Sunucu hizmeti sağlayan firmalar, müşterilerinin barındırdığı birçok dökümanı, kullanılan siteye ait dosyaları, veritabanlarını ve diğer dosyaların yedekleme hizmetlerini isteğe bağlı olarak yapabiliyor. Seçilen servis türüne göre değişkenlik gösteren veri depolama ve yedekleme hizmetleri, olası bir durumda veri kurtarma konusunda büyük bir avantaj sağlıyor. LimonHost olarak müşterilerimize sunduğumuz yedekleme hizmeti ile birlikte, yedekleriniz gecelik veya istediğiniz periyotlarda alınarak tarafınıza iletilir. Müşterilerimize sağladığımız bu veri depolama ve yedekleme hizmetlerimizi önem sırası olarak birkaç grupta sınıflandırabiliriz.

1- Sunucular – Donanım

Seçilen servis türüne göre değişkenlik gösterebilen veri depolama ve yedekleme hizmetleri, farklı işletim sistemleri üzerinde çalışabilecek şekilde yapılandırılıyor ve bir veri depolama ağına bağlı olarak çalışabiliyor. Fiziksel olarak belirlenen sunucu özellikleri, kullanılan işletim sistemi sayısı, altyapı anlamında sunucu üzerindeki veri depolama ve yedekleme hizmetlerinin maliyetini belirleyecektir. Kullanılan sunucuya göre erişim sağlanacak olan veri ve yedek dosyaları, herhangi bir arıza durumunda sunucu verilere kolay şekilde erişim sağlayacaktır. Daha yüksek bir verim elde edebilmek için, yedek almak için belirlenen periyotların kullanılan verilere göre kıyaslanarak, kısa süreli olarak ayarlanması en doğrusu olacaktır.

2- Veri Depolama Ağ altyapısı

Kullandığınız sunucu için yapılandıracağınız veri depolama ağnını altyapı temelleri, sunucu üzerindeki tüm verilerin kullanılan ağ içerisindeki hareketini sağlayan donanım, yazılım ve diğer bileşenlerin bütününü oluşturur. Servis türüne göre değişen depolama ağ temelleri, veri depolama ağ yapısı üzerinde yapılacak olan yedekleme işlemine göre şekillendirilir. Bu ağın temelleri sunucu ve veri depolama cihazlarının birbirine bağlanması esnasında kullanılan kablo, switch, fiber kanallar gibi birçok etken üzerinden sağlanır. Veri depolama ağ altyapısı için değişkenlik gösteren gereksinimlerin artması veya azalması durumunda, yüksek performansla birlikte esnek bir altyapı sunulması gerekir.

3- Yönetim ve Yazılımlar

Veri depolama ağ altyapısı oluşturulurken belkide en önemli noktalardan biri yedekleme yapabilmeyi sağlayan yönetimsel yazılımlardır. Fiziksel olarak kullanılan veri depolama ve yedekleme sistemlerinin performansı ve çalışması, sistem yöneticilerini şüphesiz zorlayan etkenler arasında yer alıyor. Peki veri depolama ve yedekleme için kullanılan yönetim yazılımları ne gibi kolaylıklar sağlıyor? Veri depolama ağ altyapısının konfigürasyonundan, sistem optimizasyonuna, depolama ağlarının kontrolünden, anlık monitöring işlemlerine kadar yönetim tarafındaki tüm işlemler bu yazılımlar üzerinden gerçekleştirilebiliyor.

Tercih edilen servis türüne göre seçilen veri depolama ve yedekleme hizmetinin sağlandığı yönetim yazılımları sayesinde sistem, otomatik olarak izlenebilir ve yönetilebilir. Bu yazılımlar sayesinde yönetim için gerekli olan sunucu kullanım kaynaklı azaltıbilir ve sistem rahatlatılabilir. Veri erişiminin doğru ilerleyebilmesi için bu yönetim yazılımları hayati önem taşımaktadır.