Web Sitesi Nedir ve Ne İşe Yarar?

İnternet ortamında paylaşılan resim, video, animasyon, müzik gibi bilgilerin paylaşıldığı internet sayfalarına web sitesi denir. Örneğin; limonhost.net, microsoft.com, amazon.com gibi. Bunların yanı sıra haber siteleri, blog siteleri, sosyal ağ siteleri, video siteleri ve müzik siteleri gibi. internet ortamında bir kelimeyi arattığımızda karşımıza gelen her bir sayfa bir web sitesidir.

Web siteleri kimi zaman insanların, gündemde yaşanan haberleri takip etmesine, kimi zaman rahatlamak için müzik dinlemelerine, ya da insanların boş zamanlarını değerlendirmeleri için video izlemelerini sağlar. Bunların dışında büyük şirketlerin kendi markalarını tanıtabilmesi, tasarlamış oldukları ürünlerin satışını yapmalarını sağlar.

Ücretsiz Web Sitesi Kurabilir Miyim?

Elbette ücretsiz olarak web sitenizi kurabilirsiniz. Bu konuda sizlere destek olabilecek birkaç yazılım bulunmaktadır. Bunlardan bazı şunlardır;

 • WordPress
 • OpenCart
 • PrestaShop
 • Drupal
 • Magento
 • MyBB
 • Xenforo

Ayrıca yukarıda ki yazılımların dışında Limonhost.net ailesi olarak https://www.limonhost.net/domain  adresimizden alan adı satın almanız durumunda ücretsiz olarak sizlere 3 sayfa oluşturabileceğiniz Web Site Mimarı paketimizi alan adınızı aktif olarak kullandığınız süre boyunca hediye olarak verilmektedir. Bunun yanı sıra ücretsiz olarak 1 adet mail hesabı açmanızı da sağlamaktayız. Ücretsiz olarak verilecek Site Mimarı demosunu buradan inceleyebilirsiniz.

Web Sitesi Kurmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Web sitesi kurmak istiyorsunuz ama nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız eğer bu yazımız tam olarak sizin için hazırlanmıştır.
Öncelikle bir web sitesi kurmak için sitenizin içeriğini ve kimlere hitap edeceğini belirlemeniz gerekmektedir. Bir web sitesi için hosting ve alan adı olması gerekmektedir. Hosting olmadan alan adı, alan adı olmadan hosting paketinin bir anlamı bulunmamaktadır. Alan adı sizin internetteki isminizdir. Öncelikle alan adı satın alırken alan adınızın ismini paylaşacağınız içeriğe uygun bir isim olması gerekir. Yani, haber içeriği paylaşacağınız zaman isimsoyisim.com gibi alan adı değil xhaber.com gibi alan adı almanız gerekmektedir.
Daha sonrasında hosting paketi satın almanız gerekiyor. Hosting paketi ise sizin web sitenize ait dosyaların barındırıldığı bir depolama birimi olarak düşünebilirsiniz. Siteniz ile ilgili tüm işlemlerinizi tüm verileriniz hosting hesabınızda saklanır. Hosting paketi satın alırken özellikle paylaşım yapacağınız içeriğe göre paket almanız gerekmektedir. Örnek olarak kişisel bir web sitesi yapacaksanız eğer, başlangıç paketleri sizin için idealdir. Fakat bir E-ticaret sitesi ya da haber sitesi veya blog sitesi açmayı düşünüyorsanız eğer biraz daha üst paketleri tercih edebilirsiniz. Bu konuda en güzel desteği yazılımcılardan alabilirsiniz.
Hosting ve alan adını satın aldıktan sonra sıra geldi web sitemizin kurulumuna. Burada 2 seçeneğimiz bulunmaktadır. Birincisi ya kendi tasarladığımız web sitemize ait dosyaları hosting paketimize taşıyacağız, ya da özel yazılımlar kullanacağınız. Bunlar; WordPress, Drupal, Magento, MyBB, Prestashop gibi ücretsiz yazılımları ya da ücretli yazılımları tercih edebilirsiniz. Dünyada en çok kullanılan yazılım, yüzde 35’in üzerinde WordPress yazılımıdır.

Yazılımları ya da kendi tasarladığımız web sitesine ait dosyaları yükledikten sonra artık web sitemizi yayınlamış oluruz.

Not : Belirttiğim yazılımları kurulumu bittikten sonra kendinize göre düzenlemeniz gerekmektedir.

Web Site Kurmak İsteyenlere Tavsiyeler

 • Web sitenizi açmadan önce ilk önce web sitenizin içeriğini belirlemelisiniz.  Web sitenizin içeriğini belirledikten sonra internet ortamında bu içeriklerle ilgili paylaşımları mutlaka inceleyip, okuyunuz.
 • Açmak istediğiniz içeriğiniz için bir hedefe kitle belirlemelisiniz. Yani bir blog sitesi oluşturacaksanız bir insan neden sizin blog sitenizi okumalı, okuduğunda sizin yazınız ona ne gibi bir faydası olacaktır. Bu şekilde kendinize hedef kitlesi oluşturmalısınız.
 • Sosyal medya üzerinde mutlaka hesaplarınız olmalıdır. Web sitenizde yayınladığınız bir içeriği mutlaka sosyal medya hesaplarınızdan da yayınlamalısınız. Böylelikle web sitenize giriş yapan kullanıcı kitlenizi arttırabilirsiniz.
 • Alan adı seçiminiz en önemli konulardan birisidir. Alan adı web sitenizin internetteki ismidir. Haber sitesi yapacaksanız eğer, gidip isimsoyisim.com/net gibi bir alan adı almanızı tavsiye edilmemektedir. Bunun yerine xhaber.com/.net gibi içeriğinize uygun bir alan adı tercih etmelisiniz.
 • Web sitenizi yayınlayabilmeniz için hosting paketi satın almanız gerekmektedir. Hosting paketi olmadan ya da alan adınız olmadan web sitenizi yayınlayamazsınız
 • Hosting paketi seçimlerinizi çoğunlukla yazılımıza göre seçmeniz gerekmektedir. PHP ile yazılan web siteleriniz için Linux işletim sistemli hosting paketlerini, ASP.NET ile yazılan web siteleriniz için ise Windows işletim sistemli paketleri tercih etmelisiniz.
 • Hosting paketleri değişkenlikler gösterebilir. Bunun için ihtiyacınıza uygun bir paket almanız sizin için daha sağlıklı olacaktır. Bu konuda yazılımcıdan ya da bir yazılımcıdan destek almanız sizin için daha sağlıklı olacaktır.
 • Web sitenizi sürekli güncel tutunuz. Paylaşımlarınız akıcı ve anlaşılabilir olmasına özen gösterin ve sitenize giren kullanıcıların uzun süreler kalmasını sağlayın.