Com.tr İçin Domain Tescili Gerekiyor Mu?

Com.tr alan adı uzantısı genellikle şirketler tarafından alınmakla birlikle isimsoyisim.com.tr şeklinde şahıslar tarafından da alınmaktadır. Com.tr uzantılı bir alan adı satın almak istemeniz durumunda alan adınızı tescil ettirmeniz gerekmektedir. Ayrıca satın alma işlemlerini başlatmadan önce gerekli belgeleri de satın alınan firmaya mutlaka iletmeniz gerekmektedir. Belgeleri ilettikten sonra alan adının aktif olması genellikle 3 iş günü içerisinde olmaktadır. Ancak kimi zaman 5 iş günü de sürebilmektedir.

Com.tr Domain Tescili için Gerekli olan Belgeler Nedir?

Com.tr uzantılı bir alan adı satın almanız durumunda alan adınızı hangi maddeye göre tescil ettirecekseniz ona göre ilgili belgeleri göndermeniz gerekmektedir.

Ad-Soyad Comtr Domain İçin Gerekli Belgeler

isimsoyisim.com.tr şeklinde bir alan adı satın alınması durumunda, şahıslar sadece kimlik bilgilerini iletmesi yeterli olacaktır.

Kurumsal Başvuru İçin Gerekli Belgeler

Bir şirket üzerine Com.tr uzantılı alan adı satın alınması durumunda aşağıdaki belgelerden en az bir tanesini iletmeniz gerekmektedir.

  • Ticaret Odası’ ndan alınmış olan Faaliyet Belgesi, Ticari Sicil Belgesi, Oda Sicil Kayıt Sureti ya da Türkiye Cumhuriyeti Sicil Gazetesi’nde yayınlanmış olan Ticaret Ünvanı ilanı
  • Türk Patent ve Marka  Kurumu’ndan alınmış Marka Tescil Belgesi ya da Marka Başvuru Belgesi
  • Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası’ndan alınmış olan Sicil Tasdiknamesi ya da Ticari Sicil Gazetesi

com tr domain tescli belgeler nedir

Ticaret Odasına Kayıtlı İşletmeler İçin Gerekli Belgeler

Faaliyet Belgesi, Ticari Sicil Belgesi, Oda Sicil Kayıt Sureti ya da Türkiye Cumhuriyeti Sicil Gazetesi’nde yayınlanmış olan Ticaret Ünvanı ilanı. Bu belgelerden bir tanesi iletilmesi yeterli olacaktır.

Esnaf ve Sanaatkarlar Odasına Kayıtlı İşletmeler İçin Gerekli Belgeler

Sicil Tasdiknamesi ya da Ticari Sicil Gazetesi. Bu belgelerden herhangi birini iletilmesi yeterli olacaktır.

Marka Belgesine Sahip İşletmeler İçin Gerekli Belgeler

Marka Tescil Belgesi ya da Marka Başvuru Belgesi. Bu belgelerden herhangi birinin iletilmesi yeterli olacaktır.

Şahıs Şirketi Sahipleri İçin Gerekli Belgeler

Şahıs şirketleri, Ticaret Odası’ndan Ticari Ünvan Tescili yaptırmışlarsa com.tr uzantılı bir alan adı satın alabilir aksi taktirde sadece isimsoyisim.com.tr şeklinde alan adı satın alabilirler.

Kişisel Marka Sahipleri İçin Gerekli Belgeler

Nüfus fotokopilerini  iletmeleri yeterli olacaktır.