E-ticaret platformu oluşturmak aslında oldukça stresli bir süreçtir ancak WooCommerce ve WordPress sayesinde bu süreç önemli ölçüde yönetilebilir hale gelmektedir. WordPress internet siteleri için en ideal e-ticaret altyapısı WooCommerce’dir çünkü bu altyapı aslında bir WordPress eklentisidir. Bunun yanı sıra kolay arayüzü, güvenlik seçenekleri ve detaylı destek kaynakları gibi önemli özellikleri bulunmaktadır. Her ne kadar dışarda diğer e-ticaret altyapıları bulunsa da WordPress internet siteleri için en doğru hatta tek tercih WooCommerce’tir. Her ne kadar WooCommerce bir WordPress eklentisi olsa da kendine ait birçok eklentisi bulunmaktadır ve bu nedenle yönetim açısından WordPress internet sitesini yönetmekten herhangi bir farkı bulunmamaktadır.

Ücretsiz

WooCommerce’i rakiplerinden ayıran en büyük özellikleri ücretsiz oluşudur. Piyasada her ne kadar başka ücretsiz e-ticaret altyapıları bulunsa da bunlar oldukça kısıtlı paketlerdir ve e-ticaret sitelerine büyüme olasılığı tanımamaktadır. Diğer taraftan WooCommerce ise tamamen ücretsizdir. Ayrıca birçok ücretsiz eklentiye de sahiptir. Bu altyapı ile detaylı sipariş takibi, önceki siparişleri inceleme, teslimat tarihini güncelleme, indirim uygulama, vergileri gösterme, stok yönetme, kargo seçeneklerini oluşturma ve indirim kuponları sağlama gibi profesyonel bir e-ticaret platformunda olması gereken her şey bulunmaktadır. WooCommerce açık kaynak kodlu bir platformdur ve bu nedenle birçok ücretsiz eklentisi de bulunmaktadır. Bu eklentileri kullanarak e-ticaret sitesine yeni özellikler eklemek son derece basittir. 

woocommerce kolay kullanım

Kolay Kullanım

WooCommerce kullanıcı dostu arayüze ve son derece kolay kullanıma sahiptir. Özellikle diğer e-ticaret platformları ile karşılaştırıldığında bu özelliği önemli ölçüde ön plana çıkmaktadır. Kendisi aslında bir WordPress eklentisi olduğu için WordPress sitesi kullanan kişilerin e-ticaret platformuna geçişini kolay hale getirmektedir. Günümüzde internetten erişilebilir internet sitelerinin %53’ü WordPress kullanmaktadır. Bu da aslında tüm bu kullanıcıların WooCommerce’i de kolay bir şekilde kullanabileceği anlamına gelmektedir. Kullanıcı gücü sayesinde WordPress’in diğer CMS platformlarından üstün olduğu gibi WooCommerce’de diğer e-ticaret altyapılarına göre daha üstündür. Ürün sayfasının oluşturulması, görsellerinin eklenmesi ve açıklamaların eklenmesi birkaç tıklama ile gerçekleştirilebilmektedir. 

Özelleştirilebilirlik

WordPress’in diğer CMS sistemlerine göre en önemli özelliklerinden birisi de özelleştirilebilirliktir. Kullanıcılar kendi sitelerindeki hemen hemen her şeyi değiştirebilmektedir. Ayrıca ücretsiz olması nedeniyle WordPress için on binlerce ücretsiz tema bulunmaktadır. Bu temalardan herhangi birini yükleyip özelleştirmeye başlamak mümkündür. Bu avantajdan WooCommerce de yararlanmaktadır. WordPress siteler için uyumlu olan temaların da büyük bir çoğunluğu WooCommerce desteklemektedir. Ayrıca WooCommerce siteler için özel oluşturulan temalar da bulmak mümkündür. Bunun yanı sıra yine geniş çaplı ücretsiz eklentiler sayesinde fonksiyon açısından da geniş özelleştirilebilme özelliğine sahiptir. Muhasebe, ödeme kanalları, pazarlama, raporlama ve çok daha fazla şey için eklentiler bulunmaktadır. Bu sayede işletmeler uygun eklentiler ile kendi mağazalarını özelleştirerek kendi spesifik ihtiyaçlarını kolay bir şekilde karşılayabilmektedir. 

Her Şey İçin Kullanılabilir 

WooCommerce yapısı gereği oldukça esnektir. Bu nedenle herhangi bir ürünü WooCommerce ile satabilmek mümkün hale gelmektedir. Fiziksel ve dijital ürünler, üyelikler, randevular ve çok daha fazlası WooCommerce ile kullanıcılara sunulmaktadır. İster tek bir dijital ürün olsun ister çok fazla türde fiziksel ürünler olsun WooCommerce ve WordPress ile yönetimi kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu yönü ile WooCommerce, e-ticaret platformlarının İsviçre çakısı olarak kabul edilmektedir. Bunun en önemli sebebi de geniş çaplı eklentileridir. Büyük bir çoğunluğu ücretsiz olarak kullanıma sunulan bu eklentiler sayesinde WooCommerce kullanıcılara çok amaçlı bir platform sunabilmektedir. 

Güvenilir

WooCommerce 2011 yılından beri kullanıma açıktır ve uzun zamandır güvenilir bir e-ticaret platformu olarak kabul edilmektedir. Yıllar içerisinde gelişmesi ile beraber günümüzde mükemmel denebilecek e-ticaret platformlarından birisi haline gelmiştir. Ayrıca WooCommerce’in geliştiricileri de ürünleri hakkında son derece profesyonel ve destekleyicidir. Günümüzde yaklaşık olarak 3.9 milyon e-ticaret sitesi WooCommerce altyapısı kullanmaktadır. Ayrıca platform 2015 yılında aynı zamanda WordPress.com’un sahibi ve WordPress yazılımının çekirdek destekçisi Automattic tarafından da satın alınmıştır. 2020 yılında ise MailPoet isimli WordPress’in popüler bülten düzenleme eklentisi de WooCommerce’in bünyesine katılmıştır. 

İçerik Yönetimi

Dünyanın en popüler içerik yönetim sistemi olan WordPress ile birlikte çalışan WooCommerce’in de anlaşılabileceği gibi içerik yönetim bölümü oldukça güçlü. Günümüzde içerik özellikle e-ticaret pazarlaması, satış optimizasyonu ve arama motoru optimizasyonu gibi noktalar için son derece önemlidir. WordPress ile WooCommerce birlikte blog, landing page, e-mail marketing, ürün açıklaması ve daha birçok şey için geniş çaplı içerik yönetim seçeneği sunmaktadır. Yoast WooCommerce SEO gibi WooCommerce destekli SEO eklentileri de bu içerikleri arama için optimize edilmesini daha kolay hale getirmektedir. 

performanslı

Performanslı

WordPress ve WooCommerce boyutu fark etmeksizin tüm online mağazalar için hıza ve performansa dayalı bir deneyim sunmaktadır. Özellikle kaliteli hosting paketleri ile birleştiğinde WooCommerce kullanıcılara olumsuz bir deneyim yaşatmamaktadır. Standart web hosting paketleri her ne kadar WooCommerce desteklese de aslında optimize edilmiş PHP, MySQL, sunucu ve ağ ortamı gibi önemli noktalardan eksik kaldığında performansı düşük kalmaktadır. Ancak düşük gecikmeli ve responsive bir deneyim dedicated sunucularda elde edilebilmektedir.