Broken Link Checker

Sitenizde bulunan kırık linkler, Google’daki sıralamanızın düşmesine sebep olabilir. Bu durumla başa çıkmak için Broken Link Checker eklentisini kullanmanız faydalı olacaktır. Bu sayede kırık linkleri tespit edebilir ve yenileriyle değiştirerek sitenizi SEO ayarlarına uygun bir hâle getirebilirsiniz.