Bulut teknolojisi,kısaca dosyaları ve verileri online bir platformda depolama hizmetidir. Bu sistemler genellikle herhangi bir kurulum gerektirmez. Dropbox, Yandex Disk, Google Drive, Mega gibi bulut hizmetlerinden birine üye olarak, size verilen disk alanı kadar dosya yükleyebilirsiniz. Bu dosyalar gelişmiş veri tabanlarında muhafaza edileceği için herhangi bir şekilde kaybolmayacak, erişime açmadığınız sürece 3.şahıslar tarafından görüntülenemeyecektir.

Veri ve dosya depolama, bugün teknolojiye erişimi olan herkes için temel bir gereksinim. Ancak dosyaların bilgisayar, telefon, tablet gibi cihazlarda bulunmaları cihazların yavaş çalışmasına ve boş alanlarının tükenmesine sebep olabiliyor. Bununla birlikte, bilgisayarda yaşanan arızalar dosyaların kaybolmasına da sebep olabiliyor. Bulut teknolojisiyle tüm bunların önüne geçmek mümkün.

Bulut sistemi, gerek gündelik yaşamda gerekse iş hayatında birçok kolaylık sağlar. Önemli verilerinizi bu sayede garanti altına alabilir, veri kaybını önleyebilirsiniz. Özellikle mobil cihazlarda bulut kullanımının önemli bir yeri bulunuyor. Android, iOS ve Windows Phone gibi işletim sistemlerine sahip mobil cihazların çoğunda kendiliğinden bulut sistemi bulunuyor.

bulut sistemleri nasıl çalışır

Bulut Sistemleri Nasıl Çalışır

Bu sistemler, web protokollerini kullanarak kullanıcı-sunucu temelli bir tabanda işlem gerçekleştirir. Bulut hesaplarına hemen hemen bütün bilgisayarlardan ve akıllı cihazlardan erişim sağlanabilir. Sunucu tabanlı bir uygulama sağlayan bulut sistemlerinde, bütün kullanıcılar uygulamalara erişebilir. Dosyalar ve veriler firmaların sunucularında saklanır, kullanıcılar ise kendilerine ait olan alana şifre ile ulaşarak dosya yükleyebilir veya mevcut dosyalarını düzenleyebilir.

Bulut Sistemleriyle Neler Yapılabilir?

Bulut sistemleri, yalnızca dosya depolamaya yaramaz. Bunun yanında birçok farklı işlevleri de vardır. Örneğin bulut hesabınıza yüklediğiniz bir dosyanın başkaları tarafından erişilebilir olmasını istiyorsanız, dosya için link oluşturabilirsiniz. Linki gönderdiğiniz kişiler dosyayı buradan cihazlarına indirebilirler.

Ayrıca bulut sistemlerinin hemen hemen tamamında ön izleme seçeneği olmaktadır. PDF, Word, Excel dosyaları bu sistemden okunabilir, ses ve video dosyaları düzenlenebilir. Bazı bulut sistemleri, altyapıları üzerinden sanal masaüstü hizmeti de sunmaktadır. Yani bu sistemleri bir masaüstü gibi düzenlemek ve kullanmak mümkündür. Bu imkan sayesinde bilgisayarda alan işgal edilmesi tamamen önlenebilmektedir.

Bulut Teknolojisini Anlamak

Bulut teknolojisinin adı bulutta ya da sanal alanda yer alan veriye uzaktan erişebilmekten gelmektedir. Şirketler sundukları bulut servisleri ile kullanıcıların dosyalarını ve uygulamalarını uzak sunucularda saklarlar ve saklanan tüm içerikler internetten erişilebilir olur. Bu sayede kullanıcıların veriye ulaşması için belirli bir yerde olmasına gerek yoktur ve çalışanlar uzaktan gerekli değişiklikleri yapabilir.

Bulut teknolojisi aynı zamanda bütün ağır işi yaparak veri işlemeyi de üstlenmektedir. Bu sayede yapılması gereken iş yerel makine tarafından değil siber alanda yer alan dev bilgisayar kümesi tarafından yapılmaktadır. Bütün işlemler uzaktan ve internete bağlanabilen herhangi bir yerden yapılabilmektedir. Bulut teknolojisi hem açık hem de özel olabilmektedir. Açık bulut servisleri, hizmetlerini bir kullanım ücreti karşılığında kullanıcılarına sunmaktadır. Özel bulut servisleri ise sadece belirli sayıda kişiye hizmet etmektedir. Bu servisler, host servisleri destekleyen sistem ağlarıdır. Ayrıca bu iki seçeneği bir araya getiren hibrit hizmetler de bulunmaktadır.

Kısacası bulut teknolojisi veri saklama, sunucu, yazılım ve ağ sistemi gibi servisleri internet üzerinden kullanıma açmayı, dosyaları internete bağlı herhangi bir cihazdan ve dünyanın herhangi bir yerinden yönetebilmeyi sağlamaktadır. Bunlar herkese açık, özel ya da hibrit sistemlerde yapılabilmektedir.

Başlıca Bulut Servisleri

  • Yandex Disk: Yandex’in depolama servisi olan Yandex Disk, tüm internet kullanıcılarına açıktır. 10GB’ın üzerinde ücretsiz alan sağlamakla birlikte, PDF, Word gibi dosyaların sorunsuz bir şekilde görüntülenebilmesini sağlar.
  • Google Drive: Android kullanan veya Google hesabına sahip olan herkesin kullanabileceği Google Drive, hızlı yükleme ve indirme olanaklarıyla bilinmektedir.
  • iCloud: Yalnızca Apple kullanıcılarına açık bir bulut sistemidir.

Bulut Servisi Türleri

Günümüzde internet üzerinden sunulan servislerin büyük bir çoğunluğu bulut servisi üzerinden sağlanabilmektedir. Bunların arasında e-posta hizmeti, depolama, yedekleme ve veri kurtarma, uygulama geliştirme ve test etme, veri işleme, ses ve video yayını yapma ya da isteğe bağlı yazılım hizmeti sunma gibi farklı seçenekler bulunmaktadır. Her ne kadar bulut teknolojisi yeni bir servis olarak görülse de günümüzde uluslararası büyük şirketlerden, kâr amacı gütmeyen büyük kuruluşlara kadar birçok kuruluş bulut servislerinden yararlanmaktadır.

Açık, özel ve hibrit olmak üzere üç farklı türde bulut türü bulunmaktadır. Açık hizmetler internette sunucu ve saklama alanı sağlamaktadır ve üçüncü parti şirketler tarafından yönetilmektedir. Burada donanım, yazılım ve genel yapı üzerinde tüm kontrol bu şirketlerdedir. Müşteriler, bir hesap ile bu hizmete erişebilmektedir. Özel bulutlar ise özel bir müşteri, genellikle bir şirket ya da organizasyon tarafından rezerve edilen servislerdir. Özel bulut servisleri özel bir ağ üzerinde yer almaktadır ve bir şirketin veri merkezinde barındırılmaktadır. Hibrit hizmetler ise adı üzerinde hem açık hem de özel bulut sisteminin bir karışımıdır. Bu seçenek kullanıcıya güvenliği ve yapıyı hem esnek kullanma hem de optimize edebilme imkânı sağlamaktadır.

Bulut Bilişim Tipleri

Bulut bilişim bir mikroçip ya da cep telefonu gibi tek parça bir teknoloji değildir. Bunun yerine sistem Software as a Service (SaaS), Infrastructure as a Service (IaaS) ve Platform as a Service (PaaS) olmak üzere üçe ayrılmaktadır.

Bir yazılımın ya da uygulamanın ödeme yapan müşterilere lisanslanması ve kullanılmasını sağlayan sistemler Software as a Service’dir. Microsoft’un Office 365 yazılımı en çok bilinen SaaS türlerinin başında gelmektedir.

Talep sonucunda işletim sisteminden sunuculara ve depolamaya kadar IP bazlı bağlantı ile sunulması Infrastructure as a Service’dir. Müşteriler ihtiyaçları olan herhangi bir yazılım ya da sunucu almaz bunun yerine kaynaklarını IaaS ile gidermektedir. IBM Cloud, Amazon AWS ve Microsoft Azure en popüler IaaS servisleri arasında yer almaktadır.

Son olarak üç katmanlı bu bulut sisteminin en kompleks katmanı Platform as a Service’dir. SaaS ile benzer özellikler taşısa da bu seçeneğin en büyük farkı çevrimiçi yazılım getirmek değil, çevrimiçi olarak getirilen yazılımın geliştirildiği platformdur. Amazon Web Services her ne kadar bir IaaS örneği olsa da AWS’nin altında yer alan Elastic Beanstalk hizmeti bir PaaS’dır.