ICANN Nedir?

ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) Türkçe anlamı ise, İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu olarak geçmektedir. ICANN, alan adları yönetimini gerçekleştiren ve kar amacı gütmeyen bir kurumdur. ICANN, internet topluluklarının bir araya gelerek oluşturduğu küresel bir kurumdur.  15 Eylül 1998 yılında kurulmuştur. Los Angeles, Kaliforniya ve ABD merkezli bir kurumdur. Kurucuları Jon Postel ve Esther Dyson’dur. ICANN, internet kullanıcılarına etik bir şekilde kullanım yapabilmelerini sağlamaktadır.

ICANN’in Görevi Nedir?

ICANN’ in görevi, kullanıcıların alan adı uzantılarının kullanabilmelerini yönetip, dağıtımı ve kontrollerini sağlar. Ayrıca ICANN, kullanıcıların kabul gören alan adı bulabilmelerini sağlamaktadır. Spam, veri korunması ve mali işlemler gibi konularda ICANN herhangi bir müdahale etmemektedir. ICANN’ in amacı internetteki üst düzey alan adlarının teknik problemleri ile ilgili konularla ilgilenmektedir. Üst düzey alan adları .com, org, .uk, .info gibi alan adlarıdır. ICANN bu tür alan adlarının kullanılabilmesi, yönetilebilmesi ve dağıtımından sorumludur. Alan adınız ile ilgili olarak bir sorun yaşadığınız da ICANN’ in resmi sitesi (icann.org) adresinden arama çubuğuna ” Domain Name Dispute Resolution Policies ” yazarak iletişim kurabilirsiniz.

İnternetteki bir sitenin içeriği, mali işlemleri, istenmeyen spam mailler, verilerin korunması ile ilgili internet kullanıcılarını etkileyen sorunlar, ICANN’ in görevi dışında kalan sorunlardır. Bu tür sorunlar için ICANN size bir destek sağlamamaktadır.

ICANN görevlerini daha iyi tanıyabilmek için aşağıda bazı tanımlara yer verilmiştir.

Domain Name Server (DNS) : IP adresleri alan adlarına çevirmektedir. Örnek olarak 172.217.20.78 ip adresi DNS sayesinde google.com olarak çevrilmektedir.

Internet Assigned Numbers Authority (IANA ) : DNS’ in sürdürülebilmesi için teknik hizmetleri gerçekleştiren İnternet Atanmış Numaralar Kurumu’dur.

National Telecommunications and Information Administration (NTIA) : ICANN’ i denetleyen ve ABD Ulusal Ticaret Bakanlığı’na bağlı bir Ulusal Telekomünikasyon ve Bilgi İdaresi’ dir.

General Top Level Domain(GTLD) : Türkçe anlamı Genel Üst Düzey Domain anlamına gelmektedir. TLD’ den sonra gelen ve istenilen türde alan adı satın alma özgürlüğü sağlayan domainlerdir. GTLD ile birlikte .blog, .web, .site gibi uzantılı alan adları satın alabilirsiniz.

TLD : Üst Düzey Etki alanı olarak geçer. .com, .org, .mx ve .uk uzantılı ülke kodlarını ve diğer eklerini içermektedir.

Bir alan adı satın almak istediğinizde web sitemizden domain sorgulama işlemi yapabilir ve satın alınan bir alan adı için ise whois sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz.

 

ICANN Ne İşe Yarar?

ICANN, ip adresleri için veri merkezi sistemini koruyan ve ip adreslerinin tedariğini kordine edilmesine sağlayan ve kar amacı gütmeyen bir organizasyondur.
Toplam da 240 ülkede 200 milyondan fazla alan adı yönetimini ve 4 milyardan fazla ağ adresinin yönetimini sağlamaktadır.
Örnek olarak ICANN, (216.58.208.174) gibi uzun sayılı dizeleri hatırlamak yerine, (https://google.com) şeklinde adların kullanılmasını sağlamaktadır.

ICANN Destek Kuruluşları Nelerdir?

Address Supporting Organization – ASO (IP Adresleri Destek Kuruluşu), Domain Name Supporting Organization – DNSO (Alan Adları Destek Kuruluşları) ve Protocol Supporting Organization-PSO (Protokol Destek Kuruluşu), ICANN bünyesinde barındırılan kuruluşlardır. Bu kuruluşlarla ilgili olarak aşağıda kısa bilgilendirmelere yer verilmiştir.

Address Supporting Organization-ASO : Türkçe anlamı IP Adresleri Destek Kuruluşu’ dur. İsminden de anlaşılacağı gibi bu kuruluş ip adresleri ile ilgili politikaları belirleyen bir birimdir.

Domain Name Supporting Organization-DNSO : Türkçe anlamı Alan Adları Destek Kuruluşu’dur. Alan adları sistemine ilişkin çalışmalar yapan birimdir.

Protocol Supporting Organization-PSO : Türkçe anlamı Protokol Destek Kuruluşu’dur. Bilgisayarlar arası bilgi alışverişine izin veren ve internet protokol numaraları üzerinde çalışmalar yapan bir birimdir.

ICANN Nasıl Çalışır?

ICANN, uluslararası anlaşmalar ile kurulan organizasyonlar ve hükümetler olmakla birlikte, şirketleri organizasyonlar ve küresel internetin korunmasını sağlayan bireyler ile birlikte ortak çalışmaktadır. ICANN, internet topluluğuna karşı alınan sorumluluklarının yerine getirebilmesi için 3 farklı kıta da uluslararası çalışan bir topluluğu yönetmektedir.

ICANN Neden Önemli

ICANN, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Genel merkezi ABD, Kaliforniya ve Los Angelas’dadır. ICANN 1998 yılında ABD hükümeti tarafından internetin temel altyapısını korumak ve yönetilmesine yardımcı olunması amacıyla kurulmuştur. ABD ve ICANN arasında bir mutabakat metni imzalanmıştır. ICANN yönetim kurulu başkanı ile birlikte yaklaşık 20 yöneticiden oluşmaktadır.ICANN şu anda ABD hükümeti tarafından verilen IANA sözleşmesi sayesinde DNS yönetme yetkisi bulunmaktadır.

ICANN şu anda DNS himzetini ABD hükümeti tarafından verilmiş IANA sözleşmesi doğrultusunda yetkisi bulunuyor. Bazı planlar doğrultusunda yönetim tamamane ICANN’ e geçme kaygıları bulunuyordu. Bunun sebebi ise, tüm yetkiler ICANN’ de olacaktı ve bu da diğer ülkelerin internet üzerindeki gücünü artırmayı önleyecekti.

ICANN’ın Başarıları

ICANN son dönemlerde yapmış olduğu başarıları aşağıdaki gibidir.

ICANN, gTLD (Genel Alan İsmi) kayıtlarında yapmış olduğu pazar rekabetini oluşturarak alan adı satın alma işlemlerimde yüzde 80 oranında düşüş gerçekleştirmiş ve tüketici ve şirketlerin alan adı kayıt ücretlerinde yıllık olarak yaklaşık 1 milyar dolar kadar tasarruf etmelerini sağlamıştır.

ICANN, uluslararasılaştırılmış alan adlarının kullanıma açılabilmesi için, teknik komiteler ve hisse sahipleri ile birlikte koordinasyonlu bir şekilde çalışmıştır. Bu doğrultuda dünya da yüzlerce farklı dilde alan isimlerinin (IDN)kayıt edilmesi sağlanmıştır.