Bulut Teknolojisi Nedir ?

Veri ve dosya depolama, bugün teknolojiye erişimi olan herkes için temel bir gereksinim. Ancak dosyaların bilgisayar, telefon, tablet gibi cihazlarda bulunmaları cihazların yavaş çalışmasına ve boş alanlarının tükenmesine sebep olabiliyor. Bununla birlikte, bilgisayarda yaşanan arızalar dosyaların kaybolmasına da sebep olabiliyor. Bulut teknolojisiyle tüm bunların önüne geçmek mümkün

Bulut (Cloud) sistemi kabaca dosyaları ve verileri online bir platformda depolama hizmeti olarak tanımlanabilir. Bu sistemler genellikle herhangi bir kurulum gerektirmez. Dropbox, Yandex Disk, Google Drive, Mega gibi bulut hizmetlerinden birine üye olarak, size verilen disk alanı kadar dosya yükleyebilirsiniz. Bu dosyalar gelişmiş veri tabanlarında muhafaza edileceği için herhangi bir şekilde kaybolmayacak, erişime açmadığınız sürece 3.şahıslar tarafından görüntülenemeyecektir.

Bulut sistemi, gerek gündelik yaşamda gerekse iş hayatında birçok kolaylık sağlar. Önemli verilerinizi bu sayede garanti altına alabilir, veri kaybını önleyebilirsiniz. Özellikle mobil cihazlarda bulut kullanımının önemli bir yeri bulunuyor. Android, iOS ve Windows Phone gibi işletim sistemlerine sahip mobil cihazların çoğunda kendiliğinden bulut sistemi bulunuyor.

Bulut Sistemleri Nasıl Çalışır

Bu sistemler, web protokollerini kullanarak kullanıcı-sunucu temelli bir tabanda işlem gerçekleştirir. Bulut hesaplarına hemen hemen bütün bilgisayarlardan ve akıllı cihazlardan erişim sağlanabilir. Sunucu tabanlı bir uygulama sağlayan bulut sistemlerinde, bütün kullanıcılar uygulamalara erişebilir. Dosyalar ve veriler firmaların sunucularında saklanır, kullanıcılar ise kendilerine ait olan alana şifre ile ulaşarak dosya yükleyebilir veya mevcut dosyalarını düzenleyebilir.

Bulut Sistemleriyle Neler Yapılabilir?

Bulut sistemleri, yalnızca dosya depolamaya yaramaz. Bunun yanında birçok farklı işlevleri de vardır. Örneğin bulut hesabınıza yüklediğiniz bir dosyanın başkaları tarafından erişilebilir olmasını istiyorsanız, dosya için link oluşturabilirsiniz. Linki gönderdiğiniz kişiler dosyayı buradan cihazlarına indirebilirler.

Ayrıca bulut sistemlerinin hemen hemen tamamında ön izleme seçeneği olmaktadır. PDF, Word, Excel dosyaları bu sistemden okunabilir, ses ve video dosyaları düzenlenebilir. Bazı bulut sistemleri, altyapıları üzerinden sanal masaüstü hizmeti de sunmaktadır. Yani bu sistemleri bir masaüstü gibi düzenlemek ve kullanmak mümkündür. Bu imkan sayesinde bilgisayarda alan işgal edilmesi tamamen önlenebilmektedir.

Başlıca Bulut Servisleri

  • Yandex Disk: Yandex’in depolama servisi olan Yandex Disk, tüm internet kullanıcılarına açıktır. 10GB’ın üzerinde ücretsiz alan sağlamakla birlikte, PDF, Word gibi dosyaların sorunsuz bir şekilde görüntülenebilmesini sağlar.
  • Google Drive: Android kullanan veya Google hesabına sahip olan herkesin kullanabileceği Google Drive, hızlı yükleme ve indirme olanaklarıyla bilinmektedir.
  • iCloud: Yalnızca Apple kullanıcılarına açık bir bulut sistemidir.

Recommended Posts