Cpanel Üzerinden Açılan E-posta Hesapları Güvenli Midir?

Günümüzde web üzerinden hizmet veren ya da mail gönderme ve alma işlemi yapan kişiler, hosting hizmetlerinin sağlamış olduğu webmail hizmetlerini kullanmaktadırlar. Bu kişiler gerek şahsi gerekse şirketlerinin almış olduğu hosting hizmeti tarafından mail hizmetinden yararlanmaktadırlar. Ancak hosting paketlerinde alınan mail hizmetleri oldukça fazla kullanım yapan kullanıcılar için yeterli gelmeyebilir. Bunun için sadece E-posta özelliği olan hizmetleri satın almaktadırlar. cPanel üzerimde açılan E-posta hesapları için yüzde 100 güvenli ya da güvensiz denilmesi tamamen yanlış bilgilendirme olacaktır. İnternete açık hiç bir hizmet yüzde 100 güvenli değildir. Ancak siz şiflerinizi karmaşık bir şekilde oluşturmanız ve 2 adımlı doğrulama işlemini aktif ettiğinizde maillerinizin güvenliliğini yüzde 80’lere, yüzde 90’lara kadar çıkarabilirsiniz.

E-posta Hesaplarımızı Cpanel Üzerinden Kontrol Edebilir Miyiz?

Hosting paketi satın aldıktan sonra kontrol paneliniz cPanel üzerinden mail hesaplarınızın kontrolünü gerçekleştirebilirsiniz. cPanel’ e giriş yaptıktan sonra bu işlem için bir kaç adım gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Adım 1 :

cPanel’ e giriş yaptıktan sonra E-posta Hesapları seçeneğine tıklıyoruz.

Adım 2 :

E-Posta Hesapları’ na tıkladıktan sonra giriş yapmak istediğiniz ya da maillerini kontrol etmek istediğiniz hesap seçilir ve CHECK EMAIL butonuna tıklanılır.

Adım 3 :

CHECK EMAIL butonuna tıkladıktan sonra oluşturduğumuz mail hesabımıza web üzerinden erişim sağlamış olduk. Buradan mail gönderebilir ve gelen maillerinizi inceleyebilirsiniz.

cPanel’de E-posta Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Aşağıdaki adımları takip ederek cPanel üzerinde E-posta Hesabı Oluşturma işlemini başarılı bir şekilde gerçekleştirebiliriz.

Adım 1 :

cPanel giriş sayfamızı açıyoruz. Kullanıcı adımızı ve şifremizi girip Giriş Yap butonuna tıklıyoruz.

 

Adım 2 :

Kontrol panelimize giriş yaptıktan sonra karşımıza gelen ekranda E-posta Hesapları kısmına tıklıyoruz.

Adım 3 :

E-posta Hesapları sayfasına giriş yaptıktan sonra bu ekranda mevcut daha önce oluşturulan mail hesaplarını görüntüleyebilirsiniz.
Check Email‘ e tıklayarak Webmail‘ e giriş yaparak maillerinize ulaşabilir ve Yönet butonuna tıklayarak değişiklikler yapabilir ve Connect Devices‘ e tıklayarak mail sunucu ayarlarınızı inceleyebilirsiniz.
Yeni mail hesabı oluşturmak için Oluştur butonuna tıklıyoruz.

Adım 4 :

E-posta Hesapları’ndan Yeni E-posta oluşturma sayfasına giriş yaparak mail hesabımızı oluşturabiliriz.

Etki Alanı : Bir den fazla alan adınız kayıtlı ise hangi alan adınız için mail hesabı oluşturacaksanız onu seçmeniz gerekir.

Kullanıcı Adı : Mail adresiniz için kullanıcı adı belirlemeniz gerekir. Bilmeyenler için @alanadiniz.com” dan önce gelmesini istediğiniz ismi yazmanız istenilmektedir. (Örnek : admin@alanadinizcom, info@alanadiniz.com gibi)

Güvenlik : Bu kısımda mail adresinize şifre ile giriş yapılması gerektiği için Set Password Now seçeneğini seçip ardından mail hesabımız için şifre belirliyoruz.

Storage space : Mail adresi için belirleyeceğimiz mail kotası’dır. Hosting paketlerinde bu limit genellilkle 250 MB’dir.

Diğer seçenekler olduğu gibi bırakabilirsiniz. Daha sonrasında e-posta hesabını oluşturmak için Oluştur butonuna tıklayarak cPanel’ de E-posta Hesabı Oluşturma işlemini başarılı bir şekilde gerçekleştiriyoruz.