Bir web sitesinin temelini oluşturan hosting, en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Nereden alınacağı konusu ise hosting alırken nelere dikkat edilir sorusunu akıllara getiriyor.

Güvenli hosting bir web sitesinin temel taşı yani sunucusudur. Çeşitli kaynaklardan bu hizmeti almanız mümkün ancak size hem güvenilir hem de kaliteli hizmet verecek bir seçim yapmanız gerekir. Böylece sayfanızın uzun vadedeki kalitesini ve sürekliliğini de sağlamış olursunuz. Özellikle de eğer bir e-ticaret sitesi kuracaksanız, hosting son derece önem taşır. Bilgilerinizi güvenle muhafaza edebilmeniz için sonradan değil, işin başında önlem almalısınız. Çok uzatmadan geçelim hosting alırken dikkat edilmesi gerekenler konusuna.

Hosting alırken dikkat edilmesi gerekenler

  1. Kuracağınız sitenin amacına uygun seçim yapmanız gerekir. Yazı ağırlıklı bir site ile resim ya da video ağırlıklı bir sitenin disk alanı ihtiyacı aynı olmayacaktır. Bu yüzden göz önünde bulundurulması gereken bir detaydır.
  2.  Veri transferi limiti, hosting alırken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri. Sayfanız gösterildikçe ve hatta daha fazla sayfa ziyaret edildikçe bu limitten tüketilir. Dolayısıyla web sitenize olan ilginin artışı, veri transferi limiti ihtiyacınızı da artıracaktır. Buna uygun bir seçim yapmalı ve size sağlanan transfer limitine dikkat etmelisiniz.
  3.  Sağlayıcının güvenilir ve kurumsal bir isim olması büyük önem taşır. Bu sayede daha kaliteli bir hizmet alabilir, işinin uzmanı kişiler ile iletişim kurarak hosting ve domain gibi ihtiyaçlarınız ile ilgili destek alabilirsiniz.
  4. Yedekleme sistemi, hosting alırken hayati önem taşıyan bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. Elektronik cihazlar söz konusu olduğunda ne zaman ne şekilde arızalar ile karşılaşılacağını kestirmek mümkün olmuyor. Bu yüzden de düzenli bir yedekleme sistemi olmazsa olmazdır. Hele de e-ticaret sitesi kuracaksanız, bu yedeklemenin haftalık değil günlük olması tavsiye edilir.
  5. Adres ve telefon gibi tüm iletişim bilgileri ile açık bir hizmet sunan firmalar tercihiniz olmalıdır.
  6. Hosting sağlayıcının ülkesi konusu sık sık gündeme gelir. Hangi ülkede olmalı, Türkiye’de olması önemli mi gibi sorular ile sık sık karşılaşırız. Tek fark şu olacaktır. Türkiye’de yaşayanlara hitap eden bir web siteniz olacaksa, sağlayıcının Türkiye’de olması daha hızlı bir site sunabilir. Bu kez yurt dışından gelen girişlerde bir nebze hız düşüklüğü söz konusu olacaktır. Bunun dışında bir olumlu ya da olumsuz durum ortaya çıkmayacaktır.

Hosting Seçiminin Önemi

Hosting seçimi neden bu kadar önemli diyecek olursanız, bu konunun işin temeli olduğunu söyleyebiliriz. Bir ev inşa ederken, temelinin sağlam olması, evinizin yasal nitelikte olması, kurallara uygun olması ne kadar önemliyse, hosting de böylesine önemlidir. İleride evimiz ile ilgili sorunlar yaşamak istemediğimiz gibi, çokça emek verip kuracağımız sitemizin, belki de işimizin de aksaklıklar ile karşılaşmasını istemeyiz.