Host dosyası, notepad ile kolayca düzenlenebilen, engellenen ya da DNS sunucunuzda görüntüleyemediğiniz sitelere erişmenizi sağlayabilmek gibi birçok opsiyona sahip metin dosyasıdır.Sitenin IP adresini ve ismini yazmanız siteye erişmeniz için yeterlidir.Bu makalede özel site erişimini anlatacağız.

host nasıl düzenlenir

Host Dosyası Nerede ?

Host dosyamız varsayılan olarak “C:\Windows\System32\drivers\etc” dizininde yer alır.

Windows host dosyasını düzenlemek için öncelikle “C:\Windows” dizininde bulunan notepad.exe uygulamasını üzerinde sağ tuşa basarak yönetici olarak çalıştırmalıyız. Aksi halde Host dosyası üzerinde yapacağımız değişiklikler yeni bir dosya olarak kaydedilir ve host dosyası değişmez.

Host Dosyası
Yönetici

Ardından notepad üzerinden Aç… seçilir ve “C:\Windows\System32\drivers\etc” dizininde yer alan host dosyası açılır. Host dosyasının görülebilmesi için aranan dosya türünde “Tüm Dosyalar(*.*)” seçili olduğuna dikkat etmelisiniz.

Notepad
Notepad

Eklemek istediğimiz adresleri resimde görüldüğü gibi en alt satıra ve alt alta şekilde yazılır. Buraya yazdığınız adresler, artık DNS üzerinden sorgulanmayacak ve bu dosyada belirlediğinz IP adresine yönlenecektir.

Host
Host Dosyası

LimonHosting