Nameserver Nedir?

NameServer, çoğunlukla NS adresi dediğimiz alan adlarının sorgulanmasında kullanılan isim sunucularıdır. Ns adresleri size hosting paketini satın aldığınız firma tarafından size verilmektedir. Siz alan adınızı satın aldığınız firmadan NS adreslerinizi güncelleyerek web sitenizin yayınlanmasını sağlarsınız. Ns adresleri hangi sunucuyu gösteriyor ise, web siteniz o sunucuda çalışmaktadır.
Örnek : A ve B olarak iki farklı hosting firmasında hosting paketiniz mevcut. Siz alan adınızı A firmasından aldığınız Ns adreslerine yönlendirirseniz web siteniz A hosting firmasında, B firmasının Ns adreslerine yönlendirirseniz, B firmasının sunucularında web siteniz çalışacaktır. Aynı anda 2 farklı hosting paketine NS yönlendirmesi yapamazsınız.

Nameserver Ne İşe Yarar?

NameServer adresleri web sitenizin internet ortamında yayınlanmasını sağlamaktadır. NameServer adresinizi hatalı girmeniz veya hosting paketinizin Ns adreslerine yönlendirme yapmamanız durumunda web siteniz çalışmayacaktır. Yani NS adresleri web sitenizin yayın yapabilmesini sağlayan bir sunucudur.

Nameserver Neden Gereklidir?

Web sitelerimizi internet ortamında yayın yapabilmesi için NameServer’lara ihtiyaç vardır. Hosting firması tarafından size verilen NS adreslerini girmediğinizde web siteniz hem yayın yapamaz hemde hosting paketiniz kapsamında yararlanacağınız mail hizmetlerinden de mail gönderme ve alma işlemlerinde sorun yaşarsınız. Bu nedenle hem web sitenizin yayınlanabilmesi için hemde mail gönderme ve alma işlemlerini başarılı bir şekilde gerçekleştirebilmek için NameServer adreslerine ihtiyacımız vardır.

Limonhost.net Üzerinden Nameserver Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

Aşağıdaki adımları sırasıyla takip ederek Limonhost.net adresi üzerinden satın almış olduğunuz alan adları için NameServer (NS) yönlendirmesi yapabilirsiniz.

Adım 1 :

Limonhost.net  sayfasını açın ve Giriş Yap butonuna tıklayın.

Adım 2 :

Giriş Yap butonuna tıkladıktan sonra Müşteri panelimize giriş yapabileceğimiz sayfa açılacaktır. Burada e-posta adresimizi ve parolamızı yazıp tekrar Giriş Yap butonuna tıklıyoruz.

Adım 3 :

Müşteri panelimize giriş yaptıktan sonra sayfanın orta kısmında Alan Adı kısmına tıklıyoruz.

Adım 4 :

Alan Adı kısmına tıkladıktan sonra Alan Adlarım sayfası karşımıza gelecektir. Bu ekranda mevcut alan adlarınızı görüntüleyebilirsiniz. İşlem yapmak istediğiniz alan adının yanında bulunan Aktif butonuna tıklayalım.

Adım 5 :

Aktif butonuna tıkladıktan sonra karşımıza seçtiğimiz alan adının Yönetim sayfası gelecektir. NameServer değişikliği yapmak için sol menüden İsim Sunucuları / Nameserver sekmesine tıklıyoruz.

Adım 6 :

İsim Sunucuları / Nameserver sekmesine tıkladıktan sonra Nameserver adres değişikliği için girmek istediğimiz Nameserver adreslerini ilk olarak Yeni NameServer Ekle’ yi seçip ardından mevcut Nameserver adreslerini silip daha sonrasında girmek istediğiniz Nameserver adres bilgilerini doğru bir şekilde girip ardından Nameserverları Değiştir butonuna tıklıyoruz.

Nameserver değiştirme işlemleri bu kadardır. Nameserver adreslerinin aktif olması maksimum 24 saat sürerken bu süre ortalama 4 saat minimum ise 10 dakika içerisinde aktif olmaktadır.