İşletmenin internet sitesi aynı zamanda internetteki kimliği olarak kabul edilmektedir. Burayı ziyaret eden kullanıcılarla mağazayı kullanan ziyaretçiler arasında bir fark yoktur. Ancak internet sitesine ziyaretçi getirmek fiziksel mağazaya ziyaretçi getirmekten çok daha zordur ve uzun süren bir işlemdir. Diğer taraftan bu işlem başarılı bir şekilde gerçekleştirildiğinde daha sadık bir kullanıcı kitlesine sahip olunur. İşletmeyi internette görünür yapmanın birçok yolu bulunmaktadır. Her ne kadar bu yolların büyük bir çoğunluğu işe yarasa da verimleri işletmenin hitap ettiği hedef kitleye göre değişiklik göstermektedir. Bununla beraber bu seçeneklerin doğru bir şekilde optimize edilmemiş olması da buraya ayrılan bütçenin yanlış bir şekilde yönetilmesi anlamına gelmektedir. 

SEO Optimizasyonu

SEO bir internet sitesini görünür yapmak ve siteye ziyaretçi çekmek için yapılması gerekenlerin başında gelmektedir. SEO’nun bir diğer avantajı da internet sitesini ya da markayı sadece görünür yapmakta kılmaz aynı zamanda bunun doğru kişiler tarafından görülmesini sağlamaktadır. Bu nedenle doğru bir SEO planlaması yapmak uzun vade de birçok şeyin daha kolay ve daha düşük maliyetli olmasını sağlamaktadır. Ancak SEO planlaması ve çalışması hem kısa süreli bir şey değildir hem de kısa sürede geri dönüş sağlanmamaktadır. Bu sürecin uzun vadeye yayılması gerekmektedir. Sonuçlarını almak ise zaman alabilmektedir. Bu nedenle SEO planlaması yaparken aynı zamanda da sabırlı olmak gerekmektedir. 

İçerik Yönetimi

içerik yönetimi

İçerik yönetimi de bir başka olmazsa olmazdır. İşletmenin internet sitesinde ya da blogunda düzenli ve ilgi çekici içerikler yayınlamak ziyaretçilerin tekrar tekrar internet sitesini ziyaret etmesini sağlamaktadır. Ayrıca bu içeriklerin kaliteli olması etkileşim artmasının da önünü açmaktadır. Bu içeriklerin sosyal medyada ziyaretçiler tarafından paylaşılması aynı zamanda daha fazla ziyaretçi gelmesinin de önünü açmaktadır. Kolay okunabilir, hatasız ve ilgi çekici içerikler her zaman diğerlerine göre çok daha hızlı ve fazla yayılmaktadır. Hedef kitlenin ilgisini çekebilecek ya da onların akıllarındaki soru işaretlerini giderebilecek içerikler sayesinde internette hızlı bir şekilde görünür hale gelmek mümkündür. 

YouTube Videoları

İşletmeyi görünür yapmanın en kolay ve ücretsiz yollarından birisi de YouTube videolarıdır. Ayrıca Google’ın YouTube sevgisi de herkes tarafından bilinmektedir. Herkes tarafından dünyanın en popüler video platformu olarak bilinen YouTube aylık 34,6 milyar ziyaretçiyle dünyanın en çok ziyaret edilen web siteleri listesinde ikinci sırada yer almaktadır. Yararlı ve bilgilendirici videolar hazırlayarak burada yayınlamak kalıcı bir ziyaretçi kitlesi oluşturmanın en etkili yollarından bir tanesidir. İşletmenin hitap ettiği alana göre nasıl yapılır temalı videolar ya da ürün ya da hizmetleri tanıtmaya yönelik hazırlanmış videolar, animasyonlar ve hareketli görüntüler kullanıcıların ilgisini çekmek konusunda oldukça başarılır. Bu videolar aynı zamanda internet sitesinin bloglarında da kullanılabilmektedir. Bu sayede etkileşim sayısı da hem YouTube’dan hem de siteye gelen ziyaretçiden arttırılabilmektedir. 

Sosyal Medya

Instagram, Facebook ve Twitter dünyanın en popüler sosyal medya platformlarının başında gelmektedir. Bu platformlarda aktif bir şekilde yer almak işletmenin sadece kendi internet sitesinde değil aynı zamanda diğer mecralarda da görünür olmasını sağlamaktadır. Bu alanlar sadece görünür olmak için yeni ziyaretçi sağlamaz aynı zamanda mevcut kitlenin de daha kalıcı hale gelmesini sağlamaktadır. Bu nedenle sosyal medyada aktif olarak yer almak mutlaka yapılması gerekenler arasında yer almaktadır. Günümüzde sadece Facebook’un aylık 2 milyardan fazla aktif kullanıcı sayısı bulunmaktadır. Bu da sosyal medyanın aslında en önemli alanlardan biri olduğunu göstermektedir. Her ne kadar dönem dönem yeni sosyal medya platformları çıksa da henüz Instagram, Facebook ve Twitter’ın yakaladığı başarıyı yakalayabilen bir platform daha oluşmamıştır. 

sosyal medya

LinkedIn

LinkedIn de aslında bir sosyal medya platformu olsa da hitap ettiği kitle açısından diğerlerinden farklılaşmaktadır. LinkedIn bünyesinde bulunan gönderi yayınlama özelliği ile internet sitesinin blog sayfasında yer alan kaliteli yazıların paylaşılması görünürlük için önemli katkılar sağlamaktadır. LinkedIn aynı zamanda potansiyel rakiplerin, çalışanların ve iş ortaklarının bulunduğu bir platform olduğu için önemli bir B2B alanıdır. Bu alanda aktif ve başarılı olmak işletmeye önemli bir değer katmanın da önünü açmaktadır. LinkedIn profesyonellerin yer aldığı bir sosyal medya platformu olduğu için burada yapılacak olan paylaşımlar konusunda daha dikkatli ve seçici olmak gerekmektedir. 

İnternet Reklamları

İnternet reklamları işletmenin görünürlüğünü artırmak için kullanılması gereken yöntemlerden bir diğeridir. Google, Facebook ya da Instagram’da ücretli reklam yayınlamak bu sadece işletmenin görünürlüğünü arttırmayı sağlamaz aynı zamanda bu konuda yapılan diğer işlerin de daha başarılı ve verimli olmasını sağlamaktadır. Hepimizin her gün girdiği Google aylık 92,5 milyar ziyaretçiyle dünyanın en çok ziyaret edilen web sitesi listesinde birinci sırada yer almaktadır. Dünyanın en popüler arama motoru unvanına sahiptir. İnternet reklamlarını ince bir şekilde ayarlamak ve hedefli reklamları kullanmak aynı zamanda bu alanda harcanacak olan kaynakların verimli bir şekilde kullanılması anlamına gelmektedir. İnternet reklamlarını verimli kılmak işletmenin Google’da, kendi internet sitesinde, YouTube’da ve sosyal medya platformlarında, kısacası aktif olduğu her alanda gelişmesini ve görünür hale gelmesini sağlamaktadır.