En iyi arama motorları listesinde ilk sırada gelen Google arama motoru, yüzde 81’den fazla pazar payı ile Dünya’ da en çok tercih edilen bir arama motorudur. Bir günde yaklaşık 20 bin TB (Terabyte)’lık veriyi işlemektedir.
Google 1998 yılında Larry Page ve Sergey Brin tarafından arkadaşlarının garajında kurulmuştur.
Google kurulmadan önce ilk olarak Yahoo’ nun kurucusu olan David Filo ile görüşürler ancak bu görüşme olumsuz bir görüşme olur. Daha sonrasında Sun Microsystems’ in kurucularından olan Andy Bechtolsheim ile görüşürler ve Andy Bechtolsheim Google’ a 100 bin dolarlık bir çek yazar.Ancak bu süreç Google kurulmadan önce olduğu için Larry ve Sergey yazılan bu çeki tahsil edemez ve çevrelerinden topladıkları 1 milyon dolar ile arkadaşlarının garajında Google’ ı kurarlar.
Bu arada Google, 1998 yılında yayınlanan PC Magazine adlı bir derginin Google’ ı en iyi 100 site aramasında gösterir ve aynı şekilde Google’ ı yılın en iyi arama motoru olarak seçmesi ile birlikte Google popülerliğini arttırmıştır.
Google’ ın genel merkezi ABD’ nin Kaliforniya eyaletine bağlı Mountain View’ dedir. Google’ ın 2019 verilerine göre çalışan sayısı 118.899’dur.
Google’ ın günümüzdeki CEO’ su Pichai Sundararajan’ dır. Pichai, 2015 Ağustos ayından bu yana Google’ ın CEO’luğunu yapmaktadır.
Google 2019 verilerine göre günlük olarak 420 milyon dolar civarından gelir elde etmektedir. Net geliri ise, günlük 90 milyon dolar olarak belirtilmiştir.

Yandex Search :

Yandex 1997 yılında kurulmuştur. Yandex’ in ana merkezi Rusya’dır. Dünya genelinde 17 ülke de ofisleri bulunmaktadır. Rusya’nın en büyük teknoloji şirketi olarak bilinmektedir. Yandex, Navigasyon, mobil uygulama, e-ticaret,ulaşım gibi servis hizmetleri bulunmaktadır. Bu servislerle birlikte ayrıca Yandex bir web arama motoru servisi de bulunmaktadır. Bu servis Yandex Search olarak geçmektedir. Yandex Search, dünya genelinde yüzde 60 pazar payı ile birlikte en çok tercih edilen 1. arama motoru olma ünvanına sahiptir. Bununla birlikte Yandex Search ayrıca Türkiye’ de yüzde 15 pazar payı ile Türkiye’ nin en çok tercih edilen 2. arama motorudur.
Yandex Search, başta Rusya olmakla birlikte Belarus, Ukrayna, Türkiye ve Kazakistan gibi ülkelerde hizmet vermektedir.
Yandex 2015 yılından itibaren Mozilla ve Edge’ nin varsayılan arama motoru olmakla birlikte aynı zaman da Huawei marka telefonlar için de varsayılan arama motoru olarak gelmektedir. Bununla birlikte Microsfot’un haber sitesi olan MSN’ in arama motoru da Yandex’dir.
Yandex’ in 2019 verilerine göre yaklaşık 9 bin kadar çalışanı bulunduğu belirtilmiştir.
Yandex 2011 yılının sonlarına doğru Tükiye pazarına giriş yapmıştır. Yandex’ in Türkiye ofisi İstandul’dadır.

Bing :

Microsoft tarafından sunulan ve Microsoft tarafından 2009 yılının ilk yıllarında kullanılmaya başlanan bir arama motorudur. 50′ den fazla dil de kullanılabilen Bing, Google’ a rakip olarak geliştirilmiştir.

Microsoft CEO’ su Steve Ballmer Bing için ” Düya’ nın 2. bir arama motoru ihtiyacı olduğunu düşünmüyoruz. Bing bir arama motorundan çok bir karar verme motorudur. ” şeklinde ifadeler kullanmıştır.

Bing Sağlık, Bing Haritalar, Bing Videos, Bing Mobile, Bing Haberler, Bing News ve Bing Web Yönetim Araçları şeklinde Bing’ in servisleri bulunmaktadır.

Windows Live Search Academic, Klub Bing, Bing Shopping, Bing  xRank ve Bing Ürün Yükleme gibi servisler de ayrıca Bing’ in durdurmuş olduğu servislerdir.

Bing, dünyanın en çok tercih edilen 25. web sitesi olmakla birlikte en çok tercih edilen 4. arama motorudur. Bing arama motoru, arama motorları içerisinde yüzde 7.92’lik bir pazar payına sahiptir.

DuckDuckGo :

Açık kaynak kodlu ve Perl dili ile yazılmış, gizliliğe oldukça fazla önem veren bir web arama motoru olmakla birlikte bir mobil web tarayıcısıdır.  DuckDuckGo hiç bir şekilde kullanıcı bilgilerini kaydetmemektedir.  DuckDuckGo arama motoru, Gabriel Weinberg tarafından 2008 yılının sonlarına doğru ABD’ de kurulmuştur.

2011 yılında Google binasının karşısına ” Google Tracks You. We don’t ” şeklinde  bir afiş asmış ve adını duyurmuştur.

Baidu :

Baidu 2000 yılında Çin’in başkenti Pekin’ de kurulmuştur. Robin Li ve Eric XU tarafından geliştirilmiştir. Çin’in en popüler arama motorudur. Baidu’ nun kökeni 1996 yılında ge Rankdex’ e dayanmaktadır.  Baidu, Çin’inen büyük arama motoru olarak bilinmektedir. Baidu 2005 yılında BIDU koduyla Nasdaq borsasında halka açılmıştır.
Eğer ki bir e-ticaret siteniz var ise ya da web sitenizin kitlesi Çin ise, Google’ a değil Baidu’ ya reklam vermeniz gerekmektedir.
Baidu ile aynı zaman da resim yapma, müzik ve video arama, forum, soru-cevap, Uygulama gibi kullanıcılarına özel platformlar da destek sağlamaktadır.

Yahoo :

Yahoo, 1994 yılının ilk aylarında Jerry Yang ve David Filo tarafından 2 Stanford Üniversitesi öğrencisi tarafından kurulmuştur.  Günümüzde en çok tercih edilen arama motorlarından bir tanesidir.  Yahoo ilk başta arama motoru olarak piyasaya sürülmüş olsa da, daha sonralarında farklı hizmetlerde sunmaya başlamıştır.

Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir.

Yahoo Entertainment : TV, Film, Video ve haberler ile ilgili içeriklere ulaşabilirsiniz.
Yahoo Mail : Mail gönderip alabileceğiniz ücretsiz bir hizmettir.
Yahoo News : Dünya ‘ da yayınlanan en son haberlere ulaşabilirsiniz.
Yahoo Fantasy Sports : Spor haberleri, Skorlar, ve Fantazi oyun vb. içeriklere ulaşabilirsiniz.
Yahoo Shopping : Oyuncak, Çiçek, Spor malzemeleri, Elektronik ürünler, kıyafet ve aksesuar gibi ürünleri satın alabileceğiniz bir E-ticaret hizmetidir.
Yahoo Finance : Borsa bilgileri ve Finans haberlerine ulaşabilirsiniz.

Yahoo 2008 yılından öncesinde farklı diller ile kullanılabiliyorken, 2008 senesinden sonra Türkçe olarak da hizmet sunmaya başlamıştır. 2008 senesinde Microsoft  Yahoo firması için 44.6 milyar dolarlık bir teklif ile satın almak istemiş ancak Yahoo bu teklifi kabul etmemiştir.  2017 yılında Verizon (Amerikan Çok Uluslu Telekomünikasyon Şirketi)’ a 4.5 milyar dolara satılmıştır.

Swisscows :

Hulbe AG şirketi tarafından 2014 yılında piyasaya sürülen bir arama motorudur. Swisscows, kendini aile dostu olarak görür ve bu nedenle de kullanıcı verilerini tutmamaktadır.  Swisscows arama motorunun sunucuları İsviçre’ deki Alp’lerin altındaki yeraltı veri merkezlerinde barındırılmaktadır.
Swisscows, web aramalarında Bing ‘i kullanmaktadır. Swisscows ile birlikte ayrıca  müzik aramak ve Yandex tarafından desteklenen bir çeviri  hizmeti sağlamak ve alışveriş yapabilmeniz için kullanıcılara hizmetler sunmaktadır.

Ask.com :

Ask.com, 1996 yılında Koliforniya’ da Garrett Gruener ve David Warthen tarafından kurulmuş bir arama motorudur. Türkiye, Fransa, Almanya, İlgiltere, İspanya, Hollanda ve Japonya ülkeleri için yerel dilde hizmet sunmaktadır. Varsayılan dil olarak İngilizce olarak sunulmaktadır. Arama motorunun orjinal yazılımı Gary Chevsky’e aittir.

Qwant :

Qwant, Merkezi Fransa’ da olan ve 2013 yılının ortalarında piyasaya sürülen bir arama motorudur. Qwant arama motorunda kullanıcılara ait veriler tutulmamakla birlikte takip de edilmemektedir.
Dünya çapında 10 milyondan fazla günlük arama sonucu gösteren Qwant arama motoru, 3 ana noktası bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir. Normal sürüm, Qwant Junior (Çocuklar içindir) ve hafif sürümleri vardır.
Qwant 2020 yılı Şubat verilerine göre, Fransa’da 80, dünyada ise. en çok ziyaret edilen web sitesidir.
Bu arama motoruma 2021 yılından itibaren Türkiye’ ye hizmet vermeyi kesmiştir.

Yaani :

Merkezi Türkiye olan ve Turkcell tarafından 25 Ekim 2017 yılında piyasaya sunulmuş bir arama motorudur.Yaani Türkiye’ nin ilk yerli arama motorudur ve altyapısı tamamen Türkçe’ dir. Günümüzde 5 milyondan fazla üyesi bulunmaktadır. Yaani arama motoru ilk olarak mobil cihazlara sunulmu ve kısa bir süre sonra da web tarayıcıları üzerinden de erişim yapılarak kullanım yapılmasına sunulmuştur.
Yaani, Android 5.0 ve IOS 11 sürümü ve üst sürümlerinde kullanım yapılabilmektedir. Bu sürümlerin altındaki sürümlerinde kullanım yapılmamaktadır.
Yani piyasaya çıktığından bu yana toplam da 125 milyondan fazla arama yapılmış ve 5 milyondan fazla uygulaması indirilmiştir.
Yani ile birlikte Hava durumu, Döviz, Eczane, Çeviri, Spor, Turkcell Web, Kazan Kazan oyunu, Kim GB İster ? Trendyol.com(Alışveriş sitesi) ve Turna.com(Uçak Bileti Satış sitesi) gibi hizmetleri de kullanıcılarına sunmaktadır. Bununla birlikte Yaani Mail ve Yaani Çeviri gibi servis hizmetlerini de kullanıcılarına sunmaktadır.

Start Page :

Hollanda merkezli bir arama motorudur. StartPage BV tarafından 1998 yılında geliştirilmiştir. Gizliliğe önem veren bu arama motoru, hiç bir şeilde kullanıcı verilerini depolamamaktadır. Aynı zaman da Google arama sonuçlarına izleyiciler tarafından takip edilmeden erişilebilmesini sağlamaktadır.
Start Page arama motorunun merkezi Hollanda olduğu için Hollanda ve Avrupa birliği tarafından korunmaktadır.
Start Page ilk kez yayınlandığında Ixquick (Meta Arama Motoru)’ in kardeş şirketi olarak kurulmuştur. Daha sonrasında 2016 yılında bu 2 şirket birleştirilmiştir.

Start Page, Türkçe, Felemenkçe, İngilizce, Korece, Japonca, Fransızca, Danca, İspanyolca, İtalyanca gibi yaklaşık 82 dil de hizmet vermektedir.

Dogpile.com :

1996 kasım ayından piyasa sunulmuş bir arama motorudur. Aaron Flin tarafından geliştirilmiştir. Bu arama motorunun diğer arama motorlarından ayıran bir özelliği, Google, Yandex, Yahoo ve Bing gibi arama motorlarından verileri çekip daha sonrasında kullanıcılarına sonuçları gösteren bir arama motorudur. Dogpile, arama sonuçlarında kullanıcılarına reklam göstermemektedir ve böylece bu arama motorunun verilerinin daha hızlı bir şekilde kullanıcılarına gösterilmesini sağlamaktadır.
Dogpile en çok Amerika Birleşik Devleri’ Filipinler ve Hindistan da tercih edilmektedir.

İnfo.com

İlk olarak 2004 yılının sonlarından itibaren kullanılmaya başlanan bir arama motorudur. 2013 yılından itibaren Google ve Yahoo’ nun sonuçlarını kullanıcılarına aktaran bir arama motorudur. info.com ilk olarak 8 milyon dolarlık bir melek yatırımcıların desteği ile başlatılmıştır. Ağustos 2016 verilerine göre info.com’ un aylık tekil ziyaretçisi 13.5 milyon’ du. Aynı zamanda duckduckgo, infoSpace ve Google gibi büyük arama motorları sıralamalarında 10. en popüler arama motoruydu.