FTP ile Hosting paketinde Bulunan Mailler arasında fark var mı?

FTP, dosya barındırma programı değil, bir dosya aktarma protokolüdür. FTP üzerinde mail kontrolü yapılamamaktadır. Mail kontrollerinizi hosting paketiniz üzerinden, webmail’ den ya da bir mail programı aracılığıyla sağlayabilirsiniz.

Taşıma Sonrasında veri kaybı yaşar mıyım?

Mail taşıma işlemleri basit olsa da yüzde yüz olarak veri yaşamazsınız şeklinde hiç bir firma garanti vermemektedir. Ancak manuel olarak taşınan mail dosyalarında veri kaybı yaşanması yok denilebilecek kadar azdır.

Taşıma sonrası veri kaybı yaşar mıyım

FTP ile Mail Adresleri Nasıl Taşınır?

Aşağıdaki adımları sırasıyla takip ederek hosting paketiniz üzerinde hizmet almış olduğunuz mail adreslerinizi başarılı bir şekilde yeni hosting sunucunuza taşıyabilirsiniz.

Adım1 :

Taşınacak olan mail hesaplarına ait hosting firmasının vermiş olduğu FTP bilgileri ile birlikte FileZilla programı üzerinden erişim sağlayalım ve etc ile mail klasörlerini bilgisayarımızın masaüstüne kopyalayalım.
Sağ kısımdan Sol kısıma kopyalama yapılacaktır.

ftp mail adresleri nasıl taşınır adım 1

Adım 2 :

Kopyalama işlemini yaptıktan sonra bu sefer yeni hosting hesabımız için Filezilla programı ile FTP bağlantısını gerçekleştirelim ve ardından kopyalamış olduğumuz etc ve mail klasörlerini bilgisayarımızdan bağlanmış olduğumuz yeni hosting hesabımıza ait sunucu üzerine taşıma işlemlerini gerçekleştirelim.
Sol kısımdan Sağ kısıma kopyalama yapılacaktır.

ftp mail adresleri nasıl taşınır adım 2

Yukarıdaki işlemleri gerçekleştirerek mail adreslerimizi ve mail hesaplarımıza ait içerilerindeki verileri eski hosting hesabımızdan yeni hosting hesabımıza taşıma işlemini başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş olduk. Kontrol işlemi için cPanel ya da Plesk panel hesabınıza bağlantı sağlayıp E-posta hesaplarınızı kontrol edebilirsiniz.