Türkiye’nin en çok tercih edilen bilişim firmalarından biri olan Limonhost, oldukça uygun fiyatlarla hosting hizmeti sağlıyor. Kişisel ya da kurumsal bir web sitesi açmak için Limonhost’un 35 dolardan başlayan hizmetlerinden satın alabilir ve WordPress tabanlı bir web sitesine sahip olabilirsiniz. Kullanıcı dostu sistem arayüzü sayesinde sitenizi dakikalar içinde yayınlanacak hâle getirebilirsiniz.

Limonhost, birçok farklı altyapıyla site hazırlama olanağı sunuyor. Örneğin bir blog yayınlamayı planlıyorsanız WordPress altyapısını seçebilir ve cPanel üzerinden sitenizi düzenleyerek kısa süre içinde yayına sokabilirsiniz. Aynı veri tabanını kullanarak gelişmiş kullanıcı seçeneklerinin olduğu kurumsal web sitelerini de kısa sürede yayınlayabilirsiniz.

Hosting Adımları

Limonhost, hosting hizmeti alan müşterilerine ücretsiz alan adı tescili sağlıyor. Eğer kişisel bir web sitesi ya da blog yayınlamak istiyorsanız, 20 dolar karşılığında Bireysel Hosting Paketi’ni satın alabilirsiniz. Ancak Kurumsal ve Extra paketlerin kurumsal kullanım için daha uygun olduğunu belirtmek gerekiyor. Kurumsal paket aynı hosting üzerinde 2 web sitesi açma olanağı sağlarken Extra paket’te 10 web sitesi açmak mümkün olabiliyor.

Limonhost üzerinden hosting hizmeti almak için öncelikle anasayfa’da yer alan “Hosting Paketleri”ne tıklamanız gerekir. Buradan Bireysel, Kurumsal ya da Extra paketlerden birini seçerek devam edebilirsiniz. Seçim yaptıktan sonra web sitesi ismini yazıp devam butonuna tıklamanız gerekecektir. Karşınıza çıkan sayfada 1, 2 ya da 3 yıllık ödeme döngüsünü seçtikten sonra “Devam Et”e tıklayarak ödeme ekranına ulaşabilirsiniz.

“İnceleme & Ödeme” sayfasında ödemeniz gereken toplam tutar detaylı olarak belirtilecektir. Eğer Limonhost’a daha önce kayıt olmadıysanız, buradaki formu doldurarak bir kullanıcı kaydı oluşturmanız gerekir. Ayrıca bu sayfadan kredi kartı ya da banka havalesi opsiyonlarından birini seçerek ödeme yapabilirsiniz.

Ödeme yaptıktan kısa süre sonra kullanıcı panelinizin giriş bilgileri tarafınıza iletilecektir. Bu bilgileri kullanarak panele giriş yapabilir  ve sitenizi yönetmeye başlayabilirsiniz.

Hosting Yönetimi

Hosting yetkileriniz tanımlandıktan sonra cPanel’e giriş yaparak sitenizi yönetebilirsiniz. Limonhost’tan hesap aldığınızda adınıza bir WordPress hesabı tanımlanacaktır. Kullanıcı panelindeki site düzenleme menüsü de bu altyapı ile çalışmaktadır.

cPanel’e giriş yaptıktan sonra, “Software” sekmesinden “Site Software”i seçip “Click here turn it on” yazısına tıklayarak WordPress altyapınızı aktif hâle getirebilirsiniz. Kullanıcı adı, şifre, blog açıklaması gibi detayları da burada belirleyebilirsiniz.

Gerekli alanları doldurup “Install” butonuna tıkladıktan sonra siteniz yayında olacaktır. www.ornek.com adresindeki web sitenizin yönetim paneline www.ornek.com/wp-admin dizini üzerinden erişebilirsiniz.