Banwidth (Bant Genişliği), web sitelerinin 1 saniye içinde gerçekleştirdikleri veri aktarım miktarını göstermektedir. Örnek olarak bir web sitenisine giriş yaptığınız da site de yer alan, resim, video, ses ve metin gibi içerikleri sitede görüntüleyebilmek için siz farkına varmadan sitede yer alan içerikler bilgisayarınıza indirilerek size gösterilmektedir.
Bant genişliği 1 saniyede aktarılan veri boyutunu belirtmektedir. Genel olarak bu limit hosting firmalarında 1MB/s şeklindedir. Yani 1 saniye 1 MB’lık veri aktarım izni verilmektedir. Bant genişliği ne kadar büyük ise, aktarılacak veri boyutuna da o kadar büyüktür. Yani Bant genişliği 2MB/s olan bir pakette, saniyede 2 MB’lık veri aktarımı yapılabilir

Bandwidth (Bant Genişliği) Ne İşe Yarar ?

Bant Genişliği (Bandwidth), bir web sitenin 1 saniye içerisinde gerçekleştirebileceği veri aktarım sayısını belirtmektedir. Örnek olarak hosting paketlerinde genel olarak Bandwindth limiti olarak 1MB/s şeklinde bilgiye yer verilmektedir. Bu da hosting firmanız tarafından 1 saniye içerisinde 1 MB kadar dosya aktarımı yapabilirsiniz demektir.

Bant Genişliği aynı zaman da sizin bir web sitesine giriş yaptığınız o sitede yer alan içerikleri görüntüleyebilmeniz için, bilgisayarınız o içerikleri indirmesi gerekmektedir. Ancak bu süreçte siz hiç bir şekilde indirme işlemini görüntüleyemez ve farkında bile olmazsınız. Bant Genişliği 1MB/s olan bir sitede indirebileceğiniz resim ,video, yazı ve video gibi içerikler için 1 saniyede 1 MB’lık veriyi bilgisayarınız sisteme indirebilir.

Aylık Trafik Nedir ?

Böyle bir süreçte aynı zamna da hosting firmaları, web sitenize giriş yapan tüm kullanıcılar için bir trafik limiti belirtmektedir. Bu trafik limiti ile birlikte sitenize giriş yapan kullanıcıların indirebileceği veri limitini belirtir. Yani Aylık trafik limitiniz 10 GB ise, sitenize giren 100 kişinin sitenizde yer alan video, resim ve yazı gibi içeriklerin 1 ayda yalnızca 10 GB’ a kadar indirim yapabileceğini belirtir. Yani 101. kişi sitenize girdiğinde ve sizin 10 GB’lık aylık trafik limitiniz dolduğunda bu 101. kişi sitenize ulaşım sağlayamaz ya da beyaz bir ekran ile karşılaşabilir. Bu nedenle de hosting paketi satın alırken mutlaka aylık trafik limitinin sınırsız olmasına dikkat edin ve mutlaka paketi satın almadan firma ile iletişime geçip sınırsız aylık trafik limiti için bir sınır olup olmadığını sormanız tavsiye edilmektedir.

Not :  Bant genişliği ile aylık trafik limiti aynı limitler değildir. Kısaca açıklamak gerekirse;

Bant Genişliği, 1 saniyede indirilecek veri boyutunu belirlemektedir. Aylık Trafik ise, sitenize giriş yapan kullanıcıların oluşturmuş olduğu 1 veri trafiğinin toplam limitidir.

Bandwidth Limit Exceeded Hatası Nedir ?

Bandwidth Limit Exceeded hatası genellikle web sitenizin aylık trafik limitinin dolmasından kaynaklı olarak sitenizde ortaya çıkmaktadır. Aylık trafik limitiniz dolduktan sonra hatanın gitmesini beklemeniz gerekebilir ya da üst bir pakete veya aylık trafik limiti sınırsız bir pakete geçiş yapmanız daha çok tavsiye edilir.
Aylık trafik limiti her ay sıfırlanmaktadır. Aylık trafik limiti, sitenize giriş yapan kullanıcıların sitenizde yer alan içerikleri görüntüleyebilmesini sağlayan bir limittir. Bu limit dolması durumunda web siteniz Bandwidth Limit Exceeded hatası verebilir. Bu nedenle hosting paketi satın alırken mutlaka aylık trafik limiti sınırsız olan bir paket satın almanızı tavsiye ederiz.

Ayrıca Bandwidth Limit Exceeded hatası genellikle bot kullanıcılardın sürekli siteye giriş/çıkış yaptırılması sonucunda da aylık limit doluyor ve Bandwidth Limit Exceeded hatası alınabiliyor.
Eğer ki sizin tarafınızdan bot kullanıcı gibi bir işlem yapılmadıysa, mutlaka yüklemiş olduğunuz eklentileri kontrol etmenizi ve buna göre eklenti ya da eklentilerinizi silmenizi öneririz.

Bandwidth Limit Exceeded Hatası Sorununu Çözme Nasıl Yapılır ?

Aşağıdaki yöntemleri kullanarak Bandwidth Limit Exceeded Hatası’nı çözebilirsiniz.

1- Hosting firmanız ile iletişime geçerek Aylık trafik limitiniz üzerinde arttırma talebinde bulunabilirsiniz. (Bu firmanın inisiyatif duruma bağlıdır. Hosting paketlerinde genellikle ek bir düzenlemeler yapılmamaktadır.)
2- Hosting paketinizi aylık trafik limiti fazla olan bir üst pakete geçirebilirsiniz.
3- Aylık trafik limiti sınırsız olan bir pakete geçiş yapabilirsiniz (Kesinlikle hosting paketi seçilirken buna göre satın alınmalıdır.)
Hosting paketi tercih edilirken sizin için hazırlamış olduğumuz En ideal Hosting Seçimi için 7 öneri makalemizi Buraya tıklayarak ulaşabilir ve detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Aynı zaman da Hosting paketi seçimi yapmak için destek ekibindeki arkadaşlarımız ile iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

Aylık Web Site Trafiği Nasıl Hesaplanır ?

Aşağıdaki adımlara göre web siteniz için aylık trafik limitini hesaplayabilirsiniz.

1- Web sitenizin ortalama boyutunu MB olarak not alınız.
2- Aylık web sitenize giriş yapan kullanıcı sayısı ile web sitenizin ortalama boyutunu çarpınız.
3- Çıkan sonuca göre aylık trafik limitinizi hesaplamış olursunuz.