Bir web sitesine giriş yaptığınız da ve sizin müdahaleniz dışında açılan açılır pencerelere Pop-Up denir. Bu açılır sayfalar kimin zaman zararsız olsa da kötü amaçlı olarak da kullanılabilmektedir. Tıklandığında bilgisayarına kötü yazılımlar indirilebilir, ya da sizi farklı sitelere yönlendirebilir. Pop-Up sayfalar genellikle, farklı bir siteye yönlendirme yapabilir ve daha sonrasında sizden sosyal hesaplarınıza giriş yapmanızı isteyebilir. Ancak bu giriş sayfaları gerçek giriş sayfaları olmayıp, kötü amaçla tasarlanmış ve gerçekmiş gibi görünebilir. Yönlendirilen bu sayfada istenilen sosyal medya hesap bilgilerinizi girdiğiniz de kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi kötü kişilere kendi elleriniz ile iletmiş olursunuz. Bu nedenle bir siteye giriş yaptığınız da bu tarz açılır sayfalara ya da yönlendirilen farklı sayfalarda asla kişisel bilgilerinizi girmeyiniz.

Pop-up Engelleme

Tarayıcılara Göre pop up engelleme adımları

Pop-Up pencereleri web site sahipleri için kar amacı ile yapılan bir hizmet olsa da kullanıcılar tarafından bu tür pencereler sürekli karşılarına çıkması durumunda çekinilmez bir hal alabilmektedir. Aşağıda Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Yandex ve Microsoft Edge gibi en popüler tarayıcılar için Pop-Up Engelleme işlemi nasıl yapılacağına ait adım adım bilgilere yer verilmiştir. Bu adımları sırasıyla yapmanız durumunda istenmeyen bu Pop-Up pencereleri devredışı bırakabilirsiniz.

Google Chrome

Google Chrome ile Pop-Up Engelleme işlemini aşağıdaki adımları takip ederek gerçekleştirebilirsiniz.

 • İlk olarak Chrome tarayıcısını açınız ve ardından sağ üst köşede yer alan üc nokta (…)’ ya tıklayınız.
 • Daha sonrasında Ayarlar sekmesine tıklayınız.
 • Ardından Gizlilik ve Güvenlik sekmesine tıklayınız.
 • Site Ayarları kısmına tıklayınız.
 • Daha sonra İçerik kısmından Pop-Up’lar ve Yönlendirmeler seçeneğine tıklayınız.
 • Pop-Up Engelleme butonuna aktf hale getiriniz.

Google Chrome’ da yukarıdaki adımları sırasıyla yapmanız durumunda Pop-Up sayfaları başarılı bir şekilde engelleyebilirsiniz.

Mozilla Firefox

Mozilla Firefox tarayıcısında aşağıdaki adımları sırasıyla gerçekleştirmeniniz durumunda Pop-Up pencereleri başarılı bir şekilde engelleyebilirsiniz.

 • Tarayıcıyı açtıktan sonra sağ üst köşeden alt alta 3 çizgiye (Menüyü Aç) tıklayınız.
 • Açılan sayfadan Seçenekler ya da Ayarlar’ a tıklayınız.
 • Sol menüden Gizlilik ve Güvenlik menüsüne tıklayınız.
 • Sayfayı aşağıya doğru indiriniz ve İzinler başlığını bulunuz.
 • İzinler kısmından Açılır pencereleri engelle sekmesini işaretleyiniz.

Opera

Opera tarayıcısında Pop-Up pencerelerini devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları sırasıyla gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

 • Opera tarayıcısını açtıktan sonra Kolay Kurulum simgesine tıklayınız.
 • En alt kısımda bulunan Tam Tarayıcı Ayarlarına git butonuna tıklayınız.
 • Sayfayı aşağı doğru kaydırınız.
 • Gizlilik ve Güvenlik başşlığını bulunuz.
 • Site Ayarları sekmesine tıklayınız.
 • İçerik kısmından Pop-Up’lar ve Yönlendirmeler kısmını açınız.
 • İzin verildi ibaresinin yanındaki butona tıklayarak izni kaldırınız.

Yandex

Yandex tarayıcısında Pop-Up pencereleri devre dışı bırakmak istemeniz durumunda aşağıdaki adımları gerçekleştirebilirsiniz.

 • Sağ üst köşeden alt alta 3 çizgiye tıklayınız ve Ayarlar sekmesine tıklayınız.
 • Sayfayı aşağıya doğru indiriniz ya da sol menüden Araçlar’ a tıklayınız.
 • Reklam Engelleme seçeneği pasif ise boş kutucuğa tıklayınız. Aktif ise işlem yapmanıza gerek yoktur.

Microsoft Edge

Microsoft Edge tarayıcıda Pop-Up eklentilerini aşağıdaki adımları sırasıyla uygulamanız durumunda başarılı bir şekilde devredışı bırakabilirsiniz.

Microsoft Edge tarayıcısını açınız ve üç noktaya (…) tıklayınız.
Ardından Ayarlar sekmesine tıklayınız.
Ayarlar bölümüne girdikten sonra Tanımlama Bilgileri ve Site İzinleri’ ni açınız.
Açılır Pencereler ve Yeniden Yönlendirmeler seçeneğinizi belirleyiniz.
Açılan sayfadan Engelle düğmesini açık konuma getirmeniz yeterli olacaktır.

Not : Tarayıcılar da yapılan bu Pop-Up engelleme işlemleri kimi zaman giriş yapılan sitelerde geçerli olmayabilmektedir.

Pop Up Oluştururken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Pop-Up’ lar web siteniz de daha fazla kazanç sağlamanıza olanak sağlayar ve rakip sitelere karşı sitenizin popülerliğini daha fazla arttırmanıza olanak sağlar. Pop-Up oluştururken bazı adımlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde olumsuz sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz.

Zararlı Pop-Up içeriklerinden mutlaka kaçınmanız gerekmektedir. Aksi taktirde Google, sitenizi kalıcı olarak devredışı (Engelleyebilir) bırakabilir. Bunun sebebi ise Google kötü amaçlı kullanılan Pop-Up’lara izin vermemektedir.
Ayrıca sahte kapatma düğmeleri, kullanıcıların zararlı içeriklere tıklamalarına ve hatta kişisel verilerin çalınmasına neden olabilir. Google bu tarz kullanım dışının dışında olan tüm Pop-Up kullanan web sitelerini tespit etmesi durumunda kalıcı olarak engellemektedir.
Ayrıca kimi Pop-Up eklentileri, iyi bir şekilde optimize edilmediği için web sitenizin aşırı derecede yavaşlamasına neden olabilir. Bu nedenle Pop-Up eklentisi kullanmadan önce çok iyi bir şekilde araştırma yapmanız tavsiye edilir.

En İyi WordPress Pop Up Eklentileri Nelerdir?

Bir sitede Pop-Up (Açılır Pencere) kullanımı yaparak siteniz üzerinden daha fazla para kazanabilirsiniz. WordPress Pop-Up’lar eklentileri çok güçlü eklentilerdir. Pop-Up eklentilerinin kullanımını doğru bir şekilde kullanım yapmanız durumunda sitenize giren kullanıcıların daha fazla zaman geçirmelerini sağlayabilir ve kullanıcıları istediğiniz sayfalara yönlendirerek daha uzun kalmalarını sağlayabilirsiniz.
WordPress Pop-Up eklentileri çok güçlü araçlardır. Bu nedenle bu tarz eklentilerin kullanımı yapılacak ise, mutlaka güçlü WordPress Hosting Paketi seçmeniz gerekmektedir.

En çok tercih edilen WordPress Pop-Up eklentileri aşağıdaki verilmiştir. Bu eklentilerin dışında ayrıca kullanıcılar ; Convert Plus, Thrive Leads, TrustPulse, Bloom, Icegram, WP Popups, ARI Fancy Lightbox ve Brave Builder SumoMe, HubSpot gibi WordPress  eklentileri de tercih edebilmektedir.

PopUp Maker

Code Atlantic tarafından oluşturulan bu eklenti yaklaşık 600.000 den fazla kullanıcısı bulunan bir WordPress eklentisidir. Ücretli ve Ücretsiz olarak kullanıcılara sunulmaktadır. Bu eklenti sayesinde oluşturduğunuz Pop-Up sayfalarınızın boyutunu, pozisyonunu ve animasyonları kolay bir şekilde ayarlayabilir ve düzenleyebilirsiniz.
Bu eklenti ile birlikte bir popup için bir den fazla tetikleyici ekleme imkanınız bulunmaktadır.

Popup by Supsytic

Ücretli ve ücretsiz olarak sunulan Popup Supsystic WordPress eklentisi ile birlikte yeni ürünler tanıtabilir ve özel teklifler hazırlayabilirsiniz. Böylelikle sitenize kullanıcıları çekebilirsiniz. Aynı zaman da farklı popup şablonları kullanabilir ya da kendini bir popup sayfası tasarlayabilirsiniz.
Popup Supsystic’ in bazı özellikleri aşağıdaki gibidir

 • 70′ den fazla mobil Pop-up şablonu bulunmaktadır.
 • 20′ den fazla çeşitli Pop-up türü bulunuyor.
 • 20 Den fazla açılı animasyonları mevcuttur.
 • Google haritalar, PDF, yaş doğrulama ve buna benzer bir çok farklı popup çeşidi bulunmaktadır.

Popup Builder

Popup Builder’ da ücretsiz olarak kullanabileceğiniz WordPress Popup eklentilerinden birisidir. Görüntülü, geri sayımlı ve coğrafi hedefleme gibi açılır pencereler tasarlamanıza imkan sunar. Bununla birlikte bilgilendirici açılır pencereler de oluşturmanızı sağlar. Böylelikle sitenizi geliştirmeniz için yardımcı olur. Aşağıdaki Popup Builder içinde bir kaç özelliği hakkında bilgiye yer verilmiştir.

Üçüncü taraf WordPress eklentileri ile birlikte entegrasyon imkanı sağlar.
Sade ve kullanıcıya yönelik geliştirilmiş ve kullanım kolaylığı
Sınırsız olarak WordPress Popup oluşturabilirsiniz.
Tüm cihazlar için mobil uyumlu hale getirme
Tasarım ve görünümleri dilediğiniz şekilde özelleştirebilirsiniz.

Optin Monster

Optin Monster, yaklaşık olarak Bir Milyon’ a yakın aktif kullanıcısı olan bir WordPress Pop-up eklentisidir. Bu eklenti sayesinde E-ticaret sitelerinize giriş yapan kullanıcıların daha uzun süre kalması ve aynı zaman da kullanıcıların sepeti terk etmesini azaltmak konusunda yardımcı olmaktadır. Optin Monster sayesinde Jeo konum hedefleme özelliği ile birlikte kullanıcılar için daha fazla kişiselleştirilmiş kampanyalar yaratabilirsiniz.
Optin Monster ile birlikte aynı zaman da 30′ dan fazla güçlü dikkat çekici Pop-Up’lar oluşturabilirsiniz. Aynı zaman da Optin Monster sayesinde oluşturduğunuz Pop-Up’lar için sürükle bırak mantığı ile oluşturulan Pop-Up’ı sayfanızın istediğiniz konumuna yerleştirebilirsiniz.
Aynı zaman da Optin Monster ile mobil duyarlı Pop-Up’lar da oluşturabilirsiniz.
Optin Monster ücretsiz versiyonu olduğu gibi aynı zaman da ücretli versiyonları da bulunmaktadır.

Elementor Pro

Elementor Pro, Bir Milyon’ dan fazla aktif kullanıcısı olan bir WordPress Pop-Up eklentisidir. Bu eklenti sayesinde kolay açılır Pop-Up’lar oluşturabilir ve oluşturulan bu Pop-Up’ları dilediğiniz şekilde kontrol edebilmenize olanak sağlar.
Bu eklenti her web site için uygun olmakla birlikte küçük ve büyük tüm şirketler tarafından tercih edilebilir.
Elementor Pro, ücretli bir WordPress Pop-Up eklentisidir.

Ninja Popups

Ninja Popups, popüler bir WordPress Pop-Up eklentisi olmakla birlikte ücretli bir eklentidir. Tüm mobil cihazlarda çalışabilir duyarlı Pop-Up’lar oluşturabilirsiniz. Bu eklenti için eh bir bilgiye ihtiyacınız bulunmamaktadır. Kullanımı oldukça kolay ve basittir. Ninja Popups eklentisi ücretli bir WordPress Pop-Up eklentisidir.