Mail Yönlendirme Nasıl Yapılır?

Mail yönlendirme adından da anlaşılabileceği gibi gelen bir e-posta adresine gelen e-mailin farklı bir adrese yönlendirilmesidir. Mail yönlendirmesi yapmak aslında son derece basit bir işlemdir. Ancak bu işlem yapılırken göz önünde bulundurulması gereken bazı noktalar yer almaktadır. Örneğin yönlendirilen mailin bir kopyası gelen adreste kalabildiği gibi yönlendirildikten sonra otomatik olarak silinmesi de sağlanabilmektedir. Mail yönlendirmeleri genel olarak info, iletişim ya da bilgi gibi her internet sitesinde bulunan adreslerin bu iletişimi sağlayan kişinin e-posta adresine yönlendirilmesi için kullanılmaktadır. Bu sayede yönlendirilen adreslere gelen mailler kolay bir şekilde takip edilebilmekte ve gözden kaçmamaktadır. E-posta yönlendirmeleri web mail üzerinden kolay bir şekilde yapılabildiği gibi aynı zamanda cPanel üzerinden de gerçekleştirilebilmektedir. Web Mail üzerinden yapılacak yönlendirmelerde yönlendirme yapılacak olan adrese giriş yapılması yani adres ve şifre bilgisine sahip olunması gerekmektedir. cPanel üzerinden yapılacak olan işlemlerde ise mail adresinin şifresine ihtiyaç duyulmamaktadır. Ancak yönlendirmeyi yapacak kullanıcıların cPanel erişimine sahip olması gerekmektedir. 

Web Mail’e Giriş Yapma 

Web Mail üzerinden direkt olarak yönlendirme yapmak için ilk olarak web mail hesabına giriş yapmak gerekmektedir. Web Mail’e giriş yapmanın iki farklı yöntemi bulunmaktadır. Web Mail’e webmail.alanadi.com ya da mail.alanadi.com adresleri üzerinden erişilebildiği gibi cPanel üzerinden de erişim sağlanabilmektedir. Bunun için cPanel’e giriş yaptıktan sonra E-posta bölümünde yer alan E-posta Hesapları kısmına girmek gerekmektedir. Bu bölümde alan adı ile ilişkili oluşturulmuş olan e-posta adreslerinin listesi yer almaktadır. Hangi maile giriş yapılacaksa onun karşısında yer alan Web Mail’e eriş butonuna tıklamak yeterli olmaktadır. Ancak cPanel erişimi olmayan e-posta kullanıcıları için bu adım mümkün değildir. 

web mail'e giriş yapma

Web Mail Üzerinden Yönlendirme

Web Mail ile gelen maillerin yönlendirilecek olduğu mail hesabına giriş yapmak gerekmektedir. Sağ tarafta yer alan menü bölümünden Ayarlar kısmına girdikten sonra buradaki Hesap Ayarları bölümüne girmek yeterli olmaktadır. Hesap ayarları bölümünden giriş yapılan e-posta hesabı ile ilgili tüm işlemler yapılabilmektedir. Mail yönlendirmesi için üst kısımda yer alan sekmelerden İletiliyor bölümüne girmek gerekmektedir. İletiliyor kısmında iletme adresi bölümü bulunmaktadır. Bu bölüme gelen maillerin yönlendirileceği mail adresi girilmelidir. Alt kısımda yer alan “Yönlendirilen mesajları sil” seçeneği ise yönlendirilen mailin silinip silinmeyeceğini belirtmektedir. Bazı kullanıcılar e-postanın çok yer tutmaması için bu seçeneği kullanmaktadır. Bazı kullanıcılar ise bunu bir yedekleme türü olarak görmektedir. Bu seçenek işaretlenmediğinde yönlendirilen mailler bu e-posta adresinde kalmaya devam etmektedir. Ayrıca yönlendirilen mail, yönlendirilmiş olan yeni adresten silinse bile bu e-postadan hala ulaşılabilir olmaktadır. 

cPanel ile Mail Yönlendirme

Mail yönlendirme işlemi Web Mail üzerinden yapılabildiği gibi cPanel üzerinden de yapılabilmektedir. Ancak bu işlem sadece cPanel hesabına erişimi olan kişiler tarafından gerçekleştirilebilmektedir. cPanel’e giriş yaptıktan sonra E-posta başlığı altında yer alan İleticiler bölümüne girmek gerekmektedir. Burada İletici Ekle ve Etki Alanı İleticisi Ekle şeklinde iki farklı seçenek bulunmaktadır. İletici Ekle sadece bir e-posta adresine gelen mailleri yönlendirmek için kullanılmaktadır. Diğer taraftan Etki Alanı İleticisi Ekle ise bir alan adına gelen tüm mailleri bir e-posta hesabına yönlendirmeyi sağlamaktadır. Bu bölümden İletici Ekle butonuna tıkladıktan sonra alt tarafta yeni bir kısım açılmaktadır. Adres satırına yönlendirilecek olan maillerin geldiği e-posta adresi yazılmalıdır. Hedef Yer bölümüne ise bu e-postaların yönlendirileceği mail adresini girmek yeterli olmaktadır. Burada yer alan Gelişmiş Seçenekler kısmından mailin yönlendirildikten sonra silinmesi seçilebilmektedir. Gerekli tüm alanları doldurduktan sonra İletici Ekle butonuna tıklayarak işlem kaydedilmektedir.

Web Mail ile Yönlendirmeyi Sonlandırma

Mail yönlendirme yukarıdaki işlemler yapıldıktan sonra kalıcı olarak yapılmaktadır. Ancak bu yönlendirmeyi sona erdirilmesi gerektiğinde yapılan ayarların değiştirilmesi gerekmektedir. Web Mail üzerinden yapılan yönlendirmeleri kaldırmak için Web Mail hesabına giriş yaptıktan sonra menüden Ayarlar bölümüne girerek buradaki Hesap Ayarları kısmına erişmek gerekmektedir. Yönlendirme işleminin yapıldığı İletiliyor sekmesine girdikten sonra İletme Adresi bölümünde yazılan adres silindikten sonra Kaydet butonuna tıklandığında yönlendirme sona ermektedir ve kullanıcıların bu adrese gelen mailleri görebilmesi için bu mail hesabına giriş yapması gerekmektedir. Yönlendirilen mesajları sil kutusu aktifse daha önce buraya gelmiş olan maillere yönlendirme sonlandırılsa bile erişmek mümkün olmamaktadır. O yüzden bu seçeneği işaretlerken dikkat etmek gerekmektedir. 

cpanel ile yönlendirmeyi sonlandırma

cPanel ile Yönlendirmeyi Sonlandırma

cPanel üzerinden mail yönlendirilmesi yapıldığı gibi bu yönlendirme iptal de edilebilmektedir. Örneğin şifre unutulduğu için maile erişilemediği durumlarda bu işlemin cPanel üzerinden yapılması gerekmektedir. Tıpkı yönlendirmede olduğu gibi yönlendirmeyi sonlandırma da E-posta ayarları kısmından yapılmaktadır. İleticiler bölümüne girildikten sonra alt kısımda yapılan yönlendirmelerin bir listesi yer almaktadır. Bu listede E-posta adresi, Şuraya İlet ve Eylemler bölümleri yer almaktadır. Eylemler kısmında yer alan sil butonu ile yönlendirme sonlandırılabilmektedir. E-posta yönlendirmesi sonlandırıldıktan sonra ise bu listeden kaybolmaktadır.