İşletmelerin internet ihtiyaçları arttıkça hosting servislerine olan talep de doğru orantılı bir şekilde artmaktadır. Bazı durumlarda tek bir kişinin bile tek bir hesapta birden fazla domain ve subdomain ihtiyacı bulunabilmektedir. Farklı hesaplar açmak ya da farklı servis sağlayıcılarından hizmet almak yerine bu ihtiyacı tek bir yerden karşılamak isteği günümüzde sınırsız hostingi ortaya çıkarmıştır. Sınırsız web hosting ile kullanıcılar tek bir sunucu, sanal sunucu ya da kullanıcı hesabı üzerinden yüzlerce internet sitesi ya da subdomain yönetebilmektedir. Günümüzde hemen hemene her hosting firmasında bu seçenek bulunmaktadır. Sınırsız hosting genellikle sınırsız depolama alanı ve sınırsız bant genişliği anlamına gelmektedir. Bir internet sitesi için son derece önemli olan bant genişliği sınırsız hosting seçeneğindeki kullanıcılara avantaj sağlamaktadır.

Sınırsız Depolama Alanı

Depolama alanı bir sunucuda barındırabileceğiniz dosya miktarıdır. Günümüzde bu alanda hiç olmadığı kadar rekabet bulunmaktadır. Her ne kadar sınırsız depolama alanı sağlamak imkansız olsa da sağlanan alan bir internet sitesi için sınırsız denebilecek bir boyuta sahiptir. Günümüzde internet siteleri ortalama olarak 5 GB ile 25 GB arasında bir depolama alanına ihtiyaç duymaktadır. Ancak sınırsız depolama alanı hizmeti ile sunulan depolama alanları bu miktarların çok üzerinde olduğu için sınırsız depolama alanı olarak kabul edilmektedir. Bu sayede kullanıcılar barındırmak istedikleri dosyalar hakkında seçici olmak zorunda kalmaz ve herhangi bir kısıtlama yaşamadan internet sitelerini istedikleri kadar büyütebilmektedir.

Sınırsız Bant Genişliği

Sınırsız bant genişliğinde de durum tıpkı sınırsız depolama alanıda olduğu gibidir. Bant genişliği sunucuya gelen ve giden trafiğin toplamıdır. Örneğin bir internet sitesine 4 MB boyutunda bir görsel yüklediğinde bu 4 MB büyüklüğünde gelen trafik olarak değerlendirilmektedir. Bir kullanıcı internet sitenizden 4 MB büyüklüğünde bir görsel indirdiğinde ise bu giden trafiktir. Birçok internet sitesi aynı zamanlı 1000 bağlantıyı işlemektedir. Sınırsız bant genişliğinde ise bu sayının çok üzerinde çıkılabilmektedir ve bu yüzden sınırsız olarak kabul edilmektedir. Özellikle yüksek trafiğe sahip internet sitelerinde bant genişliği önemlidir ve yüksek bant genişliğine sahip internet siteleri kullanıcıların bilgisayarında daha hızlı bir şekilde yüklenmektedir.

sınırsız hosting özellikleri

Sınırsız Hosting Avantajları

Sınırsız hosting seçeceğinin birçok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajlar özellikle birden fazla domain sahipleri için duyulan ihtiyaçların tam anlamıyla giderilmesini sağlamaktadır.

Tüm Domainler Tek Bir Hesapta: Birden fazla domain kullanan kişilerin birden fazla hesaba olması kafa karıştırıcıdır ve domainlerin yönetilmesini zorlaştırmaktadır. Ayrıca çok sayıdaki subdomain bunu daha karmaşık bir hale getirmektedir. Bu aynı zamanda yeni bir domaini açmak için yeni bir kullanıcı hesabı anlamına gelmektedir. Ancak sınırsız hostingde birçok web sayfası, domain ve subdomain tek bir hesaptan yönetilmektedir ve bu da karışıklığı ortadan kaldırırken aynı zamanda sayfa ve domain yönetimini daha kolay bir hale getirmektedir.

Kolay Optimizasyon: Günümüzde kullanıcılar cep telefonu, tablet ya da bilgisayar gibi farklı ekran boyutlarından internete girmektedir. Bu nedenle internet sitesinin hem görünümü hem de kullanım deneyiminin aynı olması gerekmektedir. Sınırsız hostingin sunduğu sınırsız depolama alanı sayesinde internet sitesinin farklı ekranlara göre düzenlenmesi çok daha rahat bir şekilde yapılabilmektedir.

Ekstra Domain Ekleme: Çoğu hosting seçeneğindeki hesabınıza ekleyebileceğiniz ve yönetebileceğiniz domain sayısı oldukça sınırlıdır. Bu sınırın dışında kalan domainleriniz için ekstra ücret ödeyerek yeni bir plan almanız gerekmektedir. Ancak sınırsız hosting seçeneğindeki ekstra para ödemeden domainlerinizi kolay bir şekilde yönetebilirsiniz.