ICANN Nedir?

ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) Türkçe anlamı ise, İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu olarak geçmektedir. ICANN, alan adları yönetimini gerçekleştiren ve kar amacı gütmeyen bir kurumdur. ICANN, internet topluluklarının bir araya gelerek oluşturduğu küresel bir kurumdur.

ICANN’in Görevi Nedir?

ICANN’ in görevi, kullanıcıların alan adı uzantılarının kullanabilmelerini yönetip, dağıtımı ve kontrollerini sağlar. Ayrıca ICANN, kullanıcıların kabul gören alan adı bulabilmelerini sağlamaktadır. Spam, veri korunması ve mali işlemler gibi konularda ICANN herhangi bir müdahale etmemektedir.

ICANN Ne İşe Yarar?

ICANN, ip adresşeri için veri merkezi sistemini koruyan ve ip adreslerinin tedariğini korrdine edilmesine sağlayan ve kar amacı gütmeyen bir organizasyondur.
Toplam da 240 ülkede 200 milyondan fazla alan adı yönetimini ve 4 milyardan fazla ağ adresinin yönetimini sağlamaktadır.
Örnek olarak ICANN, (216.58.208.174) gibi uzun sayılı dizeleri hatırlamak yerine, (https://google.com) şeklinde adların kullanılmasını sağlamaktadır.

ICANN Destek Kuruluşları Nelerdir?

ICANN destek Kuruluşları aşağıdaki gibidir.

Address Supporting Organization-ASO : Türkçe anlamı IP Adresleri Destek Kuruluşu’ dur. İsminden de anlaşılacağı gibi bu kuruluş ip adresleri ile ilgili politikaları belirleyen bir birimdir.

Domain Name Supporting Organization-DNSO : Türkçe anlamı Alan Adları Destek Kuruluşu’dur. Alan adları sistemine ilişkin çalışmalar yapan birimdir.

Protocol Supporting Organization-PSO : Türkçe anlamı Protokol Destek Kuruluşu’dur. Bilgisayarlar arası bilgi alışverişine izin veren ve internet protokol numaraları üzerinde çalışmalar yapan bir birimdir.

ICANN Nasıl Çalışır?

ICANN, uluslararası anlaşmalar ile kurulan organizasyonlar ve hükümetler olmakla birlikte, şirketleri organizasyonlar ve küresel internetin korunmasını sağlayan bireyler ile birlikte ortak çalışmaktadır. ICANN, internet topluluğuna karşı alınan sorumluluklarının yerine getirebilmesi için 3 farklı kıtada uluslararası çalışan bir topluluğu yönetmektedir.