Reseller hosting geniş çaplı kitleye hitap eden hosting paketlerinden bir tanesidir. Günümüzde reseller hosting geliştiriciler ve çeşitli ajanslar tarafından da ekstra gelir olarak kullanılmaktadır. Müşterilerinin internet sitelerini yöneten firmalar aldıkları reseller hosting paketleri ile kullanıcılarına hosting alanı sunarak barındırma maliyetlerini düşürmektedir. Ayrıca farklı bir alanda kendi markasını yaratmak isteyenler de reseller hosting paketlerinden yararlanarak bu alana adım atmaktadır. Reseller hosting paketleri alanlar bu paketleri kendi markaları ile kullanıma sunabilmektedir. Bu paketlerde yer alan yönetim panelleri hosting hizmeti alacak olan kullanıcılar için birer hesap oluşturulmasına olanak sağlamaktadır. Paket sahipleri kullanıcılara depolama alanı ya da bant genişliği gibi kaynak atamaları yapabilmektedir. 

Reseller Hosting Yönetimi

Reseller hosting satın alan kullanıcılar cPanel gibi bir yönetim paneline erişim sağlar. Burada hosting sahibine atanmış depolama alanı ve bant genişliği gibi bilgiler yer almaktadır. Bu panel ayrıca yeni hesaplar oluşturma, depolama alanı atama, e-posta hesabı sağlama gibi tipik web hosting özelliklerini sağlayan araçlara sahiptir. Kullanıcılar bu paneli kullanarak kendi hosting planlarını oluşturabilir ve bu planları müşterilerine sunabilmektedir. Müşteriler bu planlar ile bir web hosting paketiyle yapabildikleri her şeyi yapmak konusunda özgürdür. Reseller hosting kurulumu bir internet sitesi için gerekli olan hosting kurulumu kadar basit bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu bölümde farklı olan şey kullanıcının kendi domain, e-mail ya da internet sitesi gibi ayarlamalarını yapması yerine bunu müşterilerinin yapabilmesi için bir çerçeve hazırlamasıdır. 

reseller hosting avantajları

Reseller Hosting Avantajları

Reseller hosting kendi bünyesinde önemli avantajlar sunmaktadır. Öncelikli olarak birden fazla internet sitesi sahibi olan kişiler bu sitelerin ayrı ayrı yönetilmesi için bayi hosting olarak da bilinen bu paketlerden yararlanmaktadır. Ayrıca web geliştiriciler ya da tasarımcılar müşterilerinin internet sitelerini barındırarak esnek bir hizmet sağlayabilmektedir. Müşteri profiline bağlı olarak farklı hosting paketleri belirleyebilmek aynı zamanda önemli bir esneklik sağlamaktadır. WordPress hosting, SSD hosting ya da ihtiyaç neyse ona göre bir paket oluşturabilmek son derece kolaydır. cPanel gibi kontrol panelleri ile kullanıcılar kolay bir yönetim ile beraber aynı zamanda sundukları hosting paketleri üzerinde sınırsız bir kontrole sahip olmaktadır. Farklı istatistikler ve ölçümler sayesinde problemler daha büyümeden müdahale etmek mümkün hale gelmektedir. 

Reseller Hosting Alırken Dikkat Edilecekler

Müşterileri kaliteli bir hizmet verebilmek için hosting paketinin nereden alındığı son derece önemlidir. Çünkü bu paketin kalitesi aynı zamanda müşterilere verilen kaliteyi de belirlemektedir. Bu nedenle reseller hosting paketi satın almadan önce kullanıcıların dikkat etmesi gereken belli başlı şeyler bulunmaktadır. 

Uptime Garantisi

Web hosting için güvenilirlik olmazsa olmazların başında gelmektedir. Özellikle diğer işletmelere hizmet verenler için bu nokta çok daha önemli olmaktadır. Reseller hosting paketi satın almadan önce hosting firmanızın Tier 3 seviyesinden düşük olmadığından ve %99’dan düşük uptime garantisi vermediğinden emin olmanız gerekmektedir. Bu aynı zamanda müşterilerin çok daha nadir problem yaşaması ve çok daha nadir desteğe ihtiyaç duyması anlamına gelmektedir. Bu nedenle uptime garantisi tercih için önemli noktalardan bir tanesidir. 

Kontrol Paneli

Tüm hosting paketi yönetimi kontrol panelinden gerçekleştirilmektedir. Ayrıca müşterilerin hosting paketleri yine bu panel üzerinden belirlenmekte ve yine onların kullanacağı kontrol paneli hesapları bu panel üzerinden oluşturulmaktadır. Bu nedenle hosting firması tercihi yaparken sunduğu kontrol paneli önemli bir kriterdir. Günümüzde cPanel ya da Plesk gibi dünyaca popüler kontrol panelleri bulunmaktadır. Ancak bazı firmalar kendilerine özel paneller tercih etmektedir. Bu panellerin internette neredeyse hiç dokümantasyonu bulunmadığından bir problem meydana geldiğinde tek çözüm firma ile iletişime geçmektir. Diğer taraftan cPanel ya da Plesk gibi popüler paneller hakkında çok fazla bilgi bulunabildiği için bu panellerin kullanımı çok daha kolaydır. 

reseller hosting müşteri desteği

Müşteri Desteği

Müşterilerin mutluluğu çok hassastır ve kolay bir şekilde güvenleri sarsılabilmektedir. Ayrıca bir problem yaşandığında bunun kısa sürede çözülmesini beklemektedirler. Bu nedenle 7 gün 24 saat destek veren hosting firmalarını tercih etmek her zaman en akılcı yöntemdir. Ayrıca hosting firmasının farklı destek kanallarının bulunması da önemli bir artıdır. Canlı desteğin yanı sıra telefon ve mail desteği gibi alternatif destek kanallarının bulunması hosting paketi sahiplerinin kolay bir şekilde hosting firmasına erişmesine olanak sağlamaktadır. 

Ek Hizmetler

Hosting hizmeti vermek sadece bir internet sitesine alan sağlamaktan çok daha fazlasıdır. Site taşıma ya da yedekleme hizmeti verme gibi ek özellikler hem müşteriler hem de hosting paketi sahipleri için önemli özelliklerdir. Bu nedenle hosting paketi almadan önce farklı hosting firmasından ücretsiz site taşıma hizmeti veren hosting firmalarını tercih etmek önemli bir avantaj sağlamaktadır. Bunun yanı sıra düzenli ve otomatik yedekleme hizmeti de göz önünde bulundurulması gerekenler arasında yer almaktadır. Bu sayede yaşanabilecek bir problemde veri kaybı riski minimuma indirilerek kaliteli bir hizmet vermek mümkün olmaktadır.