Web sitenizi WWW ile açmak için yapmanız gereken işlem, cPanel’ e giriş yaptıktan sonra Dosya Yöneticisi > public_html’ içerisinden .htaccess dosyasını bulup sağ tık edit diyerek aşağıdaki kodu yapıştırmanız yeterli olacaktır.

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} !=””
RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www\. [NC]
RewriteCond %{HTTPS}s ^on(s)|
RewriteRule ^ http%1://www.%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [R=301,L]

WordPress ile www Ön Eki Nasıl Aktif Edilir?

Aşağıdaki adımları sırasıyla takip ederek WordPress yönetim paneli içerisinden sitemizi WWW ön eki ile açılmasını başarılı bir şekilde sağlayabiliriz.

Adım 1 :

WordPress yönetim paneline giriş yapınız ve ardından Ayarlar kısmından Genel seçeneğine tıklayınız.

Adım 2 :

Daha önce bir yönlendirme işlemi yapılmadıysa karşınıza aşağıdaki şekilde bir sayfa gelecektir. Bu sayfa içerisinden sitemizi WWW ön eki ile açılmasını gerçekleştireceğiz.

Adım 3 :

2. adım da yer alan WordPress adresi (URL) ve Site adresi (URL) seçeneklerinde aşağıdaki şekilde WWW ön ekini ekliyoruz.

Yani şu şekilde işlem yapmamız gerekmektedir.

Örnek ;
WordPress adresi (URL) için :  https://alanadiniz.com yerine https://www.alanadiniz.com
Site adresi (URL) için : https://alanadiniz.com yerine https://www.alanadiniz.com
şeklinde güncellemelerinizi yapıp daha sonrasında Değişiklikleri kaydet butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

Not : Bu işlemleri yaptıktan sonra siteniz https://alanadiniz.com şeklinde yani WWW ön eki olmadan açılıyorsa eğer, tarayıcı ya da modem çerezlerinden kaynaklı bir sorun yaşıyor olabilirsiniz.

www Ön Ekinin SEO’ya Etkisi Nedir?

Sitenizin WWW ön eki ile ya da WWW ön eki olmadan açılması SEO’ya genel anlamda bir etkisi bulunmamaktadır. Ancak burada önemli olan bir konu şudur ki, sitenizi ilk açtığınız da WWW ön ekinin olup olmamasıdır. Yani sitenizi ilk açtığınız da WWW ön eki var ise bundan sonraki zamanda da aynı şekilde siteniz WWW ön eki ile açılması gerekmektedir. Çünkü Google sizi sitenizin ilk açıldığı hali ile tanıyacaktır. Değişiklik yapmanız durumunda Google’ ın sizi tanıması belli olmaksızın zaman alacaktır.

www Ön Eki ile Site Açılmasa Sorun Oluşur Mu?

WWW ön eki sitenizde bir sorun oluşturmayacaktır. Bu tercih tamamen size bırakılmıştır. Yani sitenizi ister WWW ön eki ile isterseniz de WWW ön eki olmadan açılmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken sitenizi WWW ön ekine ya da WWW ön eki olmayan site url nize yönlendirme yapmanız yeterlidir.