İster paylaşımlı barındırma ister VPS ya da dedicated sunucu olsun hosting satın alma ve yönetim için kullanılacak olan kontrol paneli seçimi sınırlıdır. Günümüzde cPanel, Directadmin ve Plesk olmak üzere 3 ana panel bulunmaktadır. 

Kontrol paneli herhangi bir komut satırı ya da başka bir teknik altyapı kullanmadan sunucunun yönetimini sağlamaktadır. Panel üzerinden yeni kullanıcı, veri tabanı ekleme, hata kayıtlarını görüntüleme, popüler yazılımları kurma, e-posta kurma, yedek alma ve yüzlerce diğer işlem yapılabilmektedir. Web sunucusu için kontrol panelinin işlevleri saymakla bitmemektedir ve bu nedenle günümüzde kontrol paneli olmadan bir sunucu yönetimi düşünülememektedir. 

Kontrol paneli seçerken yaşanılan zorluklardan bir tanesi de paneller arasında taşınmanın zorluğudur. Gelecekte fikir değişikliği durumunda kontrol panelini değiştirmek özellikle bunu ilk kez gerçekleştirecek olanlar için zor bir süreç olabilmektedir. Bu nedenle kontrol panellerinin farklarını, avantajlarını ve dezavantajlarını önceden bilmek seçim sürecinde avantaj sağlamaktadır. 

cPanel

UNIX tabanlı kontrol paneli olan cPanel otomasyon araçları ve kullanıcı ara yüzü ile web hostingi kolay hale getirmektedir. cPanel’in basit arayüzü ile veri tabanı yönetimi, internet sitesi raporu alma ya da e-posta hesabı yönetimi birkaç tıklama sayesinde gerçekleştirilebilmektedir. Kullanıcılar aynı zamanda internet site istatistiklerini görüntüleyebilir ve cPanel server management üzerinden DNS kontrollerini gerçekleştirebilmektedir. cPanel’in tüm bileşenlerine bir internet tarayıcısından erişilebilmektedir. 

İnternet sitesinin ziyaretçilerinin oluşturduğu verileri cPanel üzerinden görerek hangi içeriğin daha çok görüntülendiği ya da hangi içeriğin ne kadar alan kullandığı gibi verilere ulaşarak site düzenlemesi cPanel üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. cPanel’in benzersiz bir özelliği ise özgün olmayan e-posta göndericilerinden gelen e-postaların gelen kutusuna düşmeden önce doğrulama maili atmasıdır. Doğrulama maili onaylandıktan e-posta gelen kutusuna düşmektedir. Bu spam maillerin önüne geçmeye yaramaktadır. 

Plesk Panel

Plesk, bir kullanıcının tüm hizmetlerini ve çeşitli internet sitesi barındırma seçeneklerini tek bir konumda kontrol etme potansiyeline sahip, web tabanlı bir arayüzdür. Plesk, tıpkı cPanel gibi sunucu kontrolü sağlar, BT uzmanlarının kapsamlı çalışmasına, DNS, e-posta ve diğer servisleri kullanıcı dostu bir arayüz ile sunmaktadır. Plesk bir hosting kontrol paneli olduğu gibi aynı zamanda cihazların teklifleri ile müşteriler arasında bir köprüdür. Ek olarak Plesk, VPS üzerinde internet siteleri oluşturmayı ve korumayı daha az zorlaştıran grafiksel bir ağ tabanlı barındırma yönetim panelidir. 

Plesk, internet sitelerini ve web programlarını barındırmak için altyapının bugün kullanıldığı şekilde yönetim faaliyetlerini basitleştirmektedir. Bir internet sitesi kurabilmek için ihtiyaç duyulan her şeyi üzerinde barındırmaktadır. Bunların arasında web tabanlı dosya yöneticisi, sunucu günlüklerine erişim, e-posta yapılandırması, FTP kullanıcıları oluşturma, DNS alanları ve ziyaretçi istatistikleri gibi çeşitli alanlar yer almaktadır. Plesk’in tercih nedenleri arasında özelleştirilebilir arayüzünün yanı sıra ek araçlar da eklenebilmektedir. Faturalama aracı, CRM ya da helpdesk sistem, Plesk içerisine yerleştirilebilmektedir. Şu anda bu seçenekler XML, RPC API, CLI API ve SDK ile gerçekleştirilmektedir. Ayrıca yöneticiler kendi Plesk eklentilerini de yapabilmektedir. 

Direct Admin

Direct admin kontrol paneli hosting ve hosting hesabının tüm alanlarını yönetmek için kullanılmaktadır. Kolay yönetim sunan bir internet panelidir. Ancak Direct Admin, cPanel ya da Plesk kadar yaygın değildir. İnternet tabanlı grafik arayüzüne sahip olan panel sayesinde kolay erişilebilirdir. Direct Admin üzerinde kayıt gerçekleştirilebilir, MX ayarları değiştirilebilir, DNS üzerinde tam kontrol sağlanabilir, kullanıcılar listelenebilir, oluşturulabilir, silinebilir ve alt alan adlarından bilgi alınabilmektedir. Direct Admin FTP’ye göre daha kullanıcı dostu ve hızlıdır. Paylaşımlı sunucuda bir internet sitesi oluşturmak ve yönetmek için her türlü özelliği sağlamaktadır.