Let’s Encrrypt Nedir ?

Let’s Encrypt bir SSL sertifikasıdır. Bu sertifika kullanıcıların ücretsiz olarak web sitelerinin Güvenli olarak görüntülenmesini sağlamaktadır. Yani web sitelerimizi HTTP protokolü ile değil de HTTPS protokolü ile açılmasını sağlamaktadır. İlk kez 2016 yılında kullanılmıştır. Let’s Encyrpt SSL sertifikaları yıllık olarak değil 90 gün olacak şekilde üretilmektedir. Yani 90 günün sonunda sertifika iptal olmaktadır. Ancak seritika iptal olduktan sonra ise Certbot sayesinde alan adının aktifliğini kontrol edip otomatik olarak sertifika yenilenmektedir.

Neden SSL Sertifikası Kullanmalıyım ?

SSL sertifikası, web sitenize giren kullanıcıların T.C kimlik numarası kredi kartı bilgileri, telefon numarası, mail adresi, kullanıcı adı ve şifre gibi özel bilgilerin güvenliğini sağlamaktadır. SSL sertifikası yüklü olmayan web sitelerinde tarayıcı URL kısmından ” Güvenli Değil ” yazısı yer almaktadır. SSL sertifikası kurulu olan bir web sitesinde ise tam tersi olarak ” Güvenlidir ” yazısı yer almaktadır. Web sitenize giren kullanıcılar eğer ki sitenize ilk girişlerinde ” Güvenli Değildir ” yazısını görürseler, sitenizin trafiğinde büyük etki edecektir. Bu nedenle bir web siteniz var ise, mutlaka SSL sertifikası kurulumu yapmanız gerekmektedir.

SSL Sertifikası Nedir ?

SSL, Secure Sockets Layer’ın kısatmasıdır. Türkçe anlamı ise Güvenli Soket Katmanı olarak adlandırılmaktadır. SSL sertifikalarının amacı, web site adreslerinin doğruluğunu ve güvenli olup olmadığını kontrol etmektedir. Yani SSL sertifikası olmayan bir web sitesi web tarayıcıları tarafından Güvenli Değil olarak belirtilirken SSL sertifikası olan web siteler Güvenli olarak belirtilmektedir.

SSL sertifikaları web sitenizi DDOS saldırılarına ya da herhangi bir saldırıya karşı korumaz. SSL sertifikaları web sitenize giriş yapan kullanıcıların özel olan T.C kimlik numarası, telefon numarası, mail adresi, kullanıcı hesap bilgileri gibi bilgilerin gizliliğini sağlamaktadır.

 

Ubuntu Nedir ?

Ubuntu, Linux çekirdeği kullanan açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Tamamen ücretsiz olarak kulanımı yapılabilmektedir. Her 6 ayda bir yeni bir sürümü çıkmaktadır. Ubuntu, Mart Shuttleworth tarafından geliştirilmektedir.  Ubuntu işletim sistemi ilk kez 2004 senesinin sonlarına doğru ortaya çıkmış ve günümüzde halen kullanılmaktadır. Ubuntu İşletim sistemi masa üstü ve dizüstü bilgisayarların kullanımı dışında ayrıca, sunucularda, cloud alt yapılarında, IOT cihazlarında, dron ve otomobil gibi cihazlarda da kullanılmaktadır.

Güvenli İnternet siteleri her geçen gün önemini arttırıyor ve bunu sağlamanın en önemli adımlarından biri bir SSL sertifikasına sahip olmak. Bu videomuz da tamamen bedava olan Let’s Encrypt ‘in ne olduğunu ve Ubuntu 16.04 ‘e kurulumunu anlatıyoruz.