Herkes için en ideal hosting seçimi gibi bir kavram yoktur. En ideal hosting seçimi yapılırken ihtiyaçtan ihtiyaca göre farklı etmenlerin ön planda tutulması gerekir. FTP’den yedeklemeye kadar birçok farklı servis bulunmaktadır. İhtiyaca en uygun servisleri sunan hosting  satın alma seçenekleri arasından en ideal seçimleri yapabilmeniz için dikkat etmeniz gereken 7 özellik

  1. Ücret
  2. Donanım
  3. Bant Genişliği
  4. Kontrol Paneli
  5. Ölçeklendirilebilirlik
  6. Yedekleme
  7. Lokasyon

Ücret

Aynı hizmeti, farklı ücretlerle sunan sayısız firma bulunmaktadır. Her ne kadar bu servisler arasındaki küçük farklar belirleyici olsa da hosting hizmetinin ücreti satın alımda belirleyici unsurlardan bir tanesidir. Çok fazla trafik alacağı düşünülmeyen basit bir internet sitesi için en ucuz servis ideal seçeneklerden bir tanesidir. Ancak daha komplike internet siteleri için farklı özelliklerin olması gerekir ve bunun için de servisin ücreti artmaktadır.

Donanım

Birçok internet sitesinin dönemsel trafiği yaklaşık olarak belirlidir ve siteler tahmin edilebilir bir bant genişliğine ihtiyaç duyar. Dönemsel trafiği ve bant genişliği ihtiyacı düşük olan siteler için donanım çok önemli değildir. Ancak internet projesinin büyümesi ve kompleks hale gelmesi ile beraber donanım ihtiyacı artmaktadır. İşlemci, grafik kartı, RAM ve depolama türü (SSD ya da SATA) seçenekleri bu gibi durumlarda önemli hale gelmektedir. 

Bant Genişliği

Bant genişliği sunucu ile kullanıcının bilgisayarında transferi gerçekleşen verilerin geçtiği yoldur. Bu yol ne kadar kaliteli ve yüksek olursa internet sitesi o kadar fazla trafiği kaldırabilir ve hızlı yüklenme sürelerine sahip olabilir. Aylık 5000’den az ziyaretçi sayısına sahip olan siteler içi bant genişliği çok önemli değildir. Ancak e-ticaret siteleri gibi fazla ziyaretçiye sahip olan siteler için bant genişliği önemli bir etmendir.

Kontrol Paneli

İnternet sitesini yönetmek için kullanılan arayüze kontrol paneli adı verilmektedir. Bu da hosting sağlayıcısının sunduğu hizmetlerden birisidir ve hizmet almadan önce hangi kontrol panelini sunduğuna dikkat etmek gerekir. Kontrol panelinin çok karmaşık olduğu durumlarda yanlış adımlar atmak mümkün olabilmektedir. Özellikle bu konuda fazla bilgisi olmayan kullanıcılar zorlanabilmektedir. cPanel ve Plesk panelleri günümüzde en çok tercih edilen iki paneldir. 

Ölçeklendirilebilirlik

Özellikle büyümeyi hedefleyen ve işletmesi ile beraber internet sitesini de büyütmeyi hedefleyen kişi ya da kuruluşlar için ölçeklendirilebilirlik en önemli özelliklerden bir tanesidir. İnternetteki varlığın büyümesi ile beraber hosting hizmetinin de gelişmesi gerekir çünkü ortaya yeni ihtiyaçlar çıkar. Donanımdan teknik desteğe kadar birçok servisin değiştirilebilir ve özelleştirilebilir olması gerekir. Amazon Web Services gibi otomatik ölçeklendirme özelliğine sahip seçenekler de bulunmaktadır. Mevcut sistemin trafiği ya da bant genişliğini desteklemediği durumlarda sistem otomatik olarak kaynakları arttırır ve internet sitesinin normal bir şekilde çalışmaya devam etmesini sağlar.

Yedekleme

Yedekleme her ne kadar yeni kullanıcılar için göz ardı edilen özelliklerden bir tanesi olsa da son derece önemlidir. İnternet sitesine yazılan tüm içeriklerin, gönderilerin, fotoğrafların bir anda geri gelmeyecek bir şekilde kaybedilmesi ya da yanlışlıkla silinmesi istenmeyecek şeylerin başında gelir. Hosting sağlayıcılarının bazıları otomatik yedekleme hizmeti sunmaktadır. Bu hizmet sayesinde belirlenen süreler ile internet sitesinin düzenli olarak yedeği alınır ve bu nedenle herhangi bir veri kaybı yaşanmaz. 

Lokasyon

Veri merkezinin kullanıcılara yakın olması, kullanıcıların internet sitesine daha hızlı bir şekilde erişmesini sağlamaktadır. Özellikle belirli bir bölgeden ziyaretçiye sahip olan internet siteleri için bu bölgeye yakın hosting servislerinin seçilmesi tavsiye edilmektedir. Farklı bölgelerden erişimin olduğu internet sitelerinde ise hosting merkezini en yoğun trafiğin alındığı bölgeye yakın bir yerden almak ve CDN (Content Delivery Network) hizmetinin olduğundan emin olmak gerekir. CDN, internet sitesine bir bölgeden ziyaretçi geldiğinde o bölgedeki sunucularda internet sitesinin cachelenmesini ve oradan gelen ziyaretçilerin internet sitesine daha hızlı bir şekilde erişmesini sağlamaktadır.